Силові розправи та тиск — окупанти знищують ідентичність кримських татар (ВІДЕО)

Ханский дворец в Бахчисарае. Архивное фото:

Силові розправи — тільки один із методів залякування кримських татар, які відстоюють права свого народу на тимчасово окупованому Росією півострові. Кремль систематично вичищає з Криму все, пов'язане з ідентичністю корінного народу. За останні сім років звідти виїхали 30 тис. кримських татар. Навчання рідною мовою для їхніх дітей практично недоступно. Окупанти знищують і єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури — Ханський палац у Бахчисараї, інформує "Дом".

Багато слів кримськотатарською старшокласники в Криму вже не зможуть зрозуміти без словника. За сім років окупації Криму Росією, кількість шкіл, в яких викладають кримськотатарську, скоротилася наполовину. А при виборі мови навчання батькам дають вже заповнений документ, в якому рідною мовою вказана російська.

"Нам відомі випадки адміністративного тиску, коли батьків змушують писати заяви, в яких вони відмовляються від права, щоб їхні діти вивчали рідну мову, або коли батьки разом наполягають, урок ставлять сьомим", — розповіла "Дому" менеджерка Кримськотатарського Ресурсного Центру Людмила Коротких.

Релігію кримських татар — іслам — Росія використовує, щоби створити штучний образ мусульман-екстремістів.

"З одного боку, вони будують Соборну мечеть, вірніше, не заважають будівництву Соборної мечеті, яке важко пробивалося всі ці роки. З іншого боку, відбувається переслідування людей. І сьогодні за так званою справою "Хізб ут-Тахрір" близько 80 осіб перебувають в катівнях ФСБ", — повідомив голова правління Кримськотатарського Ресурсного Центру, член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв.

Ханський палац у Бахчисараї — єдиний збережений об'єкт, який підтверджує зародження, розвиток та становлення державності корінного народу в Криму — під загрозою руйнування. Через так звану реставрацію, яку окупанти почали у 2017 році.

"На прикладі Великої ханської мечеті ми вже побачили, як працюють так звані реставратори Російської Федерації, коли ми просто втратили абсолютно... справжність Великої ханської мечеті шляхом заміни покрівлі абсолютно на нові будівельні технології, з використанням новітніх будівельних матеріалів. Ну і, звичайно, декор та внутрішнє оздоблення мечеті", — розповіла екскерівниця Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміра Аблялімова.

Національна ідентичність кримських татар сприймається як одна з головних загроз безпеки Росії на півострові, вважають експерти. Окупанти не визнають кримських татар корінним народом і намагаються підмінити поняттям "кримський народ" або "кримчани". Але такої етнічної групи не існує.

"Самі обмеження є злочином. Складно, коли тобі кажуть, що твій національний прапор є терористичним або підпадає під якісь закони, коли мова обмежується. Ну й умови обмеження в комунікації із зовнішнім світом на цей час, якщо говорити про майстрів, про діячів культури", — поділився художник-кераміст Рустем Скибін.

Росія назвала екстремістською організацією та заборонила діяльність представницького органу кримськотатарського народу — Меджлісу. Водночас РФ намагається переконати кримськотатарську діаспору в Туреччині та Узбекистані в "законності" окупації Криму.

"Це інструменти, які окупаційна "влада" Криму використовує для ширшої мети — для легітимізації своєї присутності в Криму та для доказу так званої російської історії Криму в минулому, сьогоденні й майбутньому. Тому дуже важливо показати, що особливо культурної спадщини у кримських татар не було. Або її не так важливо зберігати", — повідомила "Дому" юристка з питань міжнародного гуманітарного та кримінального права Катерина Бусол.

Експерти наголошують, дуже важливо, щоб Україна, крім грамотної внутрішньої політики, апелювала до міжнародних організацій. Два тижні тому Україна відправила новий пакет доказів знищення культурної спадщини Росією в Криму до Міжнародного кримінального суду.

Читайте також: Нові докази злочинів РФ проти культурних цінностей в Криму передала Україна в Гаагу

 Нагадаємо, США рішуче засуджують затримання 4 вересня заступника голови Меджлісу кримських татар Нарімана Джеляла та щонайменше 45 інших кримських татар російською окупаційною "владою" в Криму. 

Прямий ефір