Ситуація в Казахстані: черги біля моргу, стрілянина по журналістах та перекидання військових з країн ОДКБ (ВІДЕО)

Російський літак доставив до Казахстану військових із Білорусі. Фото: mil.ru

Днем національної жалоби оголошено 10 січня у Казахстані. Під час зачистки масових протестів в Алмати загинула 4-річна дівчинка, також підтверджено смерть підлітка. При цьому точну кількість випадкових жертв серед населення досі не названо. По всій країні посилили заходи безпеки. А держави ОДКБ продовжують перекидання збройного контингенту до столиці Казахстану, інформує "Дом".

Про смерть 4-річної дівчинки журналістам розповів її батько. Сьогодні, 8 січня, він разом із десятками інших родичів загиблих прийшов до моргу в Алмати на впізнання.

Біля моргу — черга. Люди шукають своїх близьких, які зникли під час протестів. Збройний загін силовиків не дозволяє їм зайти — наводять автомати та загрожують розправою. А журналісти, які знімають те, що відбувається, ледве йдуть живими. По них відкрили вогонь, як побачили камеру.

"Поліцейські — без розпізнавальних знаків, тільки в одного співробітника було написано "поліція". І як тільки вони побачили, що їх знімають, почали кричати, щоб ми прибрали камери, і почали в наш бік стріляти. Взагалі ситуація досить нервова", — розповів "Дому" журналіст телеканалу "Дощ" Василь Полонський.

Напередодні влада Казахстану повідомила, що під час "зачисток" в Алмати вбито 26 протестувальників. При цьому понад 4 тис. людей затримано.

Сьогодні також чути постріли, але не такі інтенсивні, як учора. Таким чином людей "відганяють" від об'єктів, що охороняються.

По всій країні посилили заходи безпеки. У магазинів та банкоматів — черги. Вони працюють лише кілька годин на день.

"Ось великі мережеві магазини — "Магнум", Small. Вони закриті. Сьогодні, вчора. А людям же щось треба їсти", — каже житель Алмати.

На в'їзді до столиці багатогодинні пробки. Встановлено блокпости, силовики ретельно перевіряють кожен автомобіль.

Тим часом колишньому голові Комітету національної безпеки Казахстану Карима Массімова звинуватили в держзраді. Його називають одним із найближчих соратників першого президента країни Нурсултана Назарбаєва, за правління якого Массімов двічі обіймав посаду прем'єр-міністра. Опального чиновника затримано лише через кілька днів після того, як його усунули з посади.

"Когось же потрібно зробити за це винним, на когось повісити це все. Бо сталася просто жахлива трагедія. І хтось повинен за це відповісти. Массімов не є родичем [колишнього] президента [Назарбаєва], його можна посадити. Ось перший заступник голови цього ж комітету — племінник Назарбаєва. Якщо він так і буде ні до чого, жодної відповідальності не понесе — значить, це сигнал, що Массімова зробили крайнім", — прокоментував "Дому" казахстанський правозахисник Амангельди Шорманбаєв.

Війська країн Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) продовжують прибувати до Казахстану. Для перекидання задіяли збірний авіаційний полк із понад 50 літаків. Як повідомляє Міноборони Росії, вони перекидають війська у цілодобовому режимі.

"У перший же момент, коли ще [президент Казахстану] Токаєв звернувся до ОДКБ за допомогою, незалежні люди, які не сидять на дотаціях у держави, назвали це зрадою. Відкритим текстом. Це інтервенцією Росії через ОДКБ", — вважає Шорманбаєв.

Президент Касим-Жомарт Токаєв заявив, що прибуття російського контингенту до столиці дало можливість перемістити Збройні сили Казахстану до Алмати для придушення протесту. Також напередодні він наказав стріляти по протестувальниках без попередження.

Читайте також: Підсумки 7 січня: ситуація на Донбасі, річниця катастрофи українського "Боїнга" та блокування КПВВ (ВІДЕО)

Нагадаємо, в Казахстані після стрибка цін на зріджений газ з 2 січня відбуваються масові протести, які переросли у зіткнення з силовиками, захоплення адміністративних будівель та аеропортів. На думку опозиції, причина протестів — невдоволення владою, а підвищення цін стало останньою краплею.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв з 5 січня запровадив у країні режим надзвичайного стану.

Також 5 січня Токаєв звернувся за допомогою до партнерів Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) — військово-політичного союзу, до складу якого входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Росія, Таджикистан. Відповідно до рішення Ради колективної безпеки ОДКБ, в Казахстан направлені військові сили, основу яких складають підрозділи Російської Федерації.

Операцію ОДКБ очолив командувач Повітряно-десантних військ РФ генерал-полковник Андрій Сердюков. Він брав активну участь в окупації українського Криму Росією у 2014 році. Також до Казахстану перекинуто військові підрозділи РФ, які брали участь в агресії проти України.

Читайте також: Ексміністр енергетики Казахстану оголосив себе лідером протестів


Усі новини про протести у Казахстані читайте тут

Медіа-партнери
Прямий ефір