Російські пропагандисти спотворюють позицію України щодо трибуналу проти Путіна — деталі

Будівля МКС. Фото: eurointegration.com.ua

У російських пабликах та ЗМІ почали з'являтись повідомлення, що Євросоюз нібито відмовився створити спеціальний трибунал, щоб притягнути керівництво Росії до відповідальності за воєнні злочини в Україні. А Міжнародний кримінальний суд (МКС), мовляв, не має підстав судити Росію за злочини агресії. Такі матеріали є фейком, повідомляє "Дом".

Цинічно те, що у своїх матеріалах російські пропагандисти посилаються на слова міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби. Дезінформатори спотворили не лише суть, а й саму цитату глави українського МЗС. В оригіналі слова Дмитра Кулеби в інтерв'ю "Укрінформу" звучать так:

"Наші партнери кажуть: "Не потрібно створювати трибунал, тому що у нас є Міжнародний кримінальний суд, не можна створювати йому альтернативу". А ми говоримо: "Що важливіше — інтереси Міжнародного кримінального суду, який не бажає жодних тимчасових альтернатив собі, чи справедливість, заради якої МКС існує?" Тут у них виникає ступор, бо вони й за справедливість, і за Міжнародний кримінальний суд".

У словах Кулеби немає жодного слова про те, що Міжнародний кримінальний суд не має причин застосувати стосовно Росії статтю про агресію. Юридичні підстави для цього є очевидними. Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЕ) визнала Росію країною-агресором та окупантом ще у 2015 році. Йшлося лише, що з юридичних причин Міжнародний кримінальний суд не може використати статтю про агресію у випадку Росії та України.

Тепер щодо того, що ЄС нібито відмовився утворювати трибунал. Насправді в інтерв'ю йшлося про складнощі, які виникають через значущість процесу, а міжнародна спільнота обговорює не відмову судити воєнних злочинців, а лише формат, у якому відбудеться розслідування та юридичні тонкощі питання.

"Є проблема інституційного егоїзму і у питанні Міжнародного кримінального суду, і у питанні створення спецтрибуналу. Але ми цю роботу ведемо, і я думаю, що результат буде. Ми закликаємо всі держави та організації підтримати створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. Це злочин стався, а отже, за нього має бути покарання", — сказав Дмитро Кулеба в інтерв'ю виданню "Укрінформ".

Міжнародний кримінальний суд уже проводить розслідування скоєних росіянами злочинів на території України. Але щоб на лаві підсудних опинилися не лише ті, хто виконував злочинні накази, а й ті, хто їх віддавав, цього недостатньо.

"Вірю, що Міжнародний кримінальний суд неминуче забезпечить відповідальність винних у злочинах, які належать до його підсудності, воєнних злочинів, злочинів проти людяності, злочину геноциду. Але наявні судові установи з юрисдикційних причин не можуть притягнути до відповідальності усіх винних саме у первинному злочині агресії, тому і потрібен спеціальний трибунал щодо цього злочину — російської агресії проти України", — сказав президент Володимир Зеленський, виступаючи на Міжнародній конференції із притягнення Росії до відповідальності за злочини в Україні.

Ідею створення трибуналу підтримали ПАРЄ, Європарламент, Парламентська асамблея НАТО та Парламентська асамблея ОБСЄ. Залишилося лише переконати тих, хто вважає, що новий “Нюрнберг” вести має виключно Міжнародний кримінальний суд.

Близько місяця тому заступник керівника Офісу президента Андрій Смирнов заявив, що українська влада має обережний оптимізм, що спеціальний трибунал зі злочину агресії Росії проти України запрацює до кінця 2022 року.

Читайте також: Трибунал над Путіним: коли та як можуть бути засуджені винуватці воєнних злочинів в Україні (ВІДЕО)

Нагадаємо, віцепрезидент ПАРЄ Олександр Мережко повідомив, що спеціальний трибунал за злочин агресії Росії проти України може бути створено вже до кінця цього року. І на лаві підсудних можуть опинитися не лише президент РФ Володимир Путін, а й усе політичне та військове керівництво Росії.

Медіа-партнери
Прямий ефір