Що таке каністерапія та як собаки допомагають військовим: інтерв'ю з кінологинею Наталією Чупрун

Наталья Чупрун. Фото: kanaldom.tv

До студії "Ранку Вдома" завітала кінологиня, каністерапевтка Наталія Чупрун зі своїми чотирилапими вихованцями — псом-каністерапевтом золотистим ретривером Рікі та спортивним псом породи бордер-колі Бестом. Песики беруть участь у благодійному фонді "Друг героя", де допомагають військовим під час реабілітації. 

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Що означає саме слово "каністерапія"? 

— З латини canis — це собака. Отже каністерапія — терапія за допомогою собак. Собака виступає партнером тої людини, з якою працює. 

— Чим займаються ваші вихованці та як допомагають військовим? 

— Ми допомагаємо в реабілітації ветеранів. Проект "Друг героя" раніше був присвячений ветеранам АТО. Ми працювали на базі державних шпиталей. Під час каністерапії ви відчуваєте покращення настрою, відчуваєте себе тут і зараз, не згадуєте про минуле. Шпиталь виділяє час і місце, куди приходять люди, які готові до цього і прагнуть цього. Бест орієнтується на свій стан і перевіряє, яка людина готова робити те, що хочеться йому. А Рікі більше орієнтується на внутрішній стан людей і що треба їм.

— Чи кожна собака може стати каністерапевтом?

— Каністерапевти — це представники різних порід собак, які вирізняються відсутністю агресії до людей та інших тварин на провокації. Вони ніби психологи у світі тварин. В них присутня тяга до чужих людей. Як правило, собаки у певному віці замикаються на своїй сім'ї і стороняться чужих. Собаки-каністерапевти проходять спеціальні тренування, аби терапія проходила за правилами і безпечно. Зараз діти навіть віком півтора року отримують від такої собаки певну комунікацію. Для того, щоб це відбулося, собака має бути не просто доброзичливою, а добре тренованою і контрольованою. Найменша помилка, рух, реакція на подразник можуть викликати у дитини не ту реакцію — не розвантаження, а ретравматизацію. Людина, яка працює з собакою-каністерапевтом теж має бути підготовлена.

— Буває, що військові повертаються з найгарячіших точок з чотирилапими друзями. Чи добре це? Чи не нагадують такі тварини про обстріли?

— За словами військових, собака відчуває сигнал, що зараз буде вибух або якась атака за хвилину чи за 10 секунд до зриву. Іноді тварини розбігаються, а часом приходять і дають сигнал ховатися. Кожен військовий повертається з фронту, розуміючи, що собака буквально рятує життя. Вона виступає мостиком між військовим і цивільним життям.

Читайте також: Андреа Бочеллі врятував пораненого пса з окупації: інтерв'ю із сином співака

Медіа-партнери
Прямий ефір