Розумні протези: як українці розробляють кіберруки зі штучним інтелектом

Кіберпротез руки. Скриншот: kanaldom.tv

На благодійному аукціоні в Мілані зібрали 300 000 євро для протезування та реабілітації постраждалих від війни українців. До того ж, протези можуть бути не лише зручними, але й красивими та навіть розумними. Розробники протезів зі штучним інтелектом свідомо уникають тілесних кольорів та повного відтворення анатомії руки. Такі протези матимуть сучасний дизайн, враховуватимуть сенсорні та інші потреби. Більше про унікальну розробку розповідається у сюжеті "Ранку Вдома". 

Протез от-кутюр, який підкреслює красу тіла, — таку місію визначили для себе розробники вітчизняних гаджетів для людей з ампутованими кінцівками. Всі форми і лінії в кіберруці поєднуються так, щоб надихати цією естетикою майбутніх власників. 

"Протез — не обов'язково якась річ, що має викликати сором'язливість. На нашу думку, це може бути елементом, яким можна пишатись", — каже архітектор, розробник вітчизняного протезу зі штучним інтелектом Дмитро Аранчій

Для цього творці свідомо уникають тілесних кольорів і повного відтворення анатомії руки. Натомість протез матиме сучасний дизайн, враховуватиме сенсорні та інші функціональні потреби за рахунок штучного інтелекту. 

"По суті, це чіп, який оперує штучною кінцівкою, самонавчаючись і беручи інформацію з сенсорів. Наразі ми працюємо з алгоритмом, який здатен підлаштовувати геометрію протезу під геометрію користувача", — додає Дмитро Аранчій.

До розробки команда розробників Allbionics запросила також американського дослідника Стівена Ван Фліта. За його плечима — майже два десятки патентів в області електроніки та сенсорів. Однак ідея відкрити виробництво саме в Україні з'явилася через складність подальшого обслуговування таких протезів. Тому українські розробники планують організувати повний цикл виробництва та сервісного обслуговування. Адже, приміром, бувають випадки, коли потрібно замінити лише кілька пальців на протезі. За рахунок 3D-принтингу це можна швидко і легко зробити в Україні. 

За кордоном ціна кіберпротезу може стартувати від 15 000 доларів і вище, коли вітчизняна розробка може коштувати мало не вдвічі дешевше.

Наразі є величезний попит на кіберпротези руки вище ліктя. На розробку потрібен час, але його презентацію виробники планують влаштувати вже 2023 року, а далі — взятися за реалізацію кіберпротезу ноги.

Читайте також: Виготовляють протези за 20 хвилин, а за тиждень-другий ставлять на ноги: як працює центр протезування "Без обмежень"

Медіа-партнери
Прямий ефір