Росія готує провокації на Запорізькій АЕС — реакції (ВІДЕО)

ЗАЕС. Скріншот відео: kanaldom.tv

Понад п'ять місяців минуло з моменту окупації російськими військами Енергодару та Запорізької атомної електростанції. За цей час, за словами співробітників АЕС, було порушено безліч правових норм, принципів та регламентів забезпечення безпеки у сфері поводження з мирним атомом. А останні два тижні атомна станція взагалі стала метою безперервних військових атак з боку Росії: артилерійські удари стають з кожним разом все потужнішими й небезпечнішими, а загроза знищення критично важливих об'єктів забезпечення ядерної безпеки — все реальніше, інформує "Дом".

Звернення до світової спільноти колектив Запорізької атомної електростанції опублікував і поширив 18 серпня, коли російська сторона привселюдно заявила, що Україна готує провокацію на Запорізькій АЕС.

Але атомники кажуть, загроза походить саме з боку окупантів. Як доказ розповсюдили відео з машинного залу. На ньому видно військову техніку зі символікою "Z". За словами співробітників станції, в автомобілях — боєприпаси. Технічному персоналу доводиться працювати буквально під дулами російських автоматів та величезним моральним тиском.

"Співробітники розуміють, що їм потрібно вивозити сім'ї, але самі повертаються. Вони працюють, адже існує ризик масштабної катастрофи, такий, як Чорнобиль 1986 року. Тільки аварія на Запорізькій АЕС може стати набагато гіршою. Вони постійно ходять зі зброєю. Дуже складно, коли ти заходиш на станцію і бачиш цих людей, і маєш бути там. Це вкрай морально, і психологічно важко", — розповів в інтерв'ю виданню Reuters співробітник Запорізької атомної електростанції на умовах анонімності.

19 серпня російські окупанти заявили про можливу зупинку Запорізької АЕС через нібито обстріли з української сторони. На це одразу відреагував радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.

"Росія стурбована можливістю катастрофи на Запорізькій АЕС", — цинічно сміються в Міноборони Росії. Є рішення. Потрібно просто вивезти БК з цехів, розмінувати споруди, звільнити з камер персонал АЕС, перестати обстрілювати з її території Нікополь та залишити станцію. Все просто, чи не так?" — написав Подоляк у Twitter.

Ситуація на Запорізькій АЕС — найскладніша в історії. Ядерний шантаж є дуже типовою стратегією для росіян, зазначають в українському уряді. Оскільки потенційна загроза, яка походить від найбільшої в Європі атомної електростанції, може вдесятеро перевершити масштаби катастроф на Фукусімі та Чорнобилі. Тому на те, що відбувалося, однаково відреагували й голова спецкомітету з оборони палати громад Великобританії, й член палати представників конгресу США.

"Справді, це навіть не підлягає дискусії. Будь-який витік радіації вбиватиме людей у ​​країнах НАТО. Це автоматично пустите в дію статтю 5", — зазначив член палати представників Конгресу США Адам Кінзінгер у Twitter.

Стаття 5 — основна в статуті НАТО. Відповідно до неї, напад на одну з країн членів Альянсу вважається атакою на всіх союзників. Експерти-ядерники побоюються, що бойові дії можуть пошкодити басейни утримки відпрацьованого палива чи систему охолодження реакторів. Це одразу призведе до тяжкої аварії. Президент України Володимир Зеленський вважає, що через ймовірну катастрофу Запорізьку АЕС має відвідати місія ООН та МАГАТЕ.

"З цієї місії може розпочатися повне відновлення безпеки на Запорізькій АЕС та в Енергодарі. І я вдячний усім, хто приєднався до цієї роботи та ініціативи. Якщо російський шантаж радіацією продовжиться, то це літо може увійти в історію європейських країн як одне з найтрагічніших за весь час, тому що жодною інструкцією, на жодній атомній станції світу не передбачено порядок дій на той випадок, коли якась країна-терорист перетворює АЕС на мету", — заявив Зеленський.

У середині серпня Євросоюз та ще 42 країни закликали Росію негайно вивести свої війська зі Запорізької АЕС та всієї території України. Але поки що країна-агресор продовжує проводити провокації на найбільшій у Європі атомній станції.

Читайте також: Працює з ризиком порушення норм радіаційної безпеки: про ситуацію на Запорізькій АЕС розповіли в "Енергоатомі"

Медіа-партнери
Прямий ефір