Скандали з оборонними землями: як прокуратура повертає їх державі

За часи незалежності в приватну власність в Україні незаконно вивели понад 5 млн га землі, як встановило нове керівництво Держгеокадастру. "Розбазарювання" торкнулося і земель оборони. Журналісти програми "Право на право" телеканалу "Дом" вивчили дану тему.

Головна проблема, що сприяє захопленню земель оборони, — відсутність у військових правовстановлюючих документів. Земельні ділянки для потреб оборони виділялися в післявоєнні роки, переважно у 1946, 1953-1954 роках, коли законодавство не передбачало отримання державного акта. Користуються цією нормативною лазівкою не тільки спритні ділки, а й окремі органи місцевої влади та самоврядування.

Відповідно до Земельного кодексу України, землі оборони — це землі, надані для розміщення та постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних сил України, інших військових формувань.

Землі оборони — а це понад 550 тис. гектарів — можуть перебувати лише у державній власності. Надаються для виконання визначених законодавством функцій для забезпечення завдань, пов'язаних із безпекою та обороноздатністю держави.

Земельний дайджест

У Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері (СПВОС) активно працюють з провадженнями, пов'язаними з землями оборони. По всій країні.

У грудні 2020 року СПВОС Західного регіону направила до суду обвинувальний акт стосовно колишнього першого заступника начальника закарпатського главку Держгеокадастру. Внаслідок протиправних, на думку слідства, дій, з державної власності було виведено понад 52 га земель оборони прикордонної смуги в Закарпатській області.

"Тобто ці землі мали служити для охорони нашого державного кордону. Було вжито заходів щодо повернення цих 52 га державі з чужого незаконного володіння (вони фактично були передані в приватну власність фізичним особам). Зараз розгляд обвинувального акта Ужгородським районним судом завершено, цей чиновник визнаний винним в скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України ("службова недбалість", — ред.)", — повідомив Олег Федорів, заступник керівника Спецпрокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону.

За останні два роки одна лише СПВОС Південного регіону пред'явила понад 160 позовів на 52 млн грн про повернення земель оборони приблизною площею 250 га.

Найбільш резонансні з них — про повернення земель тарутинського військового полігону в Одеській області та бердянського полігону в Запорізькій області.

"Прокуратурою було подано понад тисячу позовів для того, щоб повернути зазначені землі до державної власності. Всі позови зараз задоволені, землі тарутинського полігону (це 23 тис. га) і бердянського полігону (близько 2 тис. га) повернуті у державну власність", — прокоментував Ігор Свєнтицький, начальник відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону.

А в місті Славуті Хмельницької області вдалося відстояти ціле військове містечко — 13 га. Принципова позиція обласної спецпрокуратури знайшла підтримку в судах.

Також починається судовий процес щодо будівництва житла на 140 га колишнього військового містечка в елітному селищі Брюховичі під Львовом. Законність розпорядження землями цього військового містечка розслідується в кримінальних провадженнях, які ведуться і в Києві, і у Львові.

"Земля там вважається елітною. Тому до неї був інтерес деяких комерційних структур та органів місцевого самоврядування, щоб зробити ці землі оборони комунальною власністю й надалі можна було б людям передати в приватну власність. Наразі тривають судові земле-технічні експертизи, після завершення яких буде вирішено питання щодо повідомлення про підозру посадовим особам міста Львова. Будемо повертати ці землі", — наголосив Олег Федорів, заступник керівника Спецпрокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону.

І ось днями стало відомо, що Спецпрокуратура Центрального регіону відстояла в судах землі на столичному Печерську, які з 2006 року використовуються Головним військовим клінічним госпіталем за призначенням.

Наведення порядку

Міністерство оборони України та Держгеокадастр вже в цьому році планують почати інвентаризацію земель оборони.

Оптимізм із наведенням ладу з землями оборони вселяють і положення Стратегії воєнної безпеки України, затвердженої указом президента 25 березня цього року. Стратегія, зокрема, передбачає:

  • впорядкування обліку земель оборони та забезпечення контролю за їхнім ефективним використанням;
  • реалізацію ефективних антикорупційних програм і впровадження нетерпимості до корупції та проявів корупційних явищ, виявлення і припинення кримінальних та інших правопорушень, підвищення рівня доброчесності в силах оборони.

Правоохоронні органи також відстоюють позиції законних власників у судах. Про останні резонансні справи щодо земель державної та комунальної власності розповіла прессекретарка Київської міської прокуратури Надія Максимець.

Ведуча програми — Дарина Вершиленко.

— Столична прокуратура часто відстоює та повертає відомствам незаконно відчужені землі. Кожен місяць ми бачимо такі повідомлення. Які найрезонансніші випадки були останнім часом?

— Ось нещодавно закінчили розслідування та направили до суду обвинувальний акт щодо організованого злочинного угруповання, яке займалося незаконним відчуженням державної комунальної та приватної власності. Це багатоепізодне кримінальне провадження. Воно досить довго розслідувалося, бо багато учасників. Один із організаторів — співробітник виконавчої служби. За даними слідства, їм допомагали судові органи в Донецькій та Херсонській областях.

Але Конституційним судом скасована стаття 375 Кримінального кодексу України ("Винесення суддею свідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови, — ред.). У зв'язку з цим неможливо притягти до відповідальності суддів, які ухвалювали рішення, на підставі яких відбувалося відчуження майна. Проте, четверо учасників цього угруповання зараз в суді. Ми сподіваємося довести їх провину в цих злочинах.

Надія Максимець

Але не тільки притягнення до відповідальності є метою кримінального процесу, а й повернення незаконно відчуженого майна. В цьому кримінальному провадженні йдеться про майно на 200 млн грн, яке було незаконно відчужене. На сьогодні більша частина об'єктів вже повернуті у власність територіальних громад. Наразі в судах вирішується питання щодо інших об'єктів, які повинні бути повернуті законним власникам.

— Який термін загрожує обвинуваченим?

— Учасникам групи інкримінують кілька статей Кримінального кодексу: підробка документів, шахрайство в особливо великих розмірах, створення злочинної організації. Санкція статей — до 12 років позбавлення волі.

— Чи стежите ви за виконанням рішень — чи дійсно землі повертають законним власникам?

— Прокуратура в межах своїх повноважень може представляти інтереси тільки держави та територіальної громади. Фізичні особи, які постраждали внаслідок шахрайських дій цієї групи, відстоюють інтереси в судах самостійно. Але ми своєю чергою допомагаємо їм матеріалами кримінального провадження, на підставі яких заявляються позови.

Ми відстежуємо судові процеси, оскільки важливо, щоб всі об'єкти, які були незаконно відчужені, були повернуті законним власникам.

— Які ще приклади можна привести щодо порушень в земельних питаннях?

— Ще один приклад. І вашим каналом підіймалася ця тема. Вона стосується земель навколо музею "Пирогово" (національний музей народної архітектури та побуту України, — ред.).

Торік прокуратура міста Києва заявила позови щодо визнання незаконною реєстрацію за комерційною структурою цих земель — це 43 га. І в цьому році ми вже маємо хороші результати в цьому напрямі. Суд задовольнив позови, визнана незаконною реєстрація земель. Сподіваємося, що і в апеляції зможемо відстояти свою позицію.

Медіа-партнери
Прямий ефір