"Референдум" у Криму та річниця трагедії у Маріупольському театрі: 16 березня в історії

Зустрічаємо четвер, 16 березня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

16 березня 1941 року — день народження легендарного італійського режисера Бернардо Бертолуччі. Він народився в мальовничому місті Парма і вже в 15 років почав писати вірші, а в 16 зняв кілька аматорських фільмів. Роботи Бернардо Бертолуччі викликали справжній фурор. Він був майстром соціального та інтимного кіно. Еротичні сцени — це його режисерська фішка. Його фільм "Останній імператор" отримав премію "Оскар" в дев'яти номінаціях. Бертолуччі сам написав сценарій. Не менш значущою роботою режисера стала еротична і філософська мелодрама "Останнє танго в Парижі". Спочатку картину заборонили, однак після скасування цензури творіння режисера все ж змогли побачити мільйони глядачів.

16 березня 2014 року в тимчасово окупованому Росією Криму та місті Севастополі в обхід українського і міжнародного законодавства відбувся так званий "референдум" щодо статусу Криму. Опитування провели в присутності великої кількості озброєних російських військовослужбовців та з чисельними фальсифікаціями. Оприлюднені результати показали, начебто переважна більшість кримчан проголосувала за приєднання до Росії. За російськими даними 96,77 % мешканців Криму підтримали приєднання півострова до Росії. У Севастополі за це проголосували начебто 95,6 % громадян. Результати антиконституційного "референдуму" були грубо сфальсифіковані, а через два дні, 18 березня, в Кремлі був підписаний так званий договір про прийняття Республіки Крим до складу Російської Федерації. Україна, Європейський Союз, США та інші цивілізовані держави не визнали результатів голосування. Сьогодні Кримський півострів — це тимчасово окупована територія України.

З обох боків Маріупольського драматичного театру величезними буквами місцеві мешканці написали російськими літерами слово "ДЕТИ". Та російській армії було все одно. 16 березня 2022 року російський літак скинув надпотужну авіаційну бомбу на Маріупольський драматичний театр. Внаслідок удару майже вся будівля була зруйнована. В момент терористичного акту в укритті театру переховувалися приблизно 1 200 осіб: переважно жінки, діти та літні люди. Точна кількість загиблих у театрі невідома. Їхні тіла окупанти скидали у братську могилу. Експерти ОБСЄ та Міжнародна правозахисна організація Amnesty International назвали російські удари по Маріупольському театру воєнним злочином.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір