Украина наш дом

Що таке прокрастинація і як із нею впоратися: поради психологині Наталі Підлісної

Наталя Підлісна. Фото: kanaldom.tv

Прокрастинація — постійне відкладання важливих, але неприємних справ на потім. Це не те саме, що й лінь, адже прокрастинатори хочуть щось робити, але ніяк не можуть почати. Як із цим боротися в ефірі "Ранку Вдома" розповіла психологиня Наталя Підлісна.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Звідки береться прокрастинація і хто такі прокрастинатори?

— Прокрастинація — схильність до постійного відкладання важливих та неприємних справ. Коли ми не можемо себе переконати в тому, що справу треба зробити прямо зараз, означає, що ми прокрастинуємо. У цей час люди дивляться серіали, грають у комп'ютерні ігри, сидять у соцмережах або їдять, навіть якщо не хочуть їсти. Прокрастинація — це не лінь, бо ледача людина не хоче нічого робити, а прокрастинатор хоче, але йому не вдається почати. Не варто плутати прокрастинацію і з відпочинком — під час відпочинку ми наповнюємося енергією, а при прокрастинації втрачаємо. 

Прокрастинатором може бути перфекціоніст — людина, яка хоче все зробити ідеально. Страх недосконалості змушує її уникати майбутнього дискомфорту. Може бути невротик із сильно заниженою самооцінкою або людина, схильна до автоматизму і до нав'язливих думок. В кожному з нас трохи є прокрастинатора.

— Чому виникає прокрастинація?

— Є кілька пояснень цього явища. По-перше, занижена самооцінка і досвід минулих невдач. Вони викликають у людини страх, особливо якщо результати будуть оцінюватися і, не дай боже, публічно. По-друге, людина протистоїть встановленим ззовні правилам і термінам, коли сказали щось зробити терміново. Цей протест запускає прокрастинацію. По-третє, висока тривожність чи стрес.  

— Що робити з прокрастинацією? Як її позбутися і чи треба?

— Її краще позбутися, бо вона заважає кар'єрному росту і виконанню завдань загалом. Процес умовно умовно можна поділити на три блоки: 

  • аналіз проявів — чому з'являється прокрастинація;. 
  • робота з уявленнями самого прокрастинатора про свої здібності і про складність завдання;
  • формування навичок, розподілу часу, постановки цілей. 

Якщо простіше, проаналізуйте свої затрати і ефективність. Напишіть список переваг — що буде класного, якщо ви почнете роботу і виконаєте її. Складіть план — напишіть, о котрій годині ви розпочнете цю роботу. Складіть список перешкод і для кожної з них визначте спосіб вирішення. Хваліть себе. Якщо вам важко клеїти шпалери, то робіть щось позитивне в цей час — слухайте музику, наприклад. 

Читайте також: Як впоратися з втомою під час війни: поради Наталі Підлісної

Прямий ефір