Росія готова заморити голодом п'яту частину населення планети — окупанти блокують українські порти (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: pixabay.com

Голод — зброя Росії. Майже 1,7 млрд людей, а це понад п'ята частина населення планети, зіткнуться з бідністю і голодом через російське повномасштабне вторгнення в Україну, заявили в ООН. Сьогодні можливості постачання українського зерна за кордон через порти повністю заблоковані російськими окупантами. Росія намагається створити штучний голод у різних регіонах світу, інформує "Дом".

Війна в Україні посилила і так тривожну ситуацію з глобальною продовольчою безпекою, про це заявили в ООН. Сьогодні майже 140 млн людей у ​​10 країнах світу, включаючи Афганістан, Сирію та Ємен, а також низку африканських держав, відчувають гостру нестачу продуктів.

"На нас дуже далася взнаки ця ситуація. До війни в Україні я міг купувати щодня 50-60 кг пшеничного борошна і пекти хліб, з початком війни ми не можемо знайти навіть трохи борошна. Це велика криза", — каже власник пекарні в Тунісі Лотфі.

За останні п'ять років кількість тих, хто голодує, у світі зростала. Основна причина — зростання цін на продовольство. Через війну в Україні приріст тих, хто голодує, цього року становитиме від 20 до 50 млн осіб. Світові ціни на зерно вже зросли на понад 50% з початку року.

"Нинішні ціни, якщо не історично, то вже нарівні з високими цінами на зернові 2011 року. Як ми пам'ятаємо, високі ціни на хліб стали однією з причин, що викликали так звану "арабську весну" у 2011-му. Ціни також були однією з причин голоду в Сомалі у 2011 році. Ми вже фактично були в цьому ціновому діапазоні до вторгнення в Україну, а з того часу ціни зросли ще більше", — розповідає професор університету ТАФТС Деніел Максвелл.

Росія та Україна забезпечують 28% світового експорту пшениці. Якщо РФ обмежить продаж, це не вдарить безпосередньо по західних країнах, бо вони мало купують російського зерна. Здебільшого удар припаде на бідні країни. І чим бідніша держава, тим сильнішими для неї будуть наслідки зростання цін.

"Росія та Україна є важкоатлетами у світі продовольства — разом вони становлять 30% світового обсягу пшениці. Також вони є найбільшими виробниками кукурудзи та соняшникової олії", — пояснює директорка зі світової продовольчої безпеки CSIS Кейтлін Велш.

Частина українських елеваторів розташовані на тимчасово окупованих Росією територіях. Це зерно росіяни крадуть, вивозять до Криму, а звідти експортують як російське. Окупанти вже відправили у напрямку Криму орієнтовно 400-500 тис. тонн зерна. Враховуючи, що тонна коштує 250–300 дол., втрати українських аграріїв становлять щонайменше 125 млн дол. На сьогодні у портах України заблоковано 80 суден.

"Йдеться не лише про Україну, а й про найбідніших серед бідних у всьому світі, які перебувають на межі голодної смерті, поки ми тут говоримо. Я прошу президента Путіна виявити милосердя і відкрити ці порти. Життєво необхідно, щоб вони були відкриті", — наголосив голова всесвітньої продовольчої програми ООН Девід Бізлі.

25 травня заступник глави МЗС Росії Андрій Руденко заявив, що розв'язання продовольчої проблеми потребує комплексного підходу. Йдеться, зокрема, про зняття санкційних обмежень, накладених на російський експорт та фінансові транзакції. США не погоджуються на пропозиції Росії щодо скасування санкцій в обмін на розблокування доступу до українських портів.

"Ми ніколи не санкціонували харчування. Ми ніколи не санкціонували сільськогосподарські товари з Росії. На відміну від РФ, ми не зацікавлені в тому, щоб використовувати їжу проти нужденних. Наші непродовольчі санкції діятимуть, допоки Путін не припинить жорстоку війну проти суверенітету України", — заявив представник Держдепартаменту США Едвард "Нед" Прайс.

Попри російські атаки на склади, в Україні достатньо зерна, щоб годувати країну більш як рік, а ще буде додатковий урожай. Хоч і із проблемами, але Україна провела посівну кампанію. Засіяно не менше 70% запланованих площ.

Читайте також: Продовольча криза, що насувається, та "голодні бунти": війна РФ проти України зачепила весь світ (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір