Реформа держслужби та ймовірність введення нового локдауну: "Официальный разговор" із міністром Олегом Немчіновим

Олег Немчинов. Фото: slovoidilo.ua

Реформа державної служби України триватиме щонайменше до 2025 року. В межах реформи буде запроваджено низку змін, зокрема розміщення центральних органів виконавчої влади не тільки в Києві, а й у регіонах.

Які ще готуються нововведення і чи варто чекати на новий локдаун через збільшення кількості хворих на коронавірус — розповів міністр Кабінету міністрів України Олег Немчінов у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Ірина Твердовська.

— Як відбувається реформа державної служби України?

— 25 березня відбулося чергове засідання Координаційної ради з реформи держуправління. Ми підбили підсумки реалізації попередньої програми реформування держуправління. Подивилися плюси та мінуси, які є в межах реформи, і почали підготовку до реалізації нового етапу реформи.

Окремо ми проговорили питання відновлення конкурсної процедури не тільки на посадові вакансії, тобто топкерівників державних органів, а й загалом на посади категорій Б і В.

Великий резонанс був щодо теми деконцентрації. Це одна з передвиборчих ініціатив президента Володимира Зеленського, яка є в нашій програмі діяльності, і ми представили перші новели, як ми бачимо реалізацію таких ініціатив.

— Реформа держуправління має закінчитися в 2025 році?

— Ми сподіваємося, що основний етап буде завершено до цього моменту, але цей процес перманентний, бо з’являються нові виклики.

Реформа міністерств почалася ще в 2016 році. З’явилися директорати політики, тобто тепер політику формує міністерство. А центральні органи влади створюються для реалізації цієї політики. Це різні служби, інспекції, агентства. Всі вони повинні грати за певними правилами.

Для цього міністерство має сформувати директорат, який займається стратегічним плануванням. Наприклад, в Міністерстві юстиції це директорати, які займаються формуванням політики управління, реалізації політики в сфері виконання покарань. І в межах цієї політики створюються певні органи. Наприклад, в Міністерстві культури й інформаційної політики з’явилося Державне агентство розвитку туризму.

Також важливо реформування самої державної служби. Цього року почався пілотний проєкт з реформування оплати праці держслужбовців. Проведено аналіз рівнозначних посад в трьох міністерствах. Розроблено великий блок завдань, за якими можна працювати держслужбовцем в певному напрямі.

Я думаю, що в 2022 році ми зможемо спробувати сформувати фонд оплати праці держслужбовців на рівних умовах і з рівними можливостями — в залежності від посади та навантаження.

— Що таке деконцентрація органів місцевого самоврядування?

— Вона передбачає, що центральні органи виконавчої влади можуть розміщуватися не тільки в Києві. Є багато обласних центрів, є багато міст зі спеціальною інфраструктурою, де можна розмістити такі установи — Маріуполь, Кривий Ріг.

Я думаю, що міністерства мають залишатися в Києві і формувати політику, але всі агентства, служби, інспекції, комісії спокійно можна розміщувати в регіонах. Питання дуже комплексне. Його не можна вирішувати з наскоку. Міністерство цифрової трансформації робить все для того, щоб ми повністю перейшли в онлайнрежим і прийшли до електронного документообігу.

— Прокоментуйте можливість введення повного локдауну в Україні.

— На момент нашого спілкування необхідності запроваджувати загальноукраїнський карантин немає. У Києві, Херсонській області, в Одесі, Харкові, Львові та, наприклад, в Івано-Франківській області — абсолютно різні ситуації. Показники в Івано-Франківській області, де посилений карантин діє понад місяць, говорять про те, що рано чи пізно ця область перейде в "помаранчеву" зону. Тому адаптивний карантин працює.

Питання в тому, як ми виконуємо обмеження. Це наш самоконтроль, це контроль органів місцевого самоврядування своєї зони, це діяльність місцевих органів самоврядування.

З боку Кабміну в нас є Міністерство охорони здоров’я, яке закуповуватиме додаткові концентратори, щоб всі пацієнти були з киснем. Готуються поставки вакцин AstraZeneca і Pfizer у межах програми COVAX.

Україна має готуватися до самостійного виробництва вакцини. Тому що не тільки коронавірус, а й інші хвороби — це великий виклик сучасному суспільству, й потрібно мати національне виробництво вакцини в Україні.

Прямий ефір