Репресії та затримання кримськотатарських активістів — як Росія порушує права дітей в окупованому Криму (ВІДЕО)

5-річна Дар'я, дочка Раіфа Февзієва. Фото: "Кримська солідарність"

Майже 200 дітей у тимчасово окупованому Росією Криму залишилися без батьківського піклування через постійні репресії та затримання кримськотатарських активістів. Тисячі дітей на півострові стають жертвами російської мілітаризації. Десятки тисяч — позбавлені навчання рідною мовою, повідомляє "Дом".

Так, 17 лютого о четвертій ранку російські силовики увірвалися з обшуком до будинку кримськотатарського активіста Тимура Ялкабова. Його заарештували, бездоказово звинувативши у тероризмі. Від того часу п'ятеро його дітей щодня чекають на повернення тата додому.

"Особливо складно вечорами. У нас народилися двійнята, їм по 5 місяців. Коли вони вечорами починають плакати, особливо відчувається його відсутність. Третя донька засинала тільки з ним. Зараз вона не може без нього засинати, постійно запитує — де наш бабашка та коли він повернеться", — розповіла дружина політв'язня Тимура Ялкабова Аліє Муджабаєва.

А четверо дітей кримськотатарського активіста, першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла свого тата, звинуваченого окупантами в диверсії, не бачили понад двох місяців.

"От 10 років дівчинка, вона в мене чутлива, емоційна, навіть зараз за три місяці періодично у нас бувають психологічні зриви, стреси. Дітям побачитися з Наріманом так і не вдалося, за 2,5 місяці мені одного разу того тижня в п'ятницю вдалося його вперше побачити. Мені вдалося його побачити. Зараз вся комунікація з дітьми відбувається лише в письмовій формі. Вони йому пишуть, він пише, але бачитися поки що не дається можливості", — розповіла дружина Левіза Джелялова.

За даними Кримськотатарського ресурсного центру (КТРЦ), на окупованому півострові 197 дітей кримських татар ростуть без батьків, 12 із них жодного разу в житті їх не бачили. Незаконні обшуки для маленьких дітей — це завжди стрес та психологічна травма. А також панічний страх, що після арешту батьків російські силовики заберуть й матерів.

"Випадок, коли співробітники ФСБ прийшли до школи до сина Бекіра політв'язня Емір-Усеіна Куку, який був заарештований 2016 року, й мета заяви їхньої до школи була, щоб провести бесіду з дитиною та виправдовувати свої незаконні дії", — сказала менеджерка КТРЦ Зарема Барієва.

КТРЦ підготував короткометражний документальний фільм, в якому зібрано історії п'яти дітей, батьків яких ув'язнили або насильно викрали після окупації Криму.

"Через історії цих п'яти дітей ми побачимо історію 197 дітей. Цей фільм активно використовуватиметься на різних міжнародних майданчиках для того, щоб з ним могли більше ознайомитися дипломати, політики, правозахисники. Для того, щоб вони могли проявити свою позицію та підтримати ті сім'ї, батьки яких або члени сім'ї перебувають у місцях несвободи", — повідомив голова правління КТРЦ Ескендер Барієв.

Україна не може безпосередньо подавати скарги на Російську Федерацію щодо порушення прав дитини в окупованому Криму до Комітету з прав дитини в Женеві, кажуть юристи. Адже Росія не ратифікувала відповідного протоколу. Але може подавати звіт відповідно до двох протоколів щодо конфлікту.

"Це протокол якраз про заборону залучення дітей до збройних конфліктів. Там є положення, які дозволяють нам казати про порушення Російською Федерацією в Криму якраз питань мілітаризації шкільної, навіть, на жаль, дошкільної освіти. Ми спостерігаємо в Криму що, на жаль, не лише політв'язні є суб'єктами подання до Європейського суду, а фактично вже й діти політв'язнів можуть подавати самостійній індивідуальні заяви", — пояснив експерт КТРЦ, доктор юридичних наук Борис Бабін.

Після окупації Росія почала не лише перетворювати Крим на військову базу та полігон для навчань, а й прищеплювати дітям культ війни. У так званих юнарміях, кадетських класах та військових таборах маленьких кримчан вчать стріляти, носити військову форму та готують до служби в армії країни-окупанта.

Читайте також: Підсумки 20 листопада: стримування агресії РФ, порушення прав дітей у Криму та COVID-вакцинація людей 60+ (ВІДЕО)

Прямий ефір