Украина наш дом

Шантаж Кремля: які цілі зимової газової війни Росії проти Європи (ВІДЕО)

Розподіл газу Фото: ukrgasresource.com

Запустити газопровід "Північний потік-2", щоб європейські споживачі могли нормально пережити зиму. Таку заяву ексканцлер Німеччини Герхард Шредер зробив після візиту до Москви та особистої зустрічі з Володимиром Путіним. За його словами, якщо "Північний потік-2" не буде запущено, Європа зіткнеться із величезними наслідками. Але багато європейських лідерів вважають, що Росія продовжує використовувати газ як зброю, щоб знизити тиск санкцій і змусити сісти за стіл переговорів на умовах Кремля, передає "Дом".

Якщо Європа, а зокрема Німеччина, хоче нормально пережити зиму, необхідно запустити транспортування газу "Північним потоком-2". Цей газопровід Росія зробила, щоб зменшити залежність від транзиту через Україну. Він проходить дном Балтійського моря. І мав доставляти газ із Росії до Німеччини, а звідти на решту європейських ринків. Але його експлуатацію заморозили через російське вторгнення в Україну. Тепер газові інтереси Кремля став лобіювати ексканцлер Німеччини Герхард Шредер.

Це ще один крок газового шантажу з боку Росії. А заява Шредера свідчить про спроби Кремля донести свої ідеї за допомогою лояльних європейських політиків, вважає президент України Володимир Зеленський.

"Огидно, коли колишні лідери вагомих держав з європейськими цінностями працюють на Росію, яка воює проти цих цінностей", — заявив Зеленський.

Навіть найменші поступки на користь Росії лише збільшать її апетити. Тоді ставки у протистоянні з країною-агресором тільки зростатимуть. Тому тема енергетичної незалежності — одна з найбільш обговорюваних лідерами європейських країн.

Щоб скоротити газову залежність від Кремля, нових постачальників вже активно шукає і Німеччина. Яка раніше імпортувала 40 відсотків російського газу від загального споживання країни.

"Так, бути настільки залежними від дешевого російського газу було помилкою. І саме тому ми змінили нашу політику з цим на 180 градусів, сказавши, що ми повністю відмовляємося від постачань російського газу", — заявила глава МЗС ФРН Анналена Бербок.

За допомогою газового шантажу Путін виставляє Заходу свої умови для закінчення війни, вважають експерти.

"Це одна з хотілок Путіна, просто вона стосується не лише України, а й умов, за якими він готовий повернутися до торгівлі газом. Він уже так двічі робив — виставляв умови, Європа йшла на компроміс, він бачив слабкість, підіймав ставки та опускав постачання газу. Для Путіна зараз важливо закінчити війну якнайшвидше — з одного боку, наступальний потенціал виснажується, з іншого боку, санкції працюють дедалі сильніше. Водночас він виставляє Заходу умови, на яких він готовий підписати мир", — каже експерт з газу та інвестицій Сергій Фурса в інтерв'ю The Insider.

Європейські лідери запевняють, зараз у питанні позбавлення газової залежності від Росії вони єдині, як ніколи. Вже домовилися скоротити його споживання на 15 відсотків із серпня до березня. Представники країн ЄС вважають, що це допоможе безпечно пережити зиму.

Читайте також: "Руки Кремля" присутні у трьох можливих нових війнах: як Путін створює світові кризи (ВІДЕО

Прямий ефір