Керівництво телеканалу "Дом" про інформатаку та дезінформацію (ВІДЕО)

[:uk]Юлія Островська, Олексій Мацука та Віталій Сизов[:]

Телеканал "Дом" останнім часом піддається інформаційній атаці з боку осіб, медіа, які пов'язані з певними політичними силами. Водночас "Дом" активно розвивається, розширює свою аудиторію. Про це сьогодні, 2 квітня, під час стріму на Facebook-сторінці телеканалу "Дом" розповіли генеральний директор ДП "Мультимедійна платформа іномовлення України" Юлія Островська, шефредактор телеканалів "Дом" та UATV Олексій Мацука і журналіст Віталій Сизов.


Олексій Мацука: За підсумками першого кварталу тільки на YouTube-платформах нашого підприємства — близько 10 млн переглядів. Це не беручи до уваги інші можливі транслятори. Телеканал був створений лише рік тому, а у нас вже багатомільйонна аудиторія.

Юлія Островська: Але крім телеканалу "Дом" до структури ДП "МПІУ" входить і телеканал UATV, який як іномовлення транслює контент на зарубіжні країни. І на YouTube за обсягом переглядів у UATV теж скоро буде "срібна кнопка".

Так, телеканал "Дом" активно розвивається. Вже наступного тижня в Краматорську ми будемо відкривати перше наше регіональне бюро. Це не корпункт, це масштабніше. Там працюватимуть кілька знімальних груп, буде своя студія.


Олексій Мацука: Я ще хочу сказати про ту парадигму, в яку намагаються занурити телеканал "Дом". І це не журналісти, а дійсно якісь агенти, що представляють конкретних політичних гравців: це оплачувані піарменеджери, заангажовані власниками медіа журналісти. Ми ці моменти відбили в нашій аналітичній записці. Та її основні висновки в тому, що наш канал перебуває між двома поляризованими центрами. З одного боку — люди, які вважають себе опозицією до чинної влади, з іншого — люди, які відносять себе до умовних проросійських груп. Вони вважають, що, оскільки "Дом" — державний телеканал, то президент України мало не наш власник. Це саме собою звучить безглуздо. Так, ми державне підприємство, у нас немає фізичної власника, і ми працюємо за іншою логікою.

Віталій Сизов: Зазначу, що українське іномовлення існує кілька років. Просто воно не було таким популярним всередині України. І тут в цьому форматі з'являється щось нове — телеканал "Дом". І політичні гравці одразу ж почали створювати образи: що оскільки державний, то ледь не з Офісу президента ним управляють, якщо мовить російською мовою, то мало не пропаганда сепаратизму. І це все в медіа, в соцмережах висловлюють люди, афілійовані з певними політичними силами. Зараз депутати від деяких партій з екранів телеканалів почали мовити, що телеканал "Дом" нібито вбив іномовлення і що телеканалу UATV тепер не існує. Придумують й інші небилиці. І ось цей штучний дезінформаційний міхур роздмухують і використовують винятково для політичних цілей.

Юлія Островська: Зазначу, що всі ці наративи звучать не через нестачу інформації про іномовлення. Це триває стовідсоткова маніпуляція. Відкритої інформації як про UATV, так і про "Дом" багато — і на наших сайтах, і на офіційних сторінках в соцмережах, і в інших джерелах. Наприклад, на сайті UATV вже п'ять років працює плеєр, що відображає прямий ефір. Тому просто можна зайти і подивитися — чи живий канал, чи йде мовлення. Ми транслюємо сигнал через кілька супутників, тому і вдома можна налаштувати приймання сигналу. Ось у мене вдома в Києві є UATV. Із запуском каналу "Дом" телеканал UATV не вимикався ні на секунду.

Тобто щодо іномовлення відбувається спланована інформаційна атака, навмисно поширюється неправдива інформація.


Олексій Мацука: Ось для прикладу: днями на сайті "Страна.UA" вийшов матеріал про телеканал "Дом". Його важко назвати журналістським, імовірніше, це з розряду "думки". А з урахуванням загальної спрямованості видання, це можна розглядати як якийсь політичний маніфест. У цій статті акумульована вся дезінформація, розповсюджувана про "Дом".

Один з підрозділів статті називається ""Дому" закон не писаний". Він починається фразою: "Концепцію українського держканалу, який мовить російською, не раз критикували". У нас одразу питання: хто критикував? Джерела не вказані.

До питання щодо мовлення телеканалу "Дом" російською мовою, що в матеріалі формулюється як "порушення законодавства". Водночас не йдеться про те, що діяльність телеканалу "Дом" регулюється спеціальним законом про іномовлення. У первинному варіанті матеріалу автор не цитував ст. 7 закону України про іномовлення, яка передбачає мовлення українською мовою та мовами, які доцільні на той чи інший період часу і вибрані для адекватного реагування на зовнішні загрози.

І ще: "Страна" пише про телеканал "Дом" і наводить думку телеведучого каналу "Наш", але коментар безпосередньо у нас вони навіть не взяли.

Віталій Сизов: Також у цій статті наведено суму бюджету, яка в початковому варіанті підносилася як для телеканалу "Дом". І автор статті не говорив, що ці кошти йдуть не тільки на "Дом", але на все іномовлення, зокрема на UATV (з трьома редакціями), інші напрями діяльності єдиного держпідприємства. Це не означає, що, скажімо, умовні 10 млн дол. отримав лише телеканал "Дом".


Учасники бесіди обговорили й інші актуальні теми, пов'язані з розвитком телемовлення. Пропонуємо ознайомитися з повною версією діалогу:

Нагадаємо, уздовж лінії зіткнення встановлено 13 передавачів (5 — в Луганській області та 8 — в Донецькій), які дають можливість телеканалу "Дом" мовити на окуповану частину Донбасу в цифровому й аналоговому форматах. Жителям підконтрольної Україні території обох областей телеканал доступний і в кабельних мережах. Ще 5 передавачів подають сигнал на окупований Крим. Також телеканал "Дом" мовить через супутник Astra-4A, наявний як в YouTube, так і в Facebook.

Вся базова інформація про телеканал "Дом" доступна на сайті в розділі "Про канал", на сайті можна стежити й за прямим ефіром.

Прямий ефір