Результат буде 110%: голосування жителів ОРДЛО на виборах до Держдуми РФ обговорюємо з політологом Валентином Гладких

Эфир программы "Украина на самом деле". Скриншот видео: kanaldom.tv

Україна не визнає вибори до Держдуми РФ, якщо до голосування будуть залучені українці з окупованого Криму й окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). І закликає світову спільноту визнати ці вибори нелегітимними та накласти санкції на Росію. Відповідну постанову Верховна Рада ухвалила 8 вересня. Документ підтримали 318 народних депутатів.

Російські вибори цього року триватимуть упродовж трьох днів — 17-19 вересня. І якщо мешканці окупованого Криму беруть участь у виборчому процесі РФ вже кілька років, то українців в ОРДЛО втягують вперше. Для цього на непідконтрольній Україні частині Донбасу масово видавали російські паспорти — зараз їх отримали вже понад 600 тис. українців. Для них організували дистанційне електронне голосування (ДЕГ) через єдиний портал держпослуг РФ. Але для цього жителі ОРДЛО крім російського паспорта повинні мати ще один документ — страховий номер індивідуального особового рахунку (СНІОС). СНІОС наразі отримали приблизно 140 тис. українців в ОРДЛО. Іншу частину "республіканського електорату" планують доставляти автобусами на виборчі дільниці Ростовської області.

Детальніше цю тему в програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" обговорюємо з політичним експертом Валентином Гладких.

Ведучий програми — Денис Похила.

— Ось народні депутати України закликали міжнародну спільноту визнати ці вибори нелегітимними, накласти санкції на Російську Федерацію. Наскільки висока ймовірність взагалі того, що Європейський Союз, США підуть на такий кардинальний крок?

— Я майже впевнений, що вони не підуть на такий крок. І, ймовірно, все обмежиться тим, як це було вже раніше. Загалом ніхто під сумнів не ставитиме новосформовані органи представницької влади в Російській Федерації. Це не вперше відбувається. Ми пам'ятаємо, як це відбувалося в анексованому Криму. Тепер просто територія трохи розширилася.

А що таке вибори в Росії, я думаю, ні для кого не секрет у світі. Тому я не думаю, що голоси, які російська влада собі забезпечить завдяки жителям ОРДЛО, істотно змінять результати волевиявлення.

Проте, Україна абсолютно правильно звертає увагу світової спільноти на те, що відбувається протиправна діяльність російської влади на окупованих територіях. Українська сторона абсолютно справедливо зазначає, що результати цієї паспортизації, хоч і не суттєво, але теж впливають на результати виборів у Російській Федерації. І абсолютно закономірно закликає світову спільноту на це відреагувати.

Імовірно, світова спільнота обмежиться тим, що буде черговий осуд такої практики російської влади. І, ймовірно, будуть не визнані результати виборів лише на окупованих територіях. А загалом навряд чи хтось поставить під сумнів новообраний склад Думи.

— А навіщо тоді це Російській Федерації? Якщо подумати логічно. Голосування жителів ОРДЛО не дасть керівній партії "Єдина Росія" якихось суттєвих привілеїв, проте на окупованій частині Донбасу триває активна агітаційна кампанія "Єдиної Росії". Навіщо тоді всі ці "танці з бубном"?

— По-перше, "Єдина Росія" так само поводиться й на основній території Російської Федерації. Якщо хтось думає, що агітаційна кампанія та практики, які використовує російська влада для того, щоб собі забезпечити бажаний результат на Донбасі, чимось відрізняється від практик, які вони використовують у Рязані, у Владивостоці, в Москві або в Петербурзі, то дуже серйозно помиляються.

Навіть у таких "особливо демократичних" регіонах РФ, як республіки Кавказу, колись показували по 110% голосів. Думаю, що цього разу [в ОРДЛО] теж буде умовно 110%.

А що стосується логіки, чому вони це роблять, зокрема й на окупованому Донбасі. Ключовий момент — це посил Росії. Посил українській владі й посил світовій спільноті, що якщо ви не хочете рухатися тим сценарієм, який для нас є прийнятним, то ми можемо вам показати, яким чином ми реагуватимемо та яким є альтернативний сценарій. А альтернативний сценарій — це паспортизація, це така собі повзуча, непомітна анексія.

І ще один аспект. Це ж має і внутрішньополітичне значення для багатьох росіян. Не обманюймо себе. Значна частина російського суспільства абсолютно позитивно ставиться і до анексії Криму, і до війни, розв'язаної путінським режимом на Донбасі, і до експансіоністських та імперських замашок нинішнього керівництва та путінського режиму.

Я не кажу, що всім росіянам. Але багатьом. Я навіть не можу сказати, що більшості, але значній частині російського суспільства подібні тенденції й подібна поведінка подобаються. Тому зайвий раз пограти м'язами перед виборами, показати свою маскулінність якусь, показати, що наш вождь не старезний дідусь, а ще о-го-го, що є ще порох у порохівницях... Це теж відіграє свою роль, думаю, для певного сегмента російських виборців.

— Заохочуючи їх іти та ставити галочку в потрібному місці.

— Так, мовляв, ми — велика країна, погляньте, ми приростаємо територіями. Це не нова стратегія. Вона дала результати вже на минулих виборах. Я думаю, що відіграє свою роль і на цих виборах.

Особливо важливо, що, використовуючи цей механізм, цей інструмент, путінський режим намагається відвернути увагу суспільства від економічних поразок і невдач, які є в Росії. Особливо в контексті знову ж таки тієї самої пандемії. Росія — це одна з країн, яка найбільше постраждала в цьому процесі. Катастрофічне падіння інвестицій, доходів населення, жебрацькі пенсії.

Ось вони дуже люблять розповідати про те, які в Україні низькі пенсії. Але я підписаний на багато російських Telegram-каналів, де регулярно показують мережу продовольчих магазинів "Пятерочка", коли в ній прострочення викидають. Як пенсіонери, і не лише пенсіонери, за ці прострочення б'ються біля цих смітників. Ось це по-справжньому "велика країна". Країна, яку постійно змивають якимись повенями, де риба дохне, бо якісь хімікати у воду зливають, де постійно тривають екологічні проблеми. Постійно. Кожного буднього дня.

Якщо почитати російські новини (не з офіційних джерел тільки, тому що там лише перемоги), то ситуація в Росії, м'яко кажучи, плачевна. І, відповідно, для того, щоб людям пояснити, що ліфти не працюють, все загиджено, все знищено, абсолютно працювати ніде, наркомани... До речі, мало кому відомо, що російський ринок наркотиків — на першому місці у світі.

Прямий ефір