"Російські пропагандисти теж під ударом": нюанси вироків Міжнародного кримінального суду обговорюємо з Михайлом Саввою

Михайло Сава. Фото: Facebook

В Україні вже працюють 42 слідчі Міжнародного кримінального суду (МКС), які розслідують злочини проти людяності та воєнні злочини Росії. Кому з російських підозрюваних слід побоюватися вироку, в ефірі марафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів доктор політичних наук, голова правління громадської організації "Експертна група "Сова", учасник групи документування воєнних злочинів громадської ініціативи "Євромайдан SOS" Михайло Савва.

— Що має зробити Україна для створення трибуналу щодо президента РФ Володимира Путіна та воєнних злочинів, які скоює Росія на території України?

— Україна вже пішла цим шляхом. І хочу наголосити, що зовсім не обов'язково створювати спеціальний трибунал, як це було зроблено щодо колишньої Югославії або щодо геноциду тутсі (африканська народність, — ред.) у Руанді.

Міжнародний кримінальний суд нині вже має повноваження розслідувати воєнні злочини та злочини проти людяності, які відбуваються на території України. Хоча Україна і не ратифікувала Римський статут (міжнародний договір, яким започатковано Міжнародний кримінальний суд, — ред.), але зробила офіційну заяву про те, що визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, починаючи з лютого цього року. Це означає, що Міжнародний кримінальний суд може проводити розслідування, він це вже робить.

42 слідчі Міжнародного кримінального суду працюють в Україні, і суд може ухвалювати вироки, аж до довічного ув'язнення.

Хтось із керівництва Росії цілком може отримати вирок. Ще раз наголошую: не обов'язково створювати спеціальний трибунал — це лише один із варіантів. Але який буде обраний зрештою, ми поки що не знаємо.

— Ваші колеги говорили про спеціальний трибунал саме для самого Путіна. Чи може бути таке, що після Путіна до влади прийде людина, яка скаже: ми виконали роботу над помилками, вибачте нам, і світ піде на поступки?

— Можливо, будь-які фантазії в сучасному світі виявляються іноді реальністю. Міжнародний кримінальний суд є додатковим механізмом національних систем правосуддя.

Якщо в Росії зміниться режим, якщо цей режим визнає, що Путін скоїв воєнні злочини (а спочатку це визнає, я сподіваюся, Міжнародний кримінальний суд чи спеціальний трибунал), то цей режим буде змушений судити Путіна. Навряд чи Росія змінить свою конституцію, яка забороняє видачу громадян Росії будь-кому, але судити своїм судом, на своїй території, в умовах нових політичних реалій — так, це цілком можливо.

— Хто може бути засуджений Міжнародним кримінальним судом: політичне керівництво, військові, пропагандисти чи буде колективна відповідальність?

— Міжнародний кримінальний суд і спеціальний трибунал не судитимуть Російську Федерацію як державу, це не Європейський суд з прав людини, він судитиме конкретних людей.

І тут важливо наголосити: усі ці майори, капітани, сержанти, рядові, які скоюють воєнні злочини в Україні, також можуть бути покарані вироком Міжнародного кримінального суду. Так, вони також отримають свої терміни.

Але найважливіше для нас, що Міжнародний кримінальний суд не має винятків. І вищі керівники країни, які винні у конкретних злочинах, теж отримують терміни.

Наприклад, до 18 років ув'язнення було засуджено колишнього віцепрезидента Республіки Конго [Жана-П'єра Бембу] за геноцид. Це лише один факт, їх насправді набагато більше.

Міжнародний кримінальний суд веде не лише роботу щодо фіксації факту воєнних злочинів, слідчі МКС отримують цю інформацію в українських громадянських ініціатив та в українській прокуратурі. Міжнародний кримінальний суд ще досліджує, хто створив умови у російській владі для скоєння цих злочинів, а це вже пряма загроза вироку вищих керівників Росії.

Може бути довга експертна робота, але МКС має дуже високий стандарт доказу, це будуть не сотні, це будуть тисячі томів [кримінальних справ]. Але вони приведуть до реальних вироків.

— А ось, наприклад, пан Дугін — один із ідеологічних стовпів путінської влади, він може стати підсудним під час трибуналу?

— Так, безперечно, може. Я хочу згадати прецедент — геноцид у Руанді, міжнародний трибунал, вироки на величезні терміни журналістам, які працювали на радіо "Тисячі пагорбів" — це радіо, яке закликало до вбивства тутсі. Вони сіли, і ось тільки нещодавно деякі з них вийшли на волю, бо вони отримали термін по 20-25 років.

Тож і російські пропагандисти теж зараз під ударом.

— Як казав російський політичний діяч Марк Фейгін, подібний процес можливий лише тоді, коли російська влада впаде.

— Процес можливий у будь-якому разі. Ось вони сидять у Кремлі, але їх судять у Гаазі, їм виголошують вирок, а вони все ще сидять у Кремлі, але вже засуджені Міжнародним кримінальним судом. Навіть якщо не впаде нинішній режим у Росії, вони все одно можуть стати засудженими. Будуть видані ордери на арешт цих людей, і вони стануть вигнанцями у всьому світі, чого зараз поки що, на жаль, не сталося.

— Якщо рішення буде на користь України, як це вплине на режим Путіна та на життя Путіна?

— Якщо Путін стане засудженим за вироком Міжнародного кримінального суду, він не зможе виїжджати нікуди, крім найдружніших країн: Північна Корея, Іран та інші країни-ізгої, які не визнають рішення Міжнародного кримінального суду. Зараз він ще може це робити, і зараз він, можливо, буде в Індонезії на саміті лідерів країн "Великої двадцятки", хоча, найімовірніше, братиме участь онлайн. А вирок МКС зробить його політичним маргіналом.

З ним не підписуватимуть міжнародні угоди, оскільки він для міжнародної спільноти стане злочинцем і перестане бути президентом Росії — це дуже серйозні наслідки для Російської Федерації.

— А що буде із роботою російських державних корпорацій? З ними укладатимуть міжнародні договори?

— Міжнародний кримінальний суд ухвалює вироки щодо конкретних злочинців, а не щодо країни. Як, наприклад, якщо Сполучені Штати визнають Росію державою-спонсором тероризму, це означатиме автоматичні санкції США щодо будь-якої організації, стосовно будь-якої країни, яка веде справи з Росією. Це абсолютно нова ситуація, яку ще Російська Федерація не відчувала на собі.

Читайте також: До 30 років або довічне ув'язнення: нюанси трибуналу для вищого керівництва РФ обговорюємо з Антоном Кориневичем

Прямий ефір