Режисер Олександр Довженко: 5 фактів, які має знати кожен

Олександр Довженко прийшов у професію в золоту добу німого кінематографу. Наприкінці 1920-х український режисер викликав фурор на Заході. Його перший великий фільм "Звенигора" із успіхом пройшов покази у Франції, Нідерландах, Бельгії та США.  Більше цікавих фактів про життя відомого на весь світ українця дивіться у сюжеті програми "Ранок Вдома".

1. Український режисер прийшов у професію в золоту добу німого кінематографу. Спочатку Довженко працював художником-карикатуристом. Щойно потрапив на знімальний майданчик у Харкові — зрозумів, що хоче створювати кіно. 100 років тому камери були дуже громіздкими, а знімальний процес — клопідким та тривалим. Одного разу Довженко навіть кинув режисуру, наробивши технічних помилок на майданчику. Але жага творити мистецтво в жанрі кіно виявилася сильнішою. 

2. Наприкінці 1920-х Олександр Довженко викликав фурор на Заході. Його перший великий фільм "Звенигора" з грандіозним успіхом пройшов не лише в Москві, а й у Франції, Нідерландах, Бельгії, США, Канаді та Мексиці. Картина охоплює 2000 років історії українських земель — від давніх кочівників, скіфів та варягів до козаків та селян. Західні критики були в захваті від цього незвичайного масштабного епосу, своєрідної гомерівської поеми на екрані. Але на Батьківщині у Довженка починалися серйозні проблеми.

3. У Радянському Союзі, який контролював Україну, не можна було просто знімати кіно. Будь-яка робота зазнавала найжорстокішої ідеологічної цензури. Дослідники вважають, що Довженко від початку щиро вірив, ніби разом із більшовиками український народ вступив у нову епоху процвітання. Проте, коли режисер намагався передати через своє кіно належну ідеологію, сам факт того, що він показував Україну з такою любов'ю, викликав гнів радянських цензорів. Фільм "Земля" 1930 року формально оспівував комуністичну політику на селі, але насправді зображав життя найкрасивіших і найпотужніших українських селян. Коли на Заході картина знову викликала фурор, радянські критики розгромили фільм за ідеалізацію так званого "відсталого минулого". На тлі початку масових репресій у СРСР доля режисера повисла на волоску.

4. Від арешту в Україні Довженка парадоксально врятував сам Йосип Сталін. Радянський диктатор наказав перевезти режисера до Москви і часто викликав його на нічні прогулянки, щоб поговорити про мистецтво. Але це був не акт милості — Сталін хотів використати талант Довженка для покращення радянської кінопропаганди. В той час, коли на Батьківщині режисера, в Україні, панував влаштований тим самим Сталіним масовий голод. Щоб зберегти життя, Довженко підкорився диктатору і створив звукові фільми, які були наскрізь просочені ідеологією. Вони мало схожі на його найкращі роботи. Режисер знімав відверту неправду, але навіть заради неї мав проходити дев'ять кіл цензурного пекла. Цим Довженко виторгував у Сталіна прощення за любов до України та прагнення свободи творчості.

5. Під час Другої світової війни режисер знову став неблагонадійним. Сценарій його документального фільму "Україна у вогні" сприйняли ледь не як державну зраду. Він розповідав про перші місяці війни і про те, як Червона армія відступала українськими землями під натиском німців. Зі сценарію явно слідувало, що червоноармійці кинули населення України напризволяще на милість загарбників. Зрештою, замість "України у вогні" Довженка змусили працювати над пропагандистським документальним фільмом "Битва за нашу Радянську Україну". Після війни режисер частково реабілітувався в очах Сталіна, але так і не зміг ані повернутися на Батьківщину, ані знімати те, чого йому справді хотілося, — ліричні оди прекрасній Україні. 

Довженко помер у 1956 році від серцевого нападу, створивши всього сім фільмів і так і не втіливши у життя свої найкращі сценарії. Його історія — одна з багатьох трагедій українських митців, яким не дала розкритися безжальна репресивна машина Кремля. Сьогодні ім'я Довженка носить одна з головних кіностудій України, а його творча спадщина й досі вражає кіноманів по всьому світу.

Читайте також: Історія української мови: ТОП-5 цікавих фактів

Прямий ефір