Ревнощі — ознака кохання, чи комплекс неповноцінності: пояснює психологиня Наталя Підлісна

Наталя Підлісна. Скриншот: kanaldom.tv

Чи є ревнощі ознакою кохання та чи можливо побудувати партнерські стосунки з ревнивцем? Ці питання ведучі "Ранку Вдома" поставили психологині Наталі Підлісній.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Пані Наталя, ви ревнива жінка?

— Одразу скажу — ні.

— Що таке ревнощі та чи є вони ознакою кохання?

— Ревнощі — це привид кохання, лякаюча тінь кохання. Часто ревнощі — це невроз. Вперше він з'являється у ранньому дитинстві. Діти можуть ревнувати одне одного, або відчувати, що батьки їх ігнорують. Ця схема недовіри до світу відтворюється у стосунках вже дорослому віці. Ревнива людина — це покинута дитина.

Любов — це відчуття, що ти знайшов себе і свою пару. Ревнощі харчуються сумнівами, підозрами, а любов — довірою, змістовним, безсумнівним відчуттям довіри. Єдине, чим ревнощі і любов схожі — внутрішнім діалогом. Ревнощі видають сумніви, бажання підкоряти, емоційну залежність, комплекс неповноцінності, тривоги, невротичні потреби в контролі. Це не про любов.

— Чи може ревнивець виправитися, якщо позбавиться комплексів?

— Ревнивці, коли приходять до психолога, просять сказати їм щось таке, що змусить їх змінитися. Але психологи такого ніколи не скажуть. З точки зору психології ревнощі — це контроль. Тож треба відпустити контроль до всього світу, а не тільки до конкретної людини.

Ревнощі — це негаразди з самооцінкою. Нею треба займатися. Якщо людині здається, що хтось краще, красивіше, розумніше, і саме тому його партнер обере ту людину, то психологія вчить відмовлятися від таких порівнянь. Психолог допоможе усвідомити свою цінність, прийняти той факт, що любов не треба заслуговувати.

Якщо ти ревнуєш, або партнер дає привід, то психолог допоможе розібратися, чи потрібні такі відносини в принципі. З психологом можна пройти шлях до себе, щоб зрозуміти, хто найцінніше людина у твоєму житті. Ту відповідь одна —  я найцінніша людина у своєму житті.

— Де межа між здоровими ревнощами та патологією?

— Здорових ревнощів не буває. Стосунки з ревнивцем — це токсичні відносини. Психологія ревнощів вчить нас, що не потрібно виправдовуватись, а люди навпаки виправдовуються перед ревнивцями. Якщо ви будете доводити свою невинність, то викличете ще більшу недовіру. Ви ніколи не побудуєте відносин з людиною, яка почуває себе як покинута дитина.

 Чи можна перевиховати ревних людей?

— Якщо людина працюватиме над собою, то можна. Треба вчитися, в першу чергу, будувати стосунки як дорослий з дорослим, а не дорослий з дитиною. Бо ніхто не може скласти такі партнерські контракт з людиною, яку ігнорували колись в дитинстві. Ревнивець повинен попрацювати зі своєю проблемою для того, щоб не отруювати життя іншим. 

— Тобто треба дистанціюватися від токсичних людей, дотримуватися гігієни почуттів? Адже здорова людина прагне чистих, справжніх і щирих стосунків.

— Партнерських стосунків.

Також цікаво:

Прямий ефір