Кроки України після "виборів" на Донбасі та в Криму: "5 вопросов" із нардепом Максимом Ткаченком

Выборы в Госдуму РФ. Фото: ap.org

Україна має намір запровадити и санкції проти тих, хто брав участь в організації чи проведенні "виборів" до Держдуми Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях Донбасу і Криму.

Про те, які саме кроки планує зробити українська влада, кого торкнуться обмежувальні заходи, а також про те, чи може загостритися після "виборів" ситуація у зоні проведення ООС — розповів народний депутат України Максим Ткаченко в програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий програми — Олег Борисов.

— Раніше в Раді національної безпеки і оборони (РНБО) вже говорили про те, що хочуть запровадити санкції. Проти кого саме вони будуть застосовані?

— Більш детально можуть розповісти представники Ради національної безпеки і оборони. Але з інформації, яка є відкритою і яку озвучував очільник РНБО Олексій Данілов, санкції будуть запроваджені Україною до тих громадян, які братимуть участь, організовуватимуть, братимуть участь як кандидати, члени комісії виборчих округів, у незаконних "виборах" до Держдуми Російської Федерації на Донбасі, в Криму — на тимчасово окупованих територіях нашої країни. Це було анонсовано до виборів, вони вже відбулися. І Російська Федерація у всіх анонсах говорила про те, що Донбас голосуватиме. Але, слава богу, Донбас не голосував. Але деякі жителі окупованих територій, тимчасово окупованих, я впевнений, що це тимчасово, все-таки голосували. Це люди, які мають на руках на сьогоднішній день російські паспорти. Яким чином вони їх отримували, під тиском чиїмось або самі цього захотіли, мені невідомо. Але те, що такі люди є, це, на жаль, правда. І досить велика кількість з них, за даними, які доносяться з усіх боків, дійсно, проголосували і вирішили взяти участь в цих "виборах". Хтось онлайн, хтось — телефоном, а хтось їздив до Ростовської області.

Я так розумію, що всі люди, які отримують російські паспорти, мої земляки в Луганську й області, на окупованій території, прописку в цих паспортах мають в якихось селах Ростовської області. Тому, відповідно, їхали вони голосувати туди, хто хотів наживо проголосувати. Таких теж виявилося досить багато, на жаль, і це видно на фотозвітах. Хоча, знову ж таки, я не впевнений, може, це і монтаж. І взагалі, може це інші якісь люди, але, тим не менше, про це заявляють у ЗМІ. Скільки їх всього — невідомо, але такий факт підтверджується. Я вважаю, звичайно ж, що це все точно незаконно. Чи потрібно карати якось людей, мирних жителів, які пішли на це? Я не буду братися за те, щоб відповісти на це доволі складне питання. Але по відношенню до всіх організаторів "виборів", людей, які брали участь як кандидати, члени комісій виборчих, так, дійсно, я вважаю, повинні бути введені санкції.

— У політичній площині, не тільки в аспекті санкцій, що зараз може і повинна зробити Україна на рівні депутатів Верховної Ради, Офісу президента, Кабінету міністрів?

— Наскільки мені відомо, в нашому профільному регламентому комітеті буде на днях, якщо я не помиляюся, розглянута постанова про незаконність цих "виборів" на території Донбасу, і найголовніше — про участь жителів України у них. 23 вересня ми це розглянемо на комітеті. Думаю, після цього одразу ж побачимо постанову в сесійній залі й будемо голосувати.

Упевнений, що максимальна кількість депутатів, не тільки нашої фракції "Слуга народу", підтримають цю постанову.

Напевно, будуть винятки, адже хтось все-таки за те, щоб "вибори" до Держдуми проводили і на окупованих територіях України. Є й такі кадри в нашій сесійній залі, на жаль. Але дуже вірю, що "Слуга народу" одноголосно проголосує за цю постанову.

— Як думаєте, навіщо Російській Федерації потрібні були голоси жителів тимчасово непідконтрольних Україні територій?

— Голосів, звичайно ж, там у них вистачає, країна дійсно велика. Статистика, яку я читав перед їхніми виборами, свідчить, що кількість людей, які нібито отримали російські паспорти на території Луганської та Донецької областей — окупованих територій — це, по-моєму, 0,5% виборців Російської Федерації. Відповідно, боротися за ці пів відсотка, ну, напевно, точно не головна їхня мета. А мета інша.

Вони хочуть показати світу, що там нібито люди самі хочуть "приєднання" до Росії. Ніхто ж нікому не розповідає про те, що більша частина людей отримувала паспорти РФ примусово.

Хоча, як на мене, отримати паспорт примусово — це одне. А йти голосувати — це інше. Я дуже вірю, що кількість тих, хто голосував, все ж таки була невеликою.

— Як вважаєте, після виборів до Держдуми, чи може якось загостритися ситуація на Донбасі?

— Насправді вона загострюється протягом крайніх пару тижнів. Вона постійно хвилеподібна. І ось останній тиждень перед виборами був дуже неспокійним. Загинули кілька українських військових, багато травмованих. Всі знають про обстріл, який був у місті Щастя, це зовсім близько з окупованою територією. Буквально кілька кілометрів відділяє Щастя від Луганська.

А ось якраз у ці дні, в дні виборів і сьогодні, вчора начебто більш-менш спокійною була ситуація. Чи буде найближчим часом загострення — складно сказати. Я думаю, що це точно взагалі не прив'язано до виборів. Я не думаю, що після виборів будуть якісь конкретні ускладнення.

Прямий ефір