Санкції на імпорт військових комплектуючих: як РФ оминає заборони (ВІДЕО)

Безпілотник "Орлан". Фото: mil.in.ua

450 іноземних комплектуючих експерти Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень Великої Британії виявили лише у 27 зразках новітньої техніки російської армії. Частину компонентів Росія отримала, використовуючи незаконні схеми щодо обходу санкцій, інформує "Дом".

Повністю вітчизняної військової техніки в сучасній Росії немає. Навіть єдиний у країні виробник танків "Уралвагонзавод" зупинив роботу ще у березні через припинення постачання західних комплектуючих. Тоді йшлося про французькі тепловізори, без яких не може працювати система управління вогнем. Імпортозмістити такі технології Росія не може, переконані експерти.

"РФ через свою величезну імпортозалежність зараз прискореними темпами втрачає свою військову галузь та інші високотехнічні галузі. Що призведе не тільки до втрати робочих місць, але й до того, що в найближчому майбутньому РФ втратить суттєве надходження нових видів озброєнь", — говорить кандидат економічних наук Іван Ус.

Для зупинення виробництва танків було достатньо заборонити експорт військових технологій. Але з іншою технікою все складніше. Наприклад, у найпоширенішому російському безпілотнику "ОРЛАН-10" майже немає нічого суто військового. Двигуни та камера, яку може купити кожен, зроблені в Японії, підвіс для камери — у США, а мікроконтролер — у Швейцарії. Така сама ситуація і з чіпами, які використовуються в ракетах. Саме це називають товарами подвійного призначення. Їх у Росію ввозили легально. Таких іноземних комплектуючих у російській військовій техніці понад 70%.

На думку експертів, Росія вже встигла нагромадити достатньо таких компонентів, щоби підтримувати виробництво у короткостроковій перспективі.

"Повна блокада РФ від західних комплектуючих для зброї вплине на загальну ситуацію. Але вона вплине через деякий час, і цей час буде не цього року точно. Тому що запасів калібрів та іншої зброї вони мають достатньо, щоб продовжувати військові дії в масштабах, як зараз. Але в середній та довгостроковій перспективі таке рішення буде для росіян дуже поганим", — зазначає військовий експерт Михайло Жирохов.

Через широку географію виробників заборона на ввезення товарів подвійного призначення більш проблематична, ніж у випадку з військовою продукцією. Вона вимагає міжнародного співробітництва та контролю. Крім ослаблення російської армії, заборона на постачання таких деталей, на думку аналітиків, матиме й інші наслідки.

"Багато держав залежали від Росії як від постачальника зброї. Постачання цих озброєнь, як і раніше, має вирішальне значення для їхньої національної безпеки. Це може спонукати країни, які перебувають у такому положенні, сприяти ухиленню від санкцій. Водночас це може стати каталізатором для зміни їхніх постачальників, що відкриває можливості для західного альянсу", — каже Жирохов.

Деякі країни в персональному порядку переходять до запровадження механізмів контролю за товарами подвійного призначення, які й досі продають Москві. Так, наприклад, американський парламент за двопалатної підтримки вимагає від адміністрації президента визнати Росію країною-спонсором тероризму. Це, серед іншого, означає запровадження таких механізмів контролю.

Медіа-партнери
Прямий ефір