Розкіш сім'ї Ахметова та злидні "Укрзалізниці": член Наглядової ради УЗ Сергій Лещенко довів взаємозв'язок

Ринат и Дамир Ахметовы. Коллаж: Kyiv Post

"Це нагадування про те, як Україна стала ресурсною базою для небагатьох обраних, залишивши 40 млн осіб у злиднях". Це ключова цитата зі статті "Ахметов виснажує підприємства України" журналіста-розслідувача Сергія Лещенка для видання Kyiv Post.

Крім журналістської діяльності, Сергій Лещенко з грудня 2019 року — член наглядової ради "Укрзалізниці". У недавньому минулому — народний депутат Верховної Ради VIII скликання (2014-2019 роки), був членом комітету ВР з питань запобігання та протидії корупції.

У своїй статті для Kyiv Post журналіст проводить паралелі між збагаченням сім'ї українського олігарха Ріната Ахметова та мільярдними збитками стратегічної для України "Укрзалізниці". Деталі Лещенко пояснив у своєму влозі.

Наводимо повний текст розслідування Сергія Лещенка для Kyiv Post.

Ахметов виснажує підприємства України

У грудні 2020 року в респектабельному передмісті Женеви Весеназ з'явився новий житель. Він заплатив астрономічну ціну в 60 млн франків, або 2 млрд грн, щоб стати частиною мешканців передмістя й оселитися на березі Женевського озера.

Цей молодий чоловік не є успішним бізнесменом. Імовірніше, він — спадкоємець олігархічної імперії, створеної його батьком, найбагатшою людиною в Україні.

Будинок у Женеві купив Дамір Ахметов, 32-річний син Ріната Ахметова, найбільшого олігарха найбіднішої країни Європи — України.

Дамір Ахметов. Фото: Kyiv Post

Згідно із записами в державній земельній книзі, будинок розташований за адресою Chemin de Botterel 5, +1222 Vésenaz, Швейцарія. Це приватна вулиця. Тут Дамір Ахметов купив два будинки — розкішну віллу і будинок трохи менший по сусідству, а також ділянку площею 7 600 кв. м. Продавцем розкоші був Мансур Акрам Одже, французький бізнесмен, який народився в Саудівській Аравії. Він є співвласником імперії TAG і команди McLaren Formula One і входить до списку 100 найвпливовіших арабів світу.

Швейцарський маєток Даміра Ахметова розташований в безпосередній близькості від Женевського озера. На в'їзді на цю смугу є знак, який вказує на те, що ця територія є приватною. Це означає, що тут небажано гуляти без дозволу тих, хто проживає на цій вулиці.

Швейцарський маєток Даміра Ахметова. Фото: Kyiv Post

На повороті до будинку Ахметова — машина з охороною. Будинок обладнаний камерами відеоспостереження. Дамір — старший син Ахметова. Він виїхав з України у віці 10 років, навчався у Швейцарії та Великобританії, є членом наглядових рад енергетичних і металургійних компаній свого батька — ДТЕК і "Метінвест". Його історія не має нічого спільного з успіхом людини, яка домоглася свого, він ніколи не вів бізнес самостійно і брав участь лише в управлінні компаніями свого батька.

Це нагадування про те, як Україна стала ресурсною базою для небагатьох обраних, залишивши 40 млн осіб у злиднях.

Зрештою за межами України в Ахметова-старшого немає великого бізнесу, а злиття політики та олігархічного впливу дозволило йому накопичити мільярди. Власний капітал Ахметова, за оцінкою Forbes, становить 7,6 млрд дол. Попередні придбання Ахметова також вражали.

У 2007 році український мільярдер купив найдорожчу квартиру у світі, зайнявши три поверхи житлового комплексу One Hyde Park у Лондоні. Він заплатив за неї 220 млн дол., а потім ще щонайменше 60 млн дол. на її меблювання.

Ахметов також купив палац відомого бельгійського короля Леопольда II на Французькій Рив'єрі в Сен-Жан-Кап-Ферра у 2019 році. Він заплатив 200 млн євро за віллу Les Cedres виробнику алкогольних напоїв Campari Group. Це лише один з багатьох прикладів того, як багаті вкладають гроші у нерухомість.

Мало хто знає, що в Ахметова є будинок на французькому гірськолижному курорті Куршевель, повний розкоші, в найпрестижнішому районі, на висоті 1850 метрів.

Тепер ця колекція нерухомості поповнилася віллою у Швейцарії за 60 млн франків або 64 млн дол.

Україна за це платить

Бізнес-модель Ахметова — це основний принцип українських олігархічних кланів: приватизація прибутків і націоналізація збитків.

Як член наглядової ради "Укрзалізниці" я бачу, як ця модель веде до деградації національного залізничного перевізника. Ахметов є основним клієнтом компанії, використовуючи її для транспортування свого основного джерела багатства — залізної руди — в українські порти, звідки вона вирушає за кордон.

Прибуток Ахметова формується не тільки коштом мізерної ренти за видобуток залізної руди. Для реалізації руди на світових ринках її необхідно транспортувати в морські порти України коліями національної залізничної компанії "Укрзалізниця". Тарифи на транспортування залізної руди не покривають витрат — кожну тонну перевозять з 19% збитком для "Укрзалізниці".

З території України на територію сусідніх Словаччини та Польщі поїзди прямують точно такими ж коліями, що і до металургійних заводів у Катовіце і Кошице. Але щойно вагони перетинають кордон, підвищується тариф на транспортування руди. У Польщі він збільшується у 2,5 раза, у Словаччині — в понад 4 рази.

Причина цієї несправедливості — радянська спадщина розрахунку тарифів, що вигідно Ахметову. І будь-яка спроба Міністерства інфраструктури збільшити їх для експортерів залізної руди була заблокована металургійним лобі на чолі з людьми Ахметова, до якого входять законодавці та лояльні експерти.

Невизначеність правил досягає свого апогею, коли йдеться про перевезення порожнього перевозу. В Україні для них різні тарифи, і перевезення, яке доставило залізну руду, дешевше того, що везло зерно. Цей тариф також не покриває витрати.

Загалом "Укрзалізниця" щорічно втрачає 8 млрд грн (близько 288 млн дол.) через невиправдано низькі тарифи на транспортування залізної руди. У масштабах державної компанії це астрономічна цифра, яка еквівалентна сумі, достатній для покупки 250 легкових автомобілів або чотирьох будинків для Даміра Ахметова.

Інакше кажучи, надприбуток сім'ї Ахметових, яка потім платить за елітну нерухомість у Швейцарії, Англії та Франції, надходить від безгрошових українських підприємств. І не лише в галузі металургії, а й енергетики. Тут у період президентства свого союзника Віктора Януковича Ахметов за безцінь купував теплові електростанції. А за часів президента Петра Порошенка він отримав прибуток від формули "Роттердам +" — формули ціноутворення на вугілля, яка нібито обійшлася українським споживачам енергії в мільярди гривень. Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) оцінює збитки в 40 млрд грн.

Замкнуте коло

Будь-які спроби змінити правила гри саботуються офіційними особами.

Кримінальну справу за "Роттердам +" навмисно саботують. Заблоковано перший крок до підвищення тарифів на залізничні перевезення. Не вдалося реалізувати ініціативу щодо підвищення тарифу навіть на порожні вагони, що повертаються після перевезення залізної руди. Чиновники стали на бік Ахметова, залишили держкомпанію "Укрзалізниця" за межею бідності, пояснивши своє рішення бажанням захистити бізнес під час кризи.

З аналогічними аргументами виступили "однодумці" Ахметова з партії Юлії Тимошенко "Батьківщина" на минулому тижні на засіданні комісії Верховної Ради з розслідування справи "Укрзалізниці". Їх стурбованість приватним бізнесом Ахметова коштом "Укрзалізниці" виглядає безглуздо, враховуючи прибуток "Метінвесту": у 2020 році EBITDA компанії склала 2,2 млрд дол., що майже вдвічі більше, ніж у 2019 році.

Крім того, "Укрзалізниця" навіть не має права голосу в логістичному комітеті Європейської бізнес-асоціації, який виступає в ролі постійного лобіста проти підвищення тарифів. Ви знаєте причину, через яку "Укрзалізниця", яка є членом Європейської бізнес-асоціації, не входить до комітету? Тому що інші члени комітету проти. Серед них — кілька структур Ахметова, які, на відміну від "Укрзалізниці", мають право голосу.

"Укрзалізниця" також є донором Ахметова не лише в плані дешевого транспортування, але й передавання автомобілів його приватній компанії "Лемтранс". Це сталося під час першого президентського терміну Віктора Януковича. Ще один приклад здачі національних інтересів на користь олігарха.

Це замкнене коло необхідно розірвати, якщо Україна хоче зберегти свого національного залізничного перевізника. Так, торік компанія зазнала збитків розміром 12 млрд грн (432 млн дол.), коли сім'я Ахметових купила будинок у Швейцарії за 2 млрд грн (72 млн дол.).

Як член наглядової ради "Укрзалізниці", я наполіг на окремому дорученні правлінню ініціювати підвищення тарифів на транспортування залізної руди. І будь-які суперечки про некоректність цього кроку мають пафосний вигляд.

Нове придбання Ахметова на березі Женевського озера є тому підтвердженням.

Прямий ефір