З чим звертаються жителі окупованих територій до українських центрів правової допомоги, розповіла юристка

Иллюстративное фото: minjust.gov.ua

Люди з тимчасово непідконтрольних територій України часто звертаються з різними питаннями і проблемами до центрів надання безоплатної правової допомоги Мін'юсту. Як правило, найбільш актуальні — встановлення факту смерті або народження, які відбулися на непідконтрольній території. Про це розповіла заступниця директора Центру з надання правової допомоги в Донецькій і Запорізькій областях Оксана Савицька в програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

За її словами, в деяких випадках люди змушені перетинати лінію дотику для того, щоб вирішити своє питання в судовому порядку, тому що інакше його вирішити неможливо.

Як зазначила юристка, не завжди люди навіть зізнаються про те, що вони дзвонять з тимчасово непідконтрольних територій. Але по суті питання співробітникам стає зрозуміло, де людина проживає.

"Таких звернень близько 20%. Якщо говорити про вторинну правову допомогу, то внутрішньо переміщені особи, зокрема й ті, що проживають в Україні, й ті, які мають довідку внутрішньо переміщеної особи, але приїжджають періодично до України, а більшу частину часу перебувають на непідконтрольній території — від таких громадян у нас близько 50% звернень за вторинною правовою допомогою. Це найбільший показник в Україні у порівнянні з іншими регіонами", — розповіла Оксана Савицька.

Також вона зауважила, що кількість питань значно збільшилася у зв'язку з введенням карантину.

"Багато надходить звернень, пов'язаних із призначенням пенсій, оскільки, на жаль, особам із непідконтрольних територій необхідно підтверджувати свій стаж, незважаючи на те, що у них така ж трудова книжка, як і у місцевого населення, з тими ж печатками, ще з часів Радянського Союзу. Але вони змушені доводити всі ці записи в судовому порядку, надавати додаткові довідки. В основному, питання пов'язані з подальшим благополуччям, з призначенням певних виплат і встановленням фактів", — уточнила Оксана Савицька.

Повна версія інтерв'ю: Безоплатна правова допомога для жителів окупованих територій: "5 вопросов на злобу дня" з Оксаною Савицькою

Нагадаємо, в Україні діють 107 центрів надання безоплатної вторинної правової допомоги, з них 23 — регіональні (обласні) і 84 — місцеві. До роботи в них залучено 1500 юристів.

Прямий ефір