Репарації та "план Маршала": як можна отримати гроші на відновлення України, розповів економіст

Олег Пендзин. Фото: radiosvoboda.org

Для відновлення України після війни може бути використано кілька джерел фінансування. Насамперед репарації від Росії та "план Маршала". Про це сьогодні, 31 березня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів економічний експерт, член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін.

"На сьогодні активно ведуться підрахунки завданих з боку агресора збитків. Було озвучено кілька цифр. Але війна триває, відповідно, ці цифри зростатимуть. Приблизно через два тижні після початку війни прем'єр-міністр України заявив, що загальний обсяг збитків перевищує 0,5 трлн дол. Позавчорашня цифра — вже понад 1 трлн дол. І ці цифри не остаточні, вони ще уточнюватимуться", — сказав Пендзін.

Економіст пояснив, що сума загальних збитків має кілька складових. Окрім самих руйнувань, це також недоотриманий українською економікою ВВП, втрата прямих іноземних інвестицій, втрати цивільного населення та ін.

Звичайно, швидкість відновлення України залежатиме від кількості грошей, які виділятимуться на це. Але джерел відновлення може бути кілька.

Перший — можливий "план Маршала", який буде розроблений для України.

"Це програма відновлення економіки Німеччини, яка була організована країнами антигітлерівської коаліції (крім Радянського Союзу на той момент). І за підсумками нинішньої війни необхідно, щоб наші партнери підготували аналогічний "план Маршала" для України. Вже сьогодні ведуться активні переговори, створюються фонди для накопичення коштів для відновлення країни", — розповів Пендзін.

Наступне джерело, "неймовірно важливе для України і з матеріального, і з морального погляду", — репарації від Російської Федерації.

"РФ 100% має сплатити витрати, пов'язані з відновленням того, що вони тут наробили. Тому в цій ситуації неймовірно важливим є підрахунок збитків", — зазначив експерт.

Як репарацію можна використовувати й заморожені за кордоном російські активи.

"Наші юристи та юристи наших партнерів активно шукають юридичні механізми, яким чином це зробити. На сьогодні на рахунках американських, європейських банків у межах санкцій заблоковано близько 350 млрд дол. активів Центробанку Росії. Так, ця сума значно менша від необхідної. Але це вже щось. Плюс можуть бути задіяні заморожені активи фізичних осіб, причетних до війни", — продовжив економіст.

Пендзін зазначив, що для реалізації механізму репарацій мають бути серйозні юридичні підстави, щоб це все було у межах міжнародного права. Тому Україна фіксує всі збитки, й ці документи будуть подані до відповідних судів.

"Це все відбуватиметься, найімовірніше, через рішення Гаазького трибуналу. А Гаазький трибунал вже один раз виніс ухвалу про необхідність негайного призупинення збройного конфлікту та припинення агресії Російської Федерації, яку Російською Федерацією було проігноровано. Тому все те, що завдано за результатами невиконання цього рішення, точно буде в межах юрисдикції Гаазького трибуналу. Так, будуть й інші звернення до судів. Але це, по-перше, дуже нешвидкий процес. По-друге, він вимагатиме дуже чіткого документування та підтвердження кожного долара збитків", — резюмував він.

Медіа-партнери
Прямий ефір