Стрибок цін на пальне в Україні: причини, наслідки та терміни стабілізації назвали експерти (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: pixabay.com

В Україні бензин та дизпаливо знову дорожчають. Від початку року вартість бензину зросла на 15%, дизельного палива — щонайменше на 18%. Серед головних причин економісти називають девальвацію гривні, яку спричинили новини про можливе вторгнення Росії, повідомляє "Дом".

Ціни на пальне почали активно зростати від початку 2022 року. Лише за останній тиждень бензин подорожчав на 3 грн, а дизельне паливо на 80 коп. Без змін лишився автогаз.

Водії скаржаться, кажуть, хоч на громадський транспорт пересідай:

  • "Щотижня — на гривню, на дві, на гривню, на дві щось подорожчає".
  • "Все подорожчало, для мене, припустимо, зараз, що заправлятися бензином, що газом, майже одне й те саме. Взагалі ціни... 35, 38. Звичайно, простіше на метро і зручніше на метро".

Причини подорожчання палива традиційні — різкий стрибок цін на нафту на світових ринках та девальвація національної валюти. Адже гривня, повідомили у Національному банку України, на початку лютого знецінилася рекордно від 2015 року. На вартість бензину побічно через курс валют, але вплинули, і новини про можливе повномасштабне вторгнення Росії.

"Вартість бензину зросла приблизно на 16%, це десь 4,3 грн за літр, і дизельне паливо додало 18% — це майже 5 грн, 4,8 грн за літр. Цифри серйозні, ми розуміємо, що ці ціни не відповідають купівельним здібностям населення", — каже експерт ринку нафтопродуктів Леоніл Косянчук.

Вперше за останні роки в Україні ціни на пальне злетіли у так званий "мертвий" сезон. Адже січень-лютий економісти вважають місяцями мінімального споживання. Не допомогло утримати стрибок й державне регулювання цін. Також нехарактерно для сезону — попит більший, ніж пропозиція.

"Те, що споживання збільшується, це може свідчити про те, що в Європі та в усьому світі таки є успіхи у боротьбі з коронавірусом. А ще за тиждень уже сільгоспвиробники запасатимуться паливом на посівну кампанію, і споживання очевидно ще зросте", — коментує Косянчук.

Наслідки підвищення цін на бензин відчувають не лише водії. Адже вартість палива провокує подорожчання майже всіх груп товарів, зокрема продовольства. Але наскільки воно здорожчає, рахувати не беруться.

"Сила цього впливу залежить від того, яку частку собівартості займає транспортна складова. Зрозуміло, що таке суттєве подорожчання автопродуктів, безумовно, позначиться і на вартості перевезень, і на вартості товарів широкого споживання", — каже економіст Геннадій Рябцев.

Під загрозою і ціни на проїзд, додають експерти. Так, наприклад, столична влада анонсувала підвищення вартості проїзду громадським транспортом з 8 до 20 грн, щойно закінчиться опалювальний сезон. Серед причин і дороге пальне.

У перспективі на ціни палива може вплинути і політика. Так, Олександр Лукашенко 6 лютого заявив, що у разі ескалації з Росією Україні зупинять постачання білоруських нафтопродуктів. Президент України Володимир Зеленський вже відповів, що на Республіку в разі реалізації таких загроз чекають жорсткі санкції. І нагадав, що Білорусь без товарообміну з Україною втратить майже 5 млрд дол.

А поки що на максимальний стрибок цін на всі види палива очікують наприкінці лютого — на початку березня. Тільки після того сподіваються на стабілізацію цифр на табло АЗС. Допоможе цьому й поступове відновлення гривні, про яке вже заявляють у Нацбанку.

Читайте такжеВплив на світову економіку можливого розширення агресії РФ: інтерв'ю з Олегом Пендзіним

Як повідомлялося раніше, в Україні 2021 року інфляція становила 10%. За минулий рік продукти в країні подорожчали майже на 11%, тоді як одяг та взуття — подешевшали майже на 5%, стверджує Держстат. Економісти кажуть, що це світова тенденція й одна з головних причин — пандемія коронавірусу.

Читайте такожПідсумки 9 лютого: ядерний шантаж РФ, зростання цін на бензин та меню для українських захисників (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір