Штам "омікрон" — чи захистять наявні COVID-вакцини, та як протистоїть Україна (ВІДЕО)

Тестирование на коронавирус. Фото: apimages.com

Коронавірус вже забрав понад 5 млн життів у всьому світі. Такі дані оприлюднює статистичний сайт Worldometers. Від дня виявлення першого випадку коронавірусу в Китаї минуло два роки і світ зіткнувся з "омікроном" — черговим штамом COVID-19, повідомляє "Дом".

Вперше "омікрон" виявили 24 листопада у Південній Африці. А за 5 днів його вже фіксують в Ізраїлі, Німеччині, Португалії, Франції, Австрії, Японії, США та Канаді. Новий штам заразніший і стійкіший до вакцин, і в нього вдвічі більше мутацій, ніж у "дельти".

"Тому кілька дуже критичних моментів щодо швидкості передавання, тобто там досить високий, дуже серйозний, вона, скажімо так, на сьогодні, можливою є головною причиною, що вже практично весь південь Африки — це високий рівень епіднебезпеки", — розповіла докторка медичних наук, професорка, головна спеціалістка МОЗ України за спеціальністю "Епідеміологія" Наталія Виноград.

До України "омікрон" поки що не дістався, запевняє міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко. І щоб цього не сталося, країна вже зараз посилює правила в'їзду. Сьогодні, 29 листопада, під час селекторної наради у президента вирішили відправляти на двотижневу самоізоляцію людей, які прибули із семи країн Південної Африки. А українські тестсистеми здатні виявляти коронавірус навіть у людини, інфікованої новим штамом.

"Зараз в Україні використовують ПЛР тест-системи, які використовують щонайменше дві мішені під час виявлення вірусу. При тому, що ПЛР тест-системи орієнтуються на найбільш стабільні ділянки гену, а не на S білок. Чутливість та специфічність тест-систем не повинна бути знижена", — заявив Ляшко.

А ось з ефективністю наявних вакцин проти нового штаму поки що все не так однозначно.

"У нас є вакцина, яка тільки за S-антигеном, ось з цими вакцинами буде, звичайно, суттєві проблеми, оскільки адже він виробляв імунітет проти минулого S-антигену, а не проти ось цього, який уже увійшов до складу "омікрону". Сьогодні вся Європа чекає, коли з'явиться на ринку вакцина інвактивована європейська, яка захищатиме", — каже Виноград.

Компанія Pfizer-BioNTech має 100 днів, щоб зробити свою вакцину ефективною проти нового штаму коронавірусу.

"У контракті між Єврокомісією та Pfizer-BioNTech є чіткий пункт, згідно з яким, якщо вірус мутує у складніший, важчий варіант, то виробник Pfizer-BioNTech адаптує свою вакцину до нього протягом 100 днів. Загалом, загальна лінія така: сподіваємось на краще, але готуємося до найгіршого", — повідомила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Про "жахливі наслідки" штаму "омікрон" попереджають і у Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ). Світу потрібні нові угоди. Інакше всі успіхи двох років боротьби з пандемією виявляться марними.

"Не потрібно чекати на якийсь новий дзвіночок. Ми маємо чітко розуміти всю небезпеку цього вірусу, і бути готовими. І поява штаму "омікрон" ще раз нагадала тим багатьом з нас, хто думав, що ми перемогли COVID-19, — вірус ще з нами. Ми живемо в період паніки та зневаги до правил. І навіть ті перемоги, які нам далися так важко, можуть зникнути в один момент. Таким чином, закінчення пандемії — наше головне завдання", — заявив генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейєсус.

Через швидке поширення штаму країни закривають свої кордони. Вчора обмежив в'їзд Ізраїль. Сьогодні про намір повністю закрити в'їзд іноземцям заявив прем'єр-міністр Японії.

Читайте також: "Омікрон" — вже в Європі: чим небезпечний новий штам коронавірусу (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, сотні туристів застрягли у Південній Африці, де зафіксовано нову мутацію коронавірусу "омікрон". Особливе занепокоєння ВООЗ викликає висока ймовірність зараження новим штамом тих, хто вже перехворів, зокрема варіантом "дельта". У зв'язку з цим країни одна за одною закривають свої кордони для тих, хто прибуває з півдня Африки. Серед них — Франція, Австрія, Ізраїль.

Читайте також: Підсумки 29 листопада: пропозиція Ердогана, протидія "омікрону", ВР готується ухвалити бюджет-2022 (ВІДЕО)

Прямий ефір