Украина наш дом

РФ вичерпала потенціал для добровільної мобілізації — про проблеми Кремля з "гарматним м'ясом" розповів Гудков

Дмитро Гудков. Фото: rferl.org

Потенціал для добровільної мобілізації на війну з Україною в Росії вже вичерпано, Кремль має серйозні проблеми з пошуком "гарматного м'яса". Таку думку в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA висловив російський опозиційний політик Дмитро Гудков.

Він зазначив, що якщо спочатку вербування на війну з Україною проходило лише у депресивних регіонах, то вже останні два місяці це стосується всієї території Росії.

"І поки це ще працює як така, добровільна мобілізація. Ну, наприклад, висять оголошення вже скрізь просто — у ліфтах, у під'їздах. Навіть сьогодні, напевно, можливо, ви знаєте, на квитках до оплати ЖКГ комунальних послуг вже приходять оголошення з пропозицією послужити за гроші. Пропонують гроші такі: 250 тисяч рублів на місяць. У середньому по країні це 4,5 тисячі доларів. Треба розуміти, що в депресивних регіонах зарплати, можливо, 300-400 доларів у середньому. Це, по суті, річний бюджет відразу за один місяць пропонують. І якщо раніше такі оголошення були тільки в депресивних регіонах, зараз вони вже скрізь. Це свідчить про те, що потенціал таких регіонів давно вже вичерпаний. Але вичерпаний вже, мені здається, навіть потенціал великих міст", — сказав Гудков.

Він пояснив, що, наприклад, у Москві набирають на війну не мешканців столиці, а людей з інших регіонів, які їдуть туди, щоб заробити.

"Плюс, ви знаєте, є у нас такий ПВК "Вагнер" — це така приватна путінська армія, якою командує його кухар Пригожин. Вони давно вже намагаються набирати людей з-поміж ув'язнених. Це вже не добровільна, а така добровільно-примусова мобілізація. Іде пошук найманців з різних регіонів, там і в Сирії дуже хотіли вони знайти людей, узбеків, таджиків тощо. Дійшло до того, що уряд Узбекистану заявив про те, що це найманство і буде переслідуватися в межах кримінального кодексу. Це свідчить про те, що Путін має серйозні проблеми з пошуком "гарматного м'яса". І що далі, то буде гірше. Це означає, що обманним шляхом когось відправлятимуть або пропонуватимуть великі гроші", — переконаний Гудков.

Водночас він вважає, що відкритої примусової мобілізації в Росії не буде, оскільки немає реальної підтримки війни з Україною.

"Повірте, можна довго відстежувати всі ці соцопитування, але жодних 80-70%, навіть 50% немає підтримки війни. Це така гра влади з населенням, коли влада вдає, що проводить "спецоперацію", а населення вдає, що вірить, що влада проводить "спецоперацію". Поки влада не чіпає громадян, поки дає їм можливість стежити зі свого дивана за тим, що відбувається десь у телевізорі. Але, щойно по тебе приходять люди з військкомату і вручають тобі повістку на війну, ти розумієш, що це квиток в один кінець", — сказав політик.

Він додав, що інформаційну блокаду вдалося прорвати, і більшість громадян Росії все одно чудово розуміє, що Кремль розв'язав війну, на якій гинуть мирні люди, російські ракети руйнують міста.

"Підтримувати це досить складно. Ти повинен сказати: "Так, я фашист, я підтримую". І виступати ти проти цього не можеш, тому що за правду про війну садять на всі 10 років в'язниці. Тому люди просто беруть ці пропагандистські усі аргументи й ними прикриваються, захищаючи власну психіку, розповідаючи, що не все однозначно. Але жодної підтримки немає. Якщо проїхати містами Росії, ви рідко зустрінете там людину із символікою "зет" або на автомобілі, або на одязі, або ще десь. Тож я не думаю, що Путін наважиться на мобілізацію, тому що ця мобілізація може дати зворотний результат — мобілізовані громадяни можуть навернути свою ненависть проти путінського режиму, від якого вони давно вже втомилися", — вважає Гудков.

Читайте також: Кремль відправляє на війну в Україну злочинців, роблячи з них героїв (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, кількість російських військових, які загинули на війні в Україні, стрімко зростає. Але здебільшого родичам загиблих не повідомляють, що їхні близькі більше ніколи не повернуться додому. Їм доводиться самостійно шукати інформацію. І лише одиницям вдається домогтися правди.

Прямий ефір