Російські війська спалюють Соледар: як вибираються люди — репортаж "Дома" (ВІДЕО)

Евакуація мешканки Соледара. Скріншот відео: kanaldom.tv

За словами віцепрем'єр-міністерки — міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук, обов'язкову евакуацію можуть оголосити у кількох регіонах України. Поки що такий режим діє на Донеччині. Волонтери — громадяни України та іноземці — допомагають виїхати, зокрема, жителям Соледара, який зараз перебуває під цілодобовими обстрілами російських окупаційних військ, інформує "Дом".

Після чергового обстрілу вирішила евакуюватися мешканка Соледара Тамара. У жінки днями згорів будинок. Тамара — власниця невеликого стада: сім кіз. Тварини вижили, але з ними доведеться розлучитися. Тамарі дуже шкода, але жінка розуміє, що іншого виходу немає.

"Після вчорашнього я вже не знаю, що робити... Добрі люди дали речі. Це все, що маю", — каже Тамара.

Коли почався обстріл, жінка була у підвалі. Це й уберегло її від смерті. Каже, коли визирнула — все на подвір'ї палало.

"Собака в будці була із цуценям. Вона вискочила, а потім повернулася за цуценям, а його вже не було. І вона лежить, помирає, а я не можу на це дивитися. Довелося двох козенят зарізати, а решта... За 40 років скільки нажили, я вже з рахунку збиваюся. Одних книг було тисяча штук різного роду. Саме книги такі, навчальні. Нічого немає. Дві собаки та рюкзак. Все", — продовжує Тамара.

Обстріли у Соледарі з кожним днем ​​посилюються. Тепер російські війська б'ють по місту цілодобово. Його стирають з лиця землі.

"Ані вдень, ані вночі сну немає. В один день, у неділю, одна хата горить, друга хата горить, третя впала. Ну як нам жити? В один день, о першій годині, дві хати горять, третя... Ми вже не хочемо. Вимушено їдемо. Увечері вийшла, о восьмій годині, дивлюся — один будинок горить. Горить! Будинок! О дев'ятій годині вийшла — полум'я поруч, через два будинки. І яка ніч нам була. А я що не спалахну, якщо там горить? Правильно?" — каже мешканка Соледара Ніна Михайлівна.

Територія заводу Knauf у Соледарі дуже потрібна російській армії. Звідси можна просунутися до міста, а потім вийти на трасу до Бахмута. Кілька днів тому із заводу відпустили охоронців. Один із них — Валерій. Він теж вирішив виїхати із Соледара.

"Вони вирішили зараз і нас взяти. Розбомбити. Знищити. По людях стріляють живих. У п'ятиповерховому будинку по 3-4 родини живуть. У п'ятиповерховому! І в багатоповерховому — 4 сім'ї, 3 сім'ї. І то — у підвалі. Але я до підвалу не захотів. Якщо засипле, я в квартирі, вибіжу надвір. І спав у квартирі. Вікна тремтять, все обсипається… Сьогодні могли розбомбити будинок, де я сплю. Багатоповерховий. Все ближче та ближче. Стріляють чим завгодно і коли завгодно. І абикуди", — розповідає житель Соледара Валерій.

З міста мешканців вивозять волонтери: й українці, й іноземці. Кажуть, з кожним днем евакуювати людей стає складніше.

"Позавчора нас з одного боку накривали запальними. Потім з іншого боку накривали запальними. Ми просто посередині опинилися. Соледар весь горів. Тепер він весь горить. Його просто підпалюють. Постійні обстріли. Сьогодні начебто і без розбору. Б'ють по всіх частинах Соледара. Він, на жаль, так розташований, що прострілюється практично повністю. Навіть у важкодоступні місця ми намагаємося проскочити", — говорить голова евакуаційної групи Філіп.

Ще один волонтер — харків'янин Іван — із 2014-го допомагає Збройним силам України, а тепер вивозить людей з-під обстрілу.

"Я не можу просто стояти осторонь. Воювати не можу з тієї причини, що здоров'я не дозволяє, а щось робити повинен. Мене загострення цього конфлікту застало в Польщі. Я готував посвідку на проживання, працював там. Тут війна. У нас уже обговорення було, коли вони визнали "ДНР", "ЛНР", що робити. Ну, буде війна — поїду воювати, що робити. Іншого варіанту немає. Уже збирався сюди, і мене зупинив знайомий військовий, каже: "Чекай, треба спорядження хлопцям передати". Спорядження не дочекався, натомість зібрав гроші на машину — дякую, хлопці допомогли, — щоб возити гуманітарку та вивозити людей", — пояснює Іван.

Людей із Соледара вивозять на мікроавтобусах. Спочатку до Краматорська, а потім допомагають дістатися Дніпра чи заходу України. Щодня свої будинки на Донеччині залишають понад 500 осіб.

Напередодні віцепрем'єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук закликала виїжджати з окупованого регіону й жителів Херсонщини, де лишилася приблизно половина від довоєнного населення.

Читайте також: Херсонців приїздить найбільше: транзитний хаб для переселенців "Я — Херсон" запрацював у Запоріжжі — можливості (ФОТО)

Прямий ефір