Украина наш дом

Щодо теракту в Оленівці досі не встановлено точної кількості загиблих, немає їхнього списку, — УГСПЛ (ВІДЕО)

Барак Оленівської колонії, де стався вибух. Фото: gur.gov.ua

Росія не дотримується міжнародних норм права, зокрема щодо українських військовополонених. Не допускає для моніторингу умов тримання представників міжнародних організацій. А теракт в окупованій Оленівці, вбивство українських військовополонених — це найвищий ступінь злочинного цинізму РФ. Про це сьогодні, 7 серпня, в ефірі марафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павліченко.

Він повідомив, що стосовно Оленівки на сьогодні навіть не встановлено та не підтверджено кількість загиблих українських захисників, немає їх поіменного списку.

"Це теж одне з порушень. Бо про долю військовополонених, хто з них міг загинути, сторона, яка їх утримує, повинна повідомляти. У тому числі повинна повідомляти й родичам загиблих, і державі, з якою вона веде війну. Тобто це чергове підтвердження повного неприйняття та байдужості стосовно міжнародних правил з боку РФ", — наголосив він.

Правозахисник нагадав, що стосовно виходу з території маріупольського меткомбінату "Азовсталь" українських захисників у травні саме Міжнародний комітет Червоного Хреста та ООН виступили гарантами безпеки та дотримання прав військовополонених. Але Росія відмовляється допускати до місця теракту в Оленівці представників міжнародних організацій.

Крім того, Оленівська колонія розташована поблизу зони бойових дій, це також порушення правил тримання військовополонених.

"Так само, як виправна колонія № 124 під Донецьком, обстріл якої стався 4 серпня. Чому військовополонені перебувають практично на лінії фронту? Тому що їх використовують як живий щит. Адже на території та поблизу цих колоній розташовуються російські військові, бойова техніка. І випадки використання колоній як живого щита були ще з 2014-2015 років. Вони з цих позицій вели обстріл української армії — або викликаючи вогонь на себе, або навпаки відчували себе безкарними, розраховуючи, що не буде обстрілу у відповідь", — розповів правозахисник.

Павліченко акцентував, що слідство стосовно знищення військовополонених у Оленівці, крім розслідування в Україні, має перейти на міжнародний рівень. За аналогією зі збитим у липні 2014 року над Донбасом нідерландським літаком рейсу МН17. І до відповідальності мають бути притягнуті всі — не лише прямі виконавці, а й навіть ЗМІ, які поширювали неправдиву інформацію про те, що сталося.

"У справі про МН17 Росія теж намагалася виправдатися, звинувачувати українську сторону. Сьогодні доведено факт, що Росія збила літак МН17. Але за брехню, яку поширювала РФ, її представники не понесли відповідальності. Те саме відбувається з Оленівкою. Ми бачимо, що, по-перше, це був навмисний теракт, зокрема з метою створити інформаційний фон, який би завадив Україні отримувати західну зброю. І використання інформації як зброї, як на мене, вимагає притягнення до кримінальної відповідальності — ті засоби масової інформації, які поширюють цю інформацію, поряд з тими, хто запускає ракети, снаряди та підриває наших військовополонених у Оленівці. Тобто відповідальність має бути практично однаковою", — вважає він.

Читайте також: Удар по колонії в Оленівці був спецоперацією РФ проти постачання Україні зброї, — розвідка

Нагадаємо, у ніч на 29 липня на території колишньої виправної колонії № 120 в окупованій Оленівці (Донецька область), яка зараз використовується як місце утримання українських військовополонених, стався потужний вибух. Внаслідок вибуху було зруйновано приміщення, де перебували полонені українці, зокрема представники полку "Азов". За даними росіян, загинули понад 50 українських захисників.

Читайте також: Теракт в Оленівці був влаштований РФ навмисно, щоби приховати сліди тортур та вбивств українських військовополонених, — Рябих

Прямий ефір