Росія продовжує газовий шантаж Євросоюзу — що говорять експерти (ВІДЕО)

"Північний потік-2": Фото: ridl.io

Росія продовжує газовий шантаж країн Євросоюзу, тому збільшення видобутку власного газу - питання національної безпеки. Про це на засіданні уряду заявив прем'єрміністр України Денис Шмигаль. Росія використовує нав'язаний Європі криза енергоресурсів, інформує "Дом".

Спекуляції Кремля та газовий шантаж — біржова ціна на газ на європейському ринку знову обновила історичний максимум. У середу котирування на лондонській біржі досягли позначки у 1900 дол. за 1 тис. кубометрів. Це майже у два рази більше, ніж у вересні, коли був поставлений попередній рекорд. А в порівнянні з літніми цінами — стрибок майже двадцятикратний. Євроміністри вимагають розслідувати причини такого стрімкого зростання цін на міжнародному рівні.

"Ми просимо Єврокомісію проявити сміливість у своїй відповіді. Ми зіткнулися з безпрецедентною кризою, яка вимагає невідкладних заходів щодо стримування цін на енергоресурси з боку Євросоюзу. Перше, Європа повинна спільно закупити газ, як ми це зробили з вакцинами. І друге, система ціноутворення на енергетичному ринку Європи повинна бути переглянута", — заявив прем'єрміністр Іспанії Педро Санчес.

Дефіцит газу в європейських сховищах Кремль використовує, щоб натиснути на Європу та прискорити процес сертифікації газопроводу "Північний потік-2". У цьому впевнені експерти. Прессекретар російського президента Дмитро Пєсков так і заявив — що запуск "Північного потоку-2" "збалансує цінові параметри".

"Я сприймаю те, що зараз відбувається, з боку Російської Федерації виключно як спосіб гібридного тиску на Євросоюз... Сказати, ось тільки ви запустите 30 млрд всередину — ціна відразу впаде, як мінімум, до 350 дол. за 1 тис. кубометрів", — зазначив в коментарі "Дому" економіст Олег Пендзин.

Насправді споживання газу в Європі просто вийшло на колишній, докарантинний рівень, пояснюють експерти. А зростання котирувань — штучно створений ажіотаж. За чинними довгостроковими контрактами, Європа купує газ по 250 дол. за 1 тис. кубометрів.

"Тобто 1900 дол. не відображує ніякого співвідношення реального між попитом і пропозицією, яке встановлює на всіх ринках рівноважні ціни", — повідомив "Дому" експерт у сфері паливно-енергетичного комплексу Геннадій Рябцев.

У НАК "Нафтогаз" заявляють, що українська газотранспортна система здатна збільшити обсяг постачань на 80 млн куб. м газу на день. Однак вирівняти баланс цін таким чином Росія відмовляється.

Читайте також: У ситуації з "Північним потоком-2" йдеться не про бізнес, а про загрози безпеці й енергетиці, — Сибіга

Нагадаємо, Україна назвала умови для сертифікації російського газопроводу "Північний потік-2". Ключова умова — розблокування доступу європейських покупців до придбання російського та центральноазіатського газу на східному кордоні України.

Читайте також: Збільшення видобутку газу — питання національної безпеки України, — Шмигаль

Прямий ефір