Робимо добро разом: "Український центр допомоги" в Баутцені — як церква об'єднує біженців

Сергій Косяк (у центрі) на акції у Баутцені. Фото: kanaldom.tv

Повномасштабне вторгнення Росії до України стало закономірним продовженням російської агресії, розпочатої в Криму та на Донбасі 2014 року. Сотні тисяч убитих, поранених, насильно розлучених, — ось що приніс "русский мир" українцям. Відтоді, як мільйони біженців, що рятуються від війни, ринули до Європи, "Український центр допомоги" в місті Баутцен (Саксонія, Німеччина) працює для українців. Донеччанин, організатор Молитовного марафону "Молитва за Україну" в окупованому Донецьку 2014 року, пастор євангельської церкви, волонтер Сергій Косяк поділився з "Домом" історією порятунку тисяч земляків. 

Евакуація

Ще 2014 року Сергій опікувався евакуацією людей з окупованих Росією міст Донбасу. Служіння пастора полягало і в низці масштабних соціальних проєктів, метою яких було підтримати самотніх літніх людей, які проживають на лінії розмежування на Донбасі. Мар'їнка, Гранітне, Святогірськ, десятки міст, кілька країн, — пастор і його однодумці стали сполучними ланками великої естафети, якою Добро поширювалося на дедалі більшу кількість людей. 

Тоді в окупованому Донецьку пастор потрапив у полон, його катували, погрожували вбити, він дивом уцілів — один із катів упізнав у ньому священика. Сергій вважає, що йому ще пощастило — адже новоявлена "ДНР" полювала на духовенство й паству, які продовжували молитися про мир в Україні. Багатьох з тих, хто потрапив до катівень "русского мира", вже немає серед живих. 

Ось уже кілька років Сергій Косяк разом зі своєю сім'єю проживає в німецькому місті Баутцен (Саксонія). І ніколи не втрачає зв'язку з Україною, продовжуючи реалізовувати проєкт "Лазар". Ба більше — якраз напередодні повномасштабної російсько-української війни Сергій з однодумцями придбали кілька будівель у Мар'їнці для реалізації чергового великого соціального проєкту для людей Донбасу, які страждають від війни. 

Усе змінилося, коли 24 лютого 2022 року Росія атакувала українські міста. 

"Прокинувшись і побачивши новини, я зрозумів, що хвиля біженців, які рятуються від війни, буде нечуваною. І одразу почав діяти. Виступив у кількох церквах, звернувшись до німецької громади. І далі ми побачили, що Бог зробив диво: німці з добротою і щедрістю відчинили свої серця і двері своїх будинків українцям, чиї домівки забрав "русский мир", — розповідає пастор. 

Розпочалася евакуація українців: волонтери збирали людей до автобусів і вирушали в дорогу зі Львова — аж до самого Баутцена. 

Відкриття "Українського центру допомоги" стало можливим завдяки допомозі, підтримці та дружньому сприянню церкви "Josua — Gemeinde — Bautzen" і особисто пастора Клеменса Мудрича. Наразі завдяки роботі центру понад 2 тисячі українців були прийняті та розселені у двох округах — Баутцен і Герліц.

Вимушена масова міграція несе безліч ризиків для біженців, а також стає серйозним викликом для приймаючих громад. Сприяння в укладенні договорів оренди, меблюванні житла, заповненні документів, пошуку роботи, група психологічної підтримки, дозвілля для дітей і підлітків — ось лише деякі з напрямів роботи "Українського центру допомоги".

Духовні потреби

Дбають тут і про духовні потреби. Важливим напрямком роботи "Українського центру допомоги" стало українське богослужіння спільно з церквою "Josua-Gemeinde-Bautzen", куди запрошуються духовні лідери різних конфесій, оскільки й українські біженці в Баутцені — віряни різних конфесій. 

На богослужіннях часто бувають знамениті гості — священнослужителі, проповідники з різних країн світу. Наприклад, відомий спікер із Техасу пастор Daniel Moore. Його дуже цікавить тема українських біженців і він чув про роботу "Українського центру допомоги" в Баутцені, тож вирішив приїхати з візитом. 

Крім того, служіння відвідав Олексій Ледяєв — проповідник, музикант, мотиваційний коуч, громадський і релігійний діяч, засновник руху "Нове покоління". Розмовляють із паствою й українські священники — наприклад, Роман Рязанцев, пастор із Мар'їнки, чию церкву зруйнували російські снаряди. 

"Один із показників успішності нашого українського богослужіння — у нас уже відбулося водне хрещення, де шестеро українців уклали заповіт із Богом", — розповідає Сергій Косяк. 

Є й не віруючі люди, які приходять до церкви та Українського офісу по розраду — в "Українському центрі допомоги" раді допомогти всім. 

"Унікальність цієї ситуації якраз у тому, що церква стала майданчиком для об'єднання українців незалежно від віросповідання. Український офіс працює для всіх без винятку", — наголошує Сергій Косяк. 

Хліб щоденний

Особливо важливою потребою для українців у цей непростий час є збереження національної ідентичності. "Український центр допомоги" став осередком спілкування, об'єднання та згуртованості. Однодумці проводять громадські акції на підтримку України. 

Українці збираються, щоби проявити свою позицію і закликати європейську та світову громадськість до захисту української державності та суверенітету, бо Україна сьогодні — останній форпост цивілізації, яку прагне знищити Росія.

Відповідаючи на потреби людей, "Український центр допомоги" відкриває філії в низці населених пунктів округів Баутцен і Дрезден — Бішофсверда (у співпраці та за підтримки організації "Нові сусіди"), Захтенберг, Циттау, Кенігсварта, Льобау. 

"До кожної із цих філій українці приходять, щоби задовольнити потребу у спілкуванні, підтримці, віднайти себе у служінні", — каже пастор. 

Психологічна реабілітація, підтримка розділених війною родин, організація дитячого, підліткового та молодіжного дозвілля. Також важливий напрям — підтримка і робота, культурний обмін з біженцями з інших країн: Сирія, Чечня, Афганістан. До слова, перші результати такої взаємодії було видно під час щорічного мультикультурного фестивалю у Баутцені, коли під час виконання української пісні дівчатами з "Українського центру допомоги" хлопці з Афганістану розгорнули український прапор. 

"Двері "Українського центру допомоги" завжди відкриті для всіх, кому потрібна підтримка", — резюмує Сергій Косяк. 

Читайте також: Свобода важливіша за життя: "З подякою в серці" — акція біженців з України в Німеччині (ФОТО)

Медіа-партнери
Прямий ефір