Згнили тонни овочів, фермери рахують збитки — негода нищить урожай на півдні України (ВІДЕО)

У Херсонській області фермери підраховують збитки, завдані стихією. Зливи перетворили поля в болота, а урожай починає гнити ще до того, як його встигнуть зібрати. Такі погодні умови позначаються і на цінах на фрукти та овочі, повідомляє "Дом".

Ще на початку літа місцеві фермери розміщували в соцмережах відео, на яких видно, як замість полів соняшнику стояла вода. Сильні дощі з градом для них стали справжнім випробуванням. Також постраждали поля з помідорами, кукурудзою.

Тонни овочів згнили на полях після дощів, кажуть фермери.

Фермер Федір Година вирощує картоплю і продає на найбільшому оптовому ринку в області. Нарікає, що в цьому сезоні навряд чи вдасться вийти в нуль.

"Та шалені збитки. Ми не вертаємо навіть свої насіння і нічого. Людям дай, машину плати. Вона ж вимокає картопля, фітофтора з'їла картоплю і все. Картопля тільки така і фітофтора її з'їла, постійно сиро і сиро", — розповів він.

"Багато дощів, через вологу гниє картопля, пропадає. 10% викидаєш картоплі, тому що вона гнила", — додає фермер Сергій Серенченко.

Від злив псуються і фруктові дерева. Область залишилася без абрикосів. Град побив урожай винограду, черешні та яблук.

Через проливні дощі аграрії не можуть прибрати з полів урожай зернових.

"Ми в цей час, тобто на сьогодні, уже закінчували жнива. Але зараз вони у когось тільки на початку, у когось — на половині, у когось — третина. Тільки 40 % скошено, і що ми до кінця збиральної зберемо, то друга половина жнив це урожайність будуть втрати як мінімум відсотків на 30 на 40. Тому збитки величезні", — розповів голова представництва Всеукраїнської аграрної ради в Херсонській області Володимир Хвостов.

Для паніки приводу немає, кажуть в Херсонській обласній державній адміністрації. Розраховують зібрати зернових і бобових не менш ніж в минулоріч. Для тих же підприємств, які зазнають збитків через негоду, розробили алгоритм оформлення форсмажорних обставин.

"Що вони дають? По-перше, можна буде розраховувати, що буде пролонговано і уникнути штрафні санкції, пені перед постачальниками продукції, якщо є такі зобов'язання у аграрного підприємства. По-друге, в робочому порядку вирішити питання, що стосується або пролонгації, або реструктуризації боргу чи податковим зобов'язанням , і, по-третє, відпрацювати питання щодо отриманих кредитів", — повідомила в. о. директора департаменту розвитку сільського господарства Херсонської ОДА Маргарита Степанова.

У Херсонській області вже випала річна норма опадів, говорять синоптики.

"Прогнозуємо від 14 до 21 липня суху і спекотну погоду. Тому я звертаюсь до аграріїв, що якраз в цей період бажано вложитись з уборкою врожаю, тому що після 21 липня можлива знову зміна погодних умов і можливе знов надходження циклону активне, який може принести і град, і опади у вигляді дощу", — сказав керівник Херсонського обласного центру гідрометеорології Юрій Кіріяк.

Овочі і фрукти в цьому сезоні на місцевих ринках, кажуть покупці, продають вдвічі дорожче, ніж зазвичай.

Читайте також: Підсумки 18 липня: зустріч Зеленського і Байдена, Moderna в Україні і природні катаклізми (ВІДЕО)

Нагадаємо, що синоптики попереджають про небезпечні метеорологічні явища в Україні 19 липня. У 15 областях очікуються грози. Оголошено штормове попередження. Разом із цим, у низці областей переважатиме надзвичайний рівень пожежної небезпеки.

Прямий ефір