РФ хоче вирішувати долю світу: прогнози експертів щодо зустрічі Байдена з Путіним

Джо Байден и Владимир Путин. Фото: apnews.com

Зустріч президента США Джо Байдена з очільником Росії Володимиром Путіним запланована на 16 червня в Женеві. Американський лідер обіцяє приділити особливу увагу Україні та захищати інтереси демократії. Чи стане результатом американо-російських переговорів зміцнення позицій України в протистоянні Кремлю та ослаблення напруги на українських кордонах, і якими будуть подальші кроки світової спільноти — деталі ситуації з'ясовували журналісти програми "На самом деле: мир" телеканалу "Дом" і українські експерти.

Напередодні саміту

Президент США Джо Байден 9 червня вирушив до Європи. Це його перший візит на президентській посаді. У планах — взяти участь у самітах "Великої сімки" та НАТО, зустрітися з прем'єрміністром Великої Британії Борисом Джонсоном і лідерами Європейського Союзу, а також — з російським президентом Володимиром Путіним.

У колонці для видання The Washington Post Байден написав, що не випадково запланував зустріч з Путіним наприкінці поїздки. А також додав, що без коливань відреагує на шкідливі дії Росії.

"Отже, я зустрінуся з Володимиром Путіним у Женеві, після дискусій на високому рівні з друзями, партнерами та союзниками, які дивляться на світ через ту саму призму, що й Сполучені Штати. Ми єдині, щоб протистояти викликам Росії європейській безпеки, починаючи з її агресії в Україні. І не буде жодних сумнівів у рішучості Сполучених Штатів захищати наші демократичні цінності, які ми не можемо відокремлювати від наших інтересів", — йдеться у повідомленні лідера США.

Світові ЗМІ тим часом обговорюють, про що говоритимуть Байден і Путін на зустрічі в Женеві. Серед питань — концентрація військ на українських кордонах.

"Президент порушить низку питань, зокрема щодо України та агресивної поведінки росіян на кордоні. Також ітиметься про часті кібератаки. Злом SolarWind, дії злочинних угруповань всередині країни. Лідери зобов'язані вжити заходів. І немає сумнівів, що президент Байден порушить це питання просто впродовж бесіди", — повідомила прессекретарка Білого дому Джен Псакі.

А в Женеві поки триває підготовка — там зайняті пошуками відповідного місця для проведення зустрічі такого рівня. За неофіційною інформацією, саміт президентів може відбутися на віллі Ла-Гранж.

Вплив СРСР

Чого очікувати від майбутнього американо-російського діалогу — коментують українські експерти. Так, голова правління Українського кризового медіацентру Валерій Чалий вважає, що "Росія позиціонує себе як спадкоємиця Радянського Союзу".

"Наративи зрозумілі, що Росія позиціонує себе як спадкоємицю Радянського Союзу, говорить про Україну, як про молодшого брата. Незрозуміло, правда, чому брата вбивають", — говорить експерт.

На його думку, Євросоюз вже більш скептично ставиться до такої позиції Кремля, який поступово стає дедалі більш реальною загрозою для Європи.

"Політична Європа вже більш скептично сприймає ці наративи Росії, ніж до 2014 року. Тому що наративи наративами, а конкретні дії показують реальну мотивацію, реальні цілі Росії, яка стала авторитарною країною. Вона зробила зараз дуже багато кроків до того, щоб стати загрозою для Європи, а не країною, з якою хотіли б налагоджувати стратегічно-партнерські відносини", — наголошує Чалий.

Валерій Чалий

Він уважає, що Кремль прагне "вирішувати долю світу".

"З одного боку, Росія просуває наратив — зокрема, в Україні та в інших пострадянських країнах — залежності від Сполучених Штатів. А з іншого боку, дуже хочуть сісти за один стіл із Джозефом Байденом, керівником на сьогодні найбільш впливової держави в світі. Тобто це показує лукавство всієї цієї політики. А бажання лише одне — сідаємо, як і за часів холодної війни, і вирішуємо долю світу", — говорить експерт.

Чалий уточнив, що Росія навіть в умовах падіння власної економіки взяла курс на отримання впливу на світовій мапі, котрий мав Радянський Союз.

"Ось це те, чого хоче російський ватажок, це те, що хочуть сьогодні нав'язати при падінні російської економіки та при тому, що вона вже дійсно не становить конкуренцію провідним країнам світу. Тільки у військовій сфері. І таким чином відбувається спроба повернути часи, коли дійсно Радянський Союз, очевидно, мав вплив на світовій карті", — деталізував він.

Експерт також уважає, що в Кремлі всіх українських президентів розглядають, як "антиросійських націоналістів" — не беручи до уваги експрезидента Віктора Януковича, що втік до РФ.

"І щодо ставлення до України. Незалежно від прізвища президента — будь то Порошенко, чи Зеленський, або навіть згадують і Кравчука, і Ющенка, і Кучму — це все [для Росії] націоналісти. Вони націоналісти, вони антиросійські. Тільки ось Янукович, який у нас там, десь сидить, — вони його дуже не поважають, але він не націоналіст. Хоча, хто він, так у Росії й не визначилися", — сказав Чалий.

Політолог Андрій Єрмолаєв, своєю чергою, говорить про те, що увага всієї світової спільноти зараз прикута до прийдешньої зустрічі Байдена з Путіним.

"Ми бачимо, яке значення надається самітам країн НАТО, Євросоюзу та Сполучених Штатів. І частиною цих консультацій є зустріч США — Росія. І зауважте, що увага до неї не лише в Україні. Вона визнається однією з важливих подій світової дипломатії цього року. Тобто цю зустріч не потрібно перебільшувати, але й принижувати її значимість теж не треба. Одна з тем цих переговорів буде — а хто далі нестиме глобальну відповідальність за ситуацію в Україні", — зазначає політолог.

Андрій Єрмолаєв
Медіа-партнери
Прямий ефір