Украина наш дом

Росія прагне спровокувати політичну кризу в Україні, — Фесенко

Владимир Фесенко. Фото: kanaldom.tv

Припинення постачання російського енергетичного вугілля до України пов'язане з низкою обставин, серед яких різкий стрибок цін та посилення газової кризи в Європі, а головною причиною є спроба спровокувати політичну кризу в Україні. Про це у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" розповів політолог Володимир Фесенко.

"Тут справа не лише в тому, що вони хочуть вигідніше продати своє вугілля або підняти ціну. Були й об'єктивні причини, але вони під підставою, нібито їм газ самим потрібен усередині, не вистачає газу на постачання назовні, посилили газову кризу в Європі, різко підняли ціни й зараз і частково на цьому заробляють, і шантажують Європу ось цією газовою ціною. До того ж шантаж політичний. Вони вимагають якнайшвидшої сертифікації газопроводу "Північний потік-2"", — зазначив експерт.

Щодо припинення постачання енергетичного вугілля до України мотивом російської сторони може бути спроба схилити Київ до взаємодії з так званими "ДНР" та "ЛНР".

"Тут я нагадаю історію 2014 року, коли через Медведчука російська сторона запропонувала тодішньому українському керівництву купувати вугілля безпосередньо у сепаратистів за готівку. На жаль, українське керівництво тоді погодилося. Зараз, я думаю, це буде предметом розгляду. Щодо Медведчука вже триває слідство. Чому погодилися? Бо готівка передавалася стороні, яка воювала проти України... І я думаю, що Росія хоче домогтися відновлення цієї ситуації, вони хочуть нас змусити безпосередньо купувати вугілля у цих так званих "республік"", — вважає Фесенко.

Така взаємодія через неформальну легітимізацію "Л/ДНР" може сприяти порушенню конструкції Мінських угод.

"З одного боку, в такий спосіб нас хочуть через вугілля змусити до неформального визнання цих "республік", а потім говоритимуть, як прецедент: "Ну, ви ж з ними домовляєтеся, тому домовляйтеся і в Мінських угодах. Визнавайте їх, підписуйте із ними договір". А це означатиме офіційно їхнє визнання, і тоді вони претендуватимуть на якусь необмежену автономію, і це будуть по суті кардинальні зміни державного устрою України. І так вони нівелюватимуть обвинувачення проти Медведчука, що, мовляв, якщо ви зараз на це погодилися, то які претензії тоді до Медведчука", — пояснив політолог.

Крім того, Росія прагне спровокувати цієї зими енергетичну кризу в Україні, а через неї — і політичну.

"Тому знижують транзит газу через нашу територію. Тому що ми купуємо газ у європейських компаній, але газ, що йде з Росії. А Росія максимально знижує постачання газу. Тобто цим варіантом ми скористатися не можемо. Ми маємо запаси. Це не так критично, як із вугіллям, та все ж таки. Але найголовніше, що Росія через створення таких проблем із вугіллям, газом, можливо, електроенергією, хоче спровокувати взимку в нас енергетичну кризу, а через неї — політичні проблеми, і таким чином дестабілізувати політичну ситуацію в країні", — деталізував Фесенко.

Повна версія програми: "Украина на самом деле": ситуація з вугіллям, хвиля COVID-19 та зростання зарплат

Нагадаємо, Росія з 1 листопада 2021 року припиняє постачання енергетичного вугілля до України. Йдеться про вугілля марки А (антрацит) та П (пісне). Заборона стосується лише вугілля, що використовується для потреб енергетики та не поширюється на кам'яновугільний кокс, який застосовують для виплавки чавуну, в ливарному виробництві та інших галузях промисловості. У поясненні Росії йдеться, що це пов'язано зі зростальним попитом на вугілля, що використовують для потреб енергетики.

Раніше повідомлялося, що 24 лютого Вищий антикорупційний суд України (ВАКС) наклав арешт на частину магістрального нафтопродуктопроводу "Самара — Західний напрямок", що проходить територією України. 19 лютого Рада національної безпеки і оборони (РНБО) вирішила повернути трубопровід у державну власність і ввела санкції проти опозиційного депутата Віктора Медведчука, його дружини та інших осіб. Ідеться про передачу "дизельної труби" — частини нафтопродуктопроводу з держвласності структурам Медведчука.

Читайте також"ОПЗЖ" і "Європейська солідарність" не можуть існувати одна без одної, — нардеп

Прямий ефір