Украина наш дом

Росія планує псевдореферендуми на окупованих територіях: як це відбувається і що означає для України (ВІДЕО)

Псевдореферендум
Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Росія перебуває на етапі активного планування псевдореферендумів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей України. Щоправда, через провали на фронті російські окупанти не можуть визначити остаточну дату незаконного голосування, повідомляє "Дом".

11 серпня 2022 року російські ЗМІ повідомляли, що так званий "глава ДНР" Денис Пушилін заявив, що дату "референдуму" щодо входження "ДНР" до складу Росії буде оголошено після повної окупації Донецької області.

"Раніше, у червні 2022 року, журналісти-розслідувачі опублікували докази, що самоназвана "ДНР" стратегічно планує провести такий "референдум" і забезпечити як мінімум 70% голосів за приєднання до Росії", — йдеться у повідомленні Міністерства оборони Великої Британії.

За даними правозахисників, російські окупанти збираються відкрити 495 виборчих дільниць на Луганщині і близько 300 — на Донеччині. Водночас російські загарбники агітують луганчан йти на так званий "референдум" в обмін на вирішення житлових питань.

"У Сватовому високопосадовці з Росії агітували біженців взяти участь у псевдореферендумі, обіцяли вирішити всі проблемні питання. Тільки коли? Люди кілька місяців змушені жити на стадіоні — не в будинках, гуртожитках чи комунальних установах. На відкритому спортивному об'єкті — за два місяці до початку опалювального періоду. Повертатися цим людям немає куди — їхнє житло зруйнував "русский мир. Той "мир", який тепер дивиться бездомним Луганської області в очі і має совість щось обіцяти в обмін на голос", — написав голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай в Facebook.

Російські окупанти продовжують готуватися до псевдореферендуму й на окупованій території Херсонської області. Попри те, що серед населення підтримки дуже мало, загарбники намагаються "купити" голоси місцевих жителів.

"Окупанти хочуть "купити" голоси жителів Херсонської області перед проведенням фейкового "референдуму". На території області відкривається все більше установ, де всім охочим обіцяють видати матеріальну допомогу в розмірі 10 тис. рублів. Також, за інформацією Центру протидії дезінформації, окупанти шукають приміщення для проведення псевдореферендуму і формують своїх представників ЗМІ для пропаганди", — повідомила Херсонська обласна військова адміністрація у Facebook.

Як і 8 років тому, Москва лише створить видимість легітимності голосування, кажуть у Громадянській мережі "ОПОРА". Провести його хочуть якнайшвидше, щоб перешкодити контрнаступу української армії. Адже результати цих фальшивих "референдумів", за словами аналітиків, створять так звані "юридичні основи" для приєднання до Росії українських територій. Якщо це станеться, Україні буде набагато складніше повернути свої споконвічні землі. Більше того, Росія може тиснути на світову громадськість, застосовуючи ядерний шантаж.

"В умовах шантажу головне, чого Росія хоче — пред'явити факт, що "ми тепер вважаємо це своєю територією", "ви не згодні — розмірковуйте там на "круглих столах", але ми сприйматимемо звільнення цих територій як загрозу самій Росії". І наскільки Україна та цивілізований світ піддадуться на цей шантаж — настільки й успішною буде стратегія Росії", — сказав старший аналітик Громадянської мережі "ОПОРА" Олександр Клюжев.

Подібні псевдореферендуми не матимуть жодних правових наслідків, стверджують аналітики. Конституція України передбачає, що питання щодо зміни території держави вирішуються виключно на Всеукраїнському референдумі. Протирічать псевдореферендуми й нормам міжнародного права. Результати такого голосування не визнає жодна правова держава. А ще псевдореферендуми закриють для Росії будь-яку можливість переговорів із Україною, заявив президент Володимир Зеленський.

Читайте також: Потрібно зупиняти Росію вже на підході до псевдореферендуму щодо анексії окремих територій України, — Айвазовська

Нагадаємо, за даними опитування, проведеного компанією "Актив груп", 80% українців, що залишилися на тимчасово окупованих територіях, не планують іти на "референдум" та не бачать свого майбутнього у складі РФ.

Прямий ефір