Ситуація на кордоні з Білоруссю — як реагує Держприкордонслужба: "5 вопросов" із Олегом Бойком

Навчання на кордоні з Білоруссю. Фото: kanaldom.tv

На українсько-білоруському кордоні минулого тижня, 23 листопада, стартувала спеціальна спільна прикордонна операція "Полісся".

Яка її мета та які навички тренують силовики — розповів начальник відділу комунікацій зі ЗМІ Адміністрації Державної прикордонної служби України Олег Бойко у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— На кордоні з Білоруссю триває спільна спеціальна прикордонна операція "Полісся". Яка її мета?

— Спільна прикордонна операція "Полісся" розпочалася 23 листопада. Ця операція поєднує зусилля різних структур сектору оборони, а також громадських організацій, місцеву владу для того, щоб забезпечити надійну охорону державного кордону та мінімізувати можливі ризики, які можуть бути на цій ділянці, оскільки на території сусідньої держави у нас накопичилася велика кількість незаконних мігрантів, які, зокрема, можуть обрати Україну як свій маршрут дорогою до Євросоюзу.

— Зважаючи на цю ситуацію на кордоні, чи готує Держприкордонслужба якийсь план на випадок загострення?

— Було проведено аналіз ситуації, проаналізовано ділянки, які потенційно можуть використовуватися незаконними мігрантами для перетину кордону. Тобто з урахуванням логістики та прохідності. Відповідно, для реагування на ці можливі ситуації були підтягнуті значні сили резервів як від самої Держприкордонслужби, так і Нацгвардії, Нацполіції. Ці резерви локалізовані таким чином, щоб вони могли, за потреби, у короткий термін прибути та посилити ту чи іншу ділянку кордону, де змінилася ситуація.

— Нещодавно Лукашенко заявив: "Щойно Україна спробує розв’язати конфлікт із Росією, Білорусь не стоятиме осторонь". Як реагує Україна на ці заяви? Чи комунікують із Держприкордонслужбою у цих питаннях?

— На політичні заяви мають реагувати відповідні органи. Ми не займаємось політикою, ми займаємось охороною кордону. А у цьому контексті, як я вже сказав, у нас працює міжвідомчий штаб, до якого входять як правоохоронні органи, так і Збройні сили, СБУ, місцева влада. Відповідно, для реагування всі можливості є. А для політичного реагування — це вже інші органи.

— Яка зараз ситуація на Донбасі? Чи працюють КПВВ?

— Пропуск здійснюється щодня лише в одному з контрольних пунктів в’їзду-виїзду. Це "Станиця Луганська". Інші КПВВ окупанти блокують. Єдине, що там, де розташоване КПВВ "Новотроїцьке", двічі на тиждень вони відкривають пропуск зі свого боку.

Минулого тижня був обстріл біля Майорська, де, зокрема, розташоване місце дислокації нашого прикордонного наряду. Воно було обстріляне з 82-міліметрових мінометів.

Щодо ситуації на КПВВ на адмінкордоні з окупованим Кримом, обидва пункти пропуску працюють. Там якихось серйозних змін в атмосфері не спостерігається останнім часом.

Актуальна інформація щодо перетину КПВВ на Донбасі та адмінкордону з Кримом є на сайті Державної прикордонної служби. Вона своєчасно оновлюється, і ми рекомендуємо всім, хто збирається подорожувати за кордон чи перетинати адмінкордон, заходити на сайт Державної прикордонної служби та подивитися, які КПВВ як працюють, як відбувається пропуск, які обмежувальні чи карантинні заходи проводяться.

— Повертаючись до теми Білорусі, скільки триватиме операція "Полісся"?

— Ми аналізуємо ситуацію щодо безпеки, міграційні ризики, і відповідно на це реагуємо. Наразі всі, хто беруть участь у цій операції, відпрацьовують різні тренування на всіх прикордонних областях. Відпрацьовується взаємодія, відпрацьовується підключення резерву.

Наразі, поки є такі ризики, ця операція та наявність резерву на кордоні є актуальною. Якщо ситуація змінюватиметься, відповідно, змінюватиметься й реагування на неї.

Прямий ефір