Украина наш дом

Ситуація на Донбасі — чи чекати на ескалацію: "5 вопросов" із Олегом Ждановим

Ілюстративне фото: Twitter

Незаконні збройні формування (НЗФ) на Донбасі продовжують щодня обстрілювати позиції українських військових, зокрема із забороненого озброєння. Також іноземні ЗМІ пишуть, що Росія знову стягує війська до українських кордонів.

Чи чекати на ескалацію конфлікту на Донбасі і чого намагається досягти Росія — розповів військовий експерт Олег Жданов у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— У чому ви особисто бачите причину постійних обстрілів із боку незаконних збройних формувань на Донбасі?

— Тому що на сьогоднішній день немає відповідальної сторони. Де-юре, ми воюємо самі із собою. Де-факто, у нас збройний конфлікт із Російською Федерацією. І поки ми, як постраждала сторона, офіційно не визнаємо сторону конфлікту, доти ми не матимемо відповідальної сторони, яка братиме на себе виконання договірних зобов’язань.

— Чи існують якісь незалежні експерти, незалежні спостерігачі, які щодня фіксують ці обстріли?

— Так, звичайно ж. Є й "Журналісти без кордонів", є InformNapalm, є Bellingcat, яка веде збір та обробку інформації на основі відкритих джерел. Є соціальні мережі, місцеві мешканці.

InformNapalm зібрав докази 225 артилерійських обстрілів нашої території з території Росії підрозділами та частинами артилерії російських Збройних сил.

— ОБСЄ зараз працює?

— Так, ОБСЄ працює. На нашій стороні ОБСЄ працює, тому що ми створюємо всі умови для роботи ОБСЄ і не перешкоджаємо переміщенню, виконуємо всі заявки Місії ОБСЄ щодо переміщення, огляду місць зберігання та техніки, дистанції відведення, верифікації самої техніки.

Щодо непідконтрольної Україні сторони, то там ОБСЄ далі за своє місце проживання — це готелі у кількох населених пунктах — фактично не виїжджає. І навіть подаючи заявки представникам місцевих самопроголошених адміністрацій, вони або не дають спостерігачам виїхати, не везуть їх туди, куди вони хочуть поїхати подивитися, або везуть у ті райони, в які вважають за потрібне. Тобто там фактично заблоковано роботу ОБСЄ. І ми на сьогоднішній день можемо констатувати лише факт їхньої присутності на цих територіях.

— На території ОРДЛО Росія продовжує розповсюджувати свою пропаганду. Що може зробити Україна, щоб доносити правду до мешканців тимчасово непідконтрольних територій?

— Технічно це не проблема. Ми, на жаль, досі не встановили повного ефірного контролю над цими територіями. Хоча технічно це можливо. Розмістити ретранслятори на різних частотах, і вести мовлення на всю підконтрольну нам територію. До того ж як телевізійним сигналом, так і радіосигналом та іншими засобами. 

На сьогоднішній день ми поки що маємо зворотну картину. У нас у зоні операції Об’єднаних сил краще працюють російські засоби масової інформації, ніж наші українські. На це нам треба звернути особливу увагу та виділити кошти для того, щоб це забезпечити (трансляцію українського сигналу, — ред.). Технічно це легко та можливо.

— Щодо міжнародної підтримки. Міністр оборони Швеції виступив за відправку до України військовослужбовців у межах навчальної місії під проводом ЄС. Чи можна це вважати сигналом та відповіддю Росії на тлі великого скупчення російських військ біля кордонів України?

— Звичайно ж. Я б сюди ще додав візит міністра оборони Великої Британії в Україну та готовність Великої Британії відправити нам близько 600 військовослужбовців десантних військ та спецназу.

Я думаю, що якщо ми ще розширимо клуб наших партнерів, які підтримують нас і готові присутністю своїх військовослужбовців гарантувати нам безпеку хоча б у такому контексті, це можна буде вважати міжнародним визнанням та підтримкою. Наразі це гарантує нам більш-менш безпеку від прямого та відкритого вторгнення з боку Російської Федерації.

— Наскільки зараз значний ризик посилення ескалації?

— Ескалація конфлікту відбувається саме на лінії розмежування. Ось це у нас найболючіше місце, яке юридично не оформлене досі на міжнародному рівні. Якщо внутрішнім законодавством ми якось це обіграли, то на міжнародному рівні воно не оформлене ніяк.

Там періодичність ескалації виникає в залежності від того, які преференції зараз хоче отримати Російська Федерація. Я думаю, що ми можемо очікувати або прогнозувати ескалацію після закінчення міграційної кризи на кордоні Білорусі та Польщі, коли Росія матиме більше часу для того, щоби знову відновити тиск на керівництво нашої країни.

— Наскільки зараз українським військовим необхідно використати безпілотники, зокрема "Байрактари", для ударів у відповідь на обстріл НЗФ?

— Це життєво важлива потреба. Наскільки я знаю, командування ООС організувало цілодобовий моніторинг лінії дотику, безпілотники та інші засоби розвідки моніторять ситуацію постійно. Щодо їхнього бойового застосування, то я б сказав, тут треба опиратися на статут ООН. Там є такий вид операції, як примус до миру, коли війська ООН застосовують силу у відповідь на агресію тих сторін або учасників конфлікту, яких вони примушують до миру. Нам треба брати на озброєння цей статут ООН, і після першого пострілу відразу ж завдавати удару у відповідь.

Безпілотник надає можливість застосування високоточної зброї. Це превентивні удари без завдання шкоди цивільним і навколишнім будовам. Лише удар по військовій техніці у відповідь на перший постріл. У цьому випадку ми можемо якось себе захистити і гарантувати, що та сторона, перш ніж завдавати удару, десять разів подумає.

Прямий ефір