Що таке ленд-ліз та як він працює: 5 фактів, які варто знати

Поставка озброєння. Ілюстрація kanaldom.tv

З жовтня 2022 року нарешті запрацював закон про ленд-ліз. Він дозволяє Білому дому в США надавати Україні зброю, техніку, боєприпаси за прискореною процедурою. Востаннє така програма діяла під час Другої світової війни. Про те, як ленд-ліз працював у минулому і як працює зараз, розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

1. Спочатку США взагалі не хотіли та навіть не планували допомагати будь-кому у європейській війні. На початку 1930-х країна була спустошена Великою депресією, і план президента Франкліна Рузвельта з подолання кризи не закладав жодних коштів на міжнародну допомогу. Більше того, США офіційно проголосили про свою повну нейтральність у майбутніх конфліктах. Але коли Гітлер захопив частину Чехословаччини та приєднав Австрію, Рузвельт зрозумів, що скоро у велику війну буде втягнута і союзниця США — Британія. Раз по раз однодумці президента подавали до Конгресу законопроект про зміну нейтрального статусу заради військової допомоги британцям. Та документ вперто не приймали. Лише після вторгнення Гітлера в Польщу конгресмени змінили думку, бо їхня бездіяльність означала б допомогу нацистам. 

2. Втім, навіть з початком війни між Німеччиною та Британією 1940 року про повномасштабний ленд-ліз узагалі не йшлося. Спершу Рузвельту вдалося запровадити лише програму Сash and carry — Британія могла закуповувати у США зброю та інше військове обладнання, але президент не міг поставляти все це на пільгових умовах. Більшість конгресменів залишалася ізоляціоністами, тобто все ще вважали війну в Європі чужою і боялися втягнути свою країну в цей конфлікт. Проте через морську блокаду з боку Німеччини британська скарбниця швидко спорожніла. У союзниці США не було достатньо коштів на закупівлю, тож Рузвельт дав завдання своєму Кабінету міністрів у будь-який спосіб обійти обмеження Конгресу. 

3. Врятувати Європу від повного розгрому нацистами допомогла одна єдина бюрократична хитрість. Наприкінці 1940 року співробітник американського казначейства Оскар Кокс вже кілька тижнів порпався в архівах за завданням Рузвельта. Як раптом знайшов дуже цікаву поправку у військовий устав США, датовану ще 1892 роком. Вона дозволяла здавати американську зброю в оренду союзникам терміном на п'ять років в необмежених кількостях. В лютому 1941 року новий закон про ленд-ліз на основі старого статуту винесли на голосування. Незважаючи на спротив ізоляціоністів, його затвердили. 

4. Основним адресатом американської військової допомоги став не Радянський Союз, як прийнято вважати. Загалом протягом Другої світової війни США здійснили поставки союзникам на 50 мільярдів доларів, що наразі становить 600 мільярдів. З них 63%, тобто 31 мільярд, припало на Британію, яка билася з Німеччиною на морі та в Північній Африці. Витрати на підтримку СРСР, що почалися 1941 року, сягнули лише 11 мільярдів — менше чверті загальної суми. Решту отримали інші союзники. Умови були прості — США поставляли конкретні озброєння та військове обладнання, а отримувачі зобов'язувалися сплатити за це якось потім. Вцілілу техніку треба було повернути, але на це всерйоз ніхто не розраховував. Тим паче, коли йшлося про запеклі бої між німцями та СРСР на східному фронті. 

5. Стара радянська пісня про "Катюшу" присвячена артилерійській ракетній установці, яка пересувалася на американський вантажівці Studebaker. Ленд-ліз дав СРСР тисячі таких машин, а також танків, локомотивів та навіть літаків. Радянський льотчик-ас Олександр Покришкін переміг в більшості повітряних боїв на американській аерокобрі. Радянське керівництво під час війни не приховувало, що США практично врятували СРСР від розгрому. І абсолютно точно без ленд-лізу 1943 року не відбулося б контрнаступу зі звільненням України від німецької окупації. Втім, після перемоги над Гітлером стосунки союзників швидко зіпсувалися і радянська пропаганда почала всіляко применшувати роль американської допомоги. Більше того, СРСР десятиліттями відмовлявся оплачувати ленд-ліз згідно з початковими умовами. Останні платежі за нього здійснила Росія 2006 року і загалом США отримали лише десяту частину від загальної суми поставок. Втім, метою ленд-лізу для американців ніколи не був прибуток, а натомість швидка перемога над нелюдським режимом.

Читайте також: Жителі села Ніжиловичі показали, як відновили гімназію після прямого влучення ракети

Медіа-партнери
Прямий ефір