Скільки людей зникли безвісти на Донбасі — невідомо: як змінити ситуацію (ВІДЕО)

Учасники акції Фото: kanaldom.tv

Близько 1,2 тис. українців вважаються зниклими безвісти на Донбасі. Серед них — 300 військовослужбовців. Але точних даних, скільки таких людей насправді, в Україні немає. Як і єдиного реєстру. Його мала створити спеціально створена комісія. Проте за два роки вона так і не розпочала повноцінної роботи. Щоб змінити ситуацію, законодавцям необхідно позначити, як має працювати комісія, та розробити механізм виділення коштів на неї, інформує "Дом".

Взуття синів і фотографії — це все, що залишилося у рідних українців, які зникли на Донбасі. Сьогодні вони прийшли до Офісу президента, щоб нагадати про тих, кого не можуть знайти вже вісім років. Мама військовослужбовця Сергія Ватаманюка Людмила Ватаманюк востаннє говорила із сином 5 вересня 2014 року.

"Це був бій "Айдара" та 80-ї бригади на Луганщині, траса "Металіст — Щастя", з того часу його немає. Там частина хлопців була упізнана, похована. У мене ж — немає збігу за ДНК, і все глухо, нема жодних відомостей", — розповіла "Дому" мама військового.

У 2014 році зник безвісти біля Іловайська 19-річний Сергій Шевченко. Він був водієм-механіком та навідником. У колоні, що виходила з Іловайська, був замикальним. Попри результати ДНК-експертизи, мама Сергія Марина Циба впевнена: її син живий. Його бачили у 2015 році у Хрустальному — в ув'язненні у незаконних збройних формувань.

"Є два свідки, які це підтвердили. Є відео… Він на тому відео сидить, навіть питає дозволу, щоб одягнути футболку. Слідство не ведеться, бо комісія наша досі не працює", — поділилася жінка.

Рідні, серед іншого, просять удосконалити закон про статус зниклих безвісти за особливих обставин. Виділити кошти на роботу комісії, яка має вести єдиний реєстр усіх безвісти зниклих осіб.

"Будь-яка мама веде своє розслідування. Наші матері їздили на територію непідконтрольну, вони там шукали хлопців, ходили по в'язницях, у них є відомості. Ці відомості ніхто не хоче брати до уваги. Тобто ти відносиш до СБУ — воно зникає, ти відносиш до МВС — воно пропадає", — повідомила сестра зниклого безвісти Юрія Коновалова Тетяна Мельник.

Комісію створили у 2019 році. Але на повну силу працювати вона так і не розпочала. За цей рік знайти вдалося лише п'ятьох безвісти зниклих.

"Єдиного реєстру як такого не існує, але є єдиний реєстр Служби безпеки та Міністерства внутрішніх справ. А саме єдиного реєстру осіб, які зникли безвісти — ні. Ці питання також не прописані в законі, і змінюється закон, щоб урегулювати це питання", — розповів голова Комісії з осіб, які зникли безвісти за особливих обставин Володимир Максимченко.

Вся проблема у законі "Про правовий статус осіб, які зникли безвісти за особливих обставин". Його ухвалили у Верховній Раді ще у 2018 році. Але документом не передбачено механізму виділення коштів і того, як має працювати комісія.

"Ми пропонували свої законодавчі ініціативи для цього. Я можу це абсолютно офіційно сказати: Міністерство юстиції сказало, що не потрібно, не поспішайте, шановні народні депутати, ми готуємо такі зміни. Ми вважаємо, що ініціатором таких змін має стати Кабінет міністрів України. Ми напрацьовуємо, проходимо всі погодження", — зазначив голова Комітету з прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Дмитро Лубинець.

Міністерство юстиції подало удосконалений законопроєкт на розгляд уряду. І найближчим часом його відправлять до парламенту.

Читайте також: "Стіна надії": акцію біля ВР провели родичі зниклих безвісти та полонених українців (ФОТО)

Як повідомлялося раніше, понад 302 особи вважаються зниклими безвісти на тимчасово окупованих територіях України.

Медіа-партнери
Прямий ефір