Росія отримала відповіді НАТО щодо України — перші підсумки переговорів у Брюсселі (ВІДЕО)

Єнс Столтенберг. Фото: kanaldom.tv

Жодних гарантій щодо вступу України до НАТО Кремль не отримає. Цей меседж представники РФ почули і сьогодні, 12 січня, у Брюсселі, під час засідання Ради Росія – НАТО. Перший з 2019 року діалог у такому форматі тривав 4 години. Відповідно до підсумкових заяв представників Альянсу та РФ, був непростим, інформує "Дом".

Засідання пройшло без сенсацій. На підсумковій пресконференції генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг повторив, що Росія заплатить високу ціну за можливу нову агресію проти України.

"Російські війська перебувають у Грузії, Україні, Молдові, і це непрохані урядами цих країн війська. І якщо Росія знову застосує силу проти України, продовжить подальше вторгнення в Україну, тоді ми серйозно подивимося на розширення нашої військової присутності у східній частині Альянсу", — заявив Столтенберг.

Глава НАТО поклав відповідальність на Росію за підрив суверенітету України та спроби влаштувати нову війну в Європі.

"Росія окупувала Крим у 2014 році і контролює сепаратистів у Східній Україні. І казати, що це Україна загрожує РФ — це перевернути все з ніг на голову. Це Росія застосовувала та застосовує силу проти України. І вона зараз зосередила понад 100 тис. військових на кордоні з Україною. Напруга створена самою Росією і тому є необхідність деескалації", — зазначив генсек НАТО.

Позиція НАТО щодо розширення залишається незмінною: вирішувати, кого приймати до свого складу, будуть члени Альянсу, але організація готова продовжувати діалог із Росією. На наступному брифінгу заступниця держсекретаря США Венді Шерман заявила, що Сполучені Штати не домовлятимуться з Росією за спиною союзників.

"Ми не ухвалимо рішення без України про Україну та про Європу без Європи", — наголосила Венді Шерман.

У четвер, 13 січня, трек безпеки обговорять на неформальній зустрічі голів дипломатії та міністрів оборони країн ЄС у французькому Бресті та в Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) у Відні.

Тим часом, експерти висловилися щодо переговорів у форматі Росія — НАТО.

"Головне завдання Альянсу — дати зрозуміти Росії, що навіть на провокації, не просто на війну, Альянс відповідатиме досить жорстко. І чим більше цих провокацій буде, тим ближче Україна і Грузія будуть до НАТО, ближче в тому плані, що отримуватимуть більше зброї, дипломатичної та політичної допомоги", — вважає грузинський політолог Гела Васадзе.

"Поки переговори не завершені, Росія ці війська (біля українського кордону, — ред.) залишає. Чому вони почали проводити навчання, тому що зараз відбуваються переговори. Навчання біля наших кордонів — це спосіб впливати на переговори", — каже політолог Володимир Фесенко.

На цих переговорах у Росії своя мета — вкотре озвучити свої вимоги. У грудні Кремль фактично поставив ультиматум НАТО та США: ніколи не приймати Україну до Альянсу та вивести військову інфраструктуру та сили із країн східної Європи, які приєдналися до НАТО після 1997 року.

"У Путіна ось ця схема світогляду про те, що є радянський простір, який має належати лише Росії, та інші не можуть впливати. Це мислення залишається. І ось він намагається нав'язати цей дискурс", — упевнений Володимир Фесенко.

Тим часом, Росія продовжує перекидати війська зі своїх східних регіонів до західних кордонів, а також ініціює військові навчання і в південному регіоні, в безпосередній близькості від кордонів України.

В США її попереджають про економічні наслідки. Сьогодні демократи в американському Сенаті оприлюднили законопроект, в якому прописані нові санкції проти президента РФ Володимира Путіна, а також проти високопоставлених російських військових та чиновників, низки банків та системи міжнародних платежів SWIFT. І вже відомо, що у Білому домі документ підтримали.

Читайте також: Підсумки 12 січня: Рада Росія — НАТО, День українського політв'язня та нова програма з МВФ (ВІДЕО)

Нагадаємо, у Брюсселі 12 січня завершилося засідання Ради НАТО — Росія. За результатами переговорів генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг розповів, що під час переговорів точилася серйозна дискусія щодо України.

Читайте такожНАТО посилить свою присутність на східних рубежах, якщо РФ вторгнеться в Україну, — представниця Держдепу (ВІДЕО)

Прямий ефір