Що таке фінансовий моніторинг у банках і чи законний він: пояснює фінансистка Юлія Баткалова

Юлія Баткалова. Фото: kanaldom.tv

Інколи банки запитують джерела походження ваших коштів або уточнюють, чи не змінилися ваші дані, просять заповнити опитувальник тощо. Чому це відбувається і чи це законно? Фінанстистка Юлія Баткалова пояснила фінансовий моніторинг в ефірі "Ранку Вдома".

В Україні діє закон "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом", тому всі банки зобов'язані знати джерела походження коштів своїх клієнтів. Якщо сума надходження на рахунок становить 400 000 гривень чи більше, банк має запитати у клієнта, звідки взялись гроші.

"Якщо впродовж одного місяця на рахунок регулярно надходять різні суми, але загальна становить або перевищує 400 000 гривень, банк також повинен запитати у клієнта, звідки ці гроші. Тому що це дуже схоже на підприємницьку діяльність. Якщо людина дійсно надає якісь послуги або щось продає, вона має відкрити ФОП, зареєструвати та відкрити рахунок підприємця. Тоді все буде добре і в банку не буде ніяких додаткових питань", — пояснює Юлія Баткалова.

У випадку зняття з рахунку 400 000 гривень, або еквівалент у валюті, банк теж обов'язково запитає джерело походження коштів. 

Як можна підтвердити походження коштів:

  • договором, наприклад, купівлі-продажу;
  • якщо ви підприємець і перерахували на власний рахунок фізичної особи з рахунку свого підприємства велику суму, — надати податкову декларацію;
  • документом про отримання спадщини;
  • доказ валютообмінного процесу у банку з, наприклад, доларів на гривню.

Пояснювати джерело походження коштів необхідно і якщо ви знімаєте з депозиту 400 000 гривень або більше за один день. Наразі фізичні особи можуть зняти з власного рахунку в день не більше 100 000 гривень в еквіваленті.

Опитувальник та анкета актуалізації даних — це теж нормальна практика, каже фінансова експертка. Банки зобов'язані знати свіжу інформацію про своїх клієнтів з кількох причин. 

"По-перше, щоб банк за необхідності міг зв'язатися з клієнтом щодо його рахунку. По-друге, згідно рішення суду банк повинен надати відповідному державному структурному підрозділу інформацію по клієнту. Заповнювати або оновлювати анкету актуалізації даних банк зазвичай просить раз на 2-3 роки", — каже Юлія Баткалова.

Якщо ви підприємець, юридична особа, публічна особа чи пов'язана з нею (депутат чи його родич), заповнювати опитувальник необхідно раз на рік. 

Якщо ви самостійно змінюйте будь-які паспортні дані, фінансисти теж радять звертатися до всіх банківських структур, у яких ви маєте рахунки, і надати свіжі документи.

Читайте також: Як вберегтися від фінансових пірамід — 5 порад від фінансистки Юлії Баткалової

Медіа-партнери
Прямий ефір