Російські війська на Херсонщині потрапили до пастки ЗСУ: звільнення півдня України обговорюємо з Олександром Мусієнком

Олександр Мусієнко. Фото: kanaldom.tv

ВСУ точними ударами пошкодили всі стратегічні мости через Дніпро, які пов'язують правобережну та лівобережну частини Херсонської області. Це знижує противнику можливість відступу — мости вже неможливо використовувати для відведення важкого озброєння. А 13 серпня очільник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім заявив про переміщення всього керівного складу окупантів на Херсонщині з правого берега річки Дніпро на лівий.

Як змінилася розстановка сил на Херсонському напрямку — в ефірі марафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA обговорюємо з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком.

— Віталій Кім повідомив, що верхівка російських окупантів залишає правобережну частину Херсонської області. Що це означає з військового погляду?

— Частина командування може залишати територію, але частина таки залишається, бо на правому березі все ще є російські військові. І доки вони там, у них є командування.

Чому для російського військового важлива присутність командування? Річ у тім, що практика попередніх етапів вторгнення РФ показує: щоб російські війська вели якісь наступальні дії, їм потрібні командири на місцях.

Якщо ми візьмемо, наприклад, Херсонський напрямок. Там загинув уже не один старший офіцер російської армії, і загинуть ще, якщо так далі триватиме. Там загинули генерали, полковники.

Чому так? Це наслідок централізованої системи управління російської армії, коли міністр оборони може віддавати військові накази поряд із Генштабом (а молодший та середній офіцерський склад не ухвалять свого рішення без наказу зверху, — ред.). Така система властива саме країнам із диктатурою.

Така централізованість командування потребує присутності на місцях старших офіцерів. Їхні завдання: перше — керувати операціями, друге — координувати дії, третє — моніторити ситуацію на місці щодо морального духу військовослужбовців. Бо щойно їдуть старші офіцери, одразу починаються випадки дезертирства, заворушення, проблеми з особовим складом.

Тому вони там присутні не лише як військові командири, а й як жандарми, які контролюють порядок у військових частинах.

Від'їзд частини старшого командування свідчить про те, що, по-перше, вони банально злякалися і переходять на більш тилові позиції, де, як вони вважають, буде безпечніше.

По-друге, це може означати, що з дисципліною в військових підрозділах, що залишилися на правобережжі, почнуться проблеми. Як тільки вони дізнаються, що частина командування їх покинула, більшість може поставити запитання: а чому ми маємо тут бути? Це дуже сильно битиме по бойовому духу солдатів. А це на руку українським силам, оскільки деморалізовані російські військові легше здаються в полон або використовують будь-які можливості для втечі.

— Британська розвідка повідомляла, що збройні сили Російської Федерації не можуть використовувати два основні автомобільні мости для постачання угруповання на правому березі Дніпра на Херсонщині. В результаті всі поставки для російського угруповання залежатимуть від двох понтонних поромних переправ. Американські аналітики кажуть, що російські військові втрачають здатність захищатись від будь-яких контратак на Херсонщині. Ваша думка щодо цього?

— Яка ситуація виходить?

Фактично, угруповання російських військ потрапило в пастку. Їх спочатку заманили на південний берег Херсонської області, а потім почали відрізати їм шляхи постачання та логістичного забезпечення.

Які завдання ми цим виконали? По-перше, було знижено напруження на східному фланзі (Донбас — ред.), де російські сили вели активні наступальні дії. Зараз активність у них пов'язана лише з Бахмутським та Донецьким напрямками, де вони намагаються вести штурмові наступальні дії. В іншому там у них перспектив немає.

А по-друге, це спричинило те, що українські збройні сили поступово почали нав'язувати свій сценарій ведення бойових дій. Адже спочатку війська РФ перекидали на правобережну частину Херсонської області, щоб переходити до контрнаступу. Вони через свої пропагандистські джерела лякали, що зараз підуть штурмом на Кривий Ріг, на Миколаїв, далі на Одесу і так далі. І де зараз ця наступальна активність? Її немає. Тому що всі логістичні шляхи збиваються, вони готуються до оборони. Щоправда, вони окопують позиції, дуже інтенсивно готувалися саме до оборони.

Бо вони розуміють, що на сьогодні у них два виходи: або вступати в бій (але для цього необхідне постійне логістичне забезпечення, з яким вже проблеми), або здаватися.

Поки що ми не бачимо їхнього наміру здаватися. Вони готуються приймати бій, маючи лише те забезпечення, яке вони мають. Вони міцно окопалися і стали в оборонні позиції. Але вони також розуміють, і всі це бачать, що всі їхні переправи (за якими йде підмога), склади з боєприпасами перебувають під вогневим контролем ЗСУ. І ситуація складається не на російську користь.

Але водночас тих боєприпасів, які вони встигли підвезти, у них достатньо для того, щоб деякий час вести бої.

— Наразі Збройні сили України перебувають приблизно за 18 км до кордону міста Херсон. Але Херсон — це вже вуличні бої, а бої в межах міста вважаються найважчими. Чи готові взагалі до міських боїв ЗСУ?

— Що я хочу відзначити насамперед. Мені на 100% відомо, що особовому складу ЗСУ викладають курс міжнародного гуманітарного права та правил ведення воєнних конфліктів. У частинах поширюється література, зокрема, з основними нормами міжнародного гуманітарного права, саме тих моментів, які стосуються цивільного населення.

І якщо ми подивимося удари [по окупованих населених пунктах], яких завдають наші збройні сили, вони чітко йдуть по військових об'єктах. Тобто б'ють по легітимних цілях, які допускаються і Женевськими конвенціями, й іншими джерелами права. І наші ЗСУ дотримуватимуться міжнародних правил ведення війни.

Друге — ще до 24 лютого, і не лише Збройні сили України, а й нацгвардія, спецпідрозділи поліції та інші види військ, які зараз задіяні на передовій, проходили навчання якраз на урбанізованій місцевості, тобто у міських умовах. Вони відточували навички ведення бойових дій у містах.

Третє — розглядаються різні сценарії. І можливо, деякі аналітики чи експерти забігають наперед, коли прогнозують бої в міських умовах. До міських боїв українські сили готові точно. Але зараз їхнє завдання — повністю знекровити шляхи, логістику, якими російські війська отримували підкріплення. Тобто це створення таких умов, коли чинити опір ворогові просто буде нічим і буде неможливо.

Тому не факт, що визволення Херсона буде пов'язане з боями у міських умовах. Можливо, противник просто почне здаватись чи відступати від Херсона.

Читайте також: Російські окупанти готуються до "жесту доброї волі" на Херсонщині, — Хлань

Прямий ефір