Рецепту — понад 5 тис. років: на трипільський борщ запрошують туристів до Вінниччини (ВІДЕО)

Приготовление борща. Скриншот видео: kanaldom.tv

Борщ за рецептом часів трипільської культури готують в Музеї народних ремесел, який знаходиться в селі Стадниця під Вінницею, йдеться в новому матеріалі циклу "Туристична Україна" телеканалу "Дом".

У борщі за давнім рецептом немає звичних інгредієнтів, але вони й не потрібні. Їх замінюють дикі рослини.

"Картоплі тоді ще не було. Але були коріння. І корінь лопуха містить дуже велику кількість крохмалю. Тому він в борщі замінить картоплю абсолютно повноцінно", — говорить дослідник подільської кухні Олена Павлова.

Замість картоплі підійде і корінь кульбаби. Капусту — замінять конюшина або кропива. А за приправу можна взяти деревій.

"Це цілюща рослина. Для тих, у кого захворювання шлунково-кишкового тракту. Ми його візьмемо — він нам замінить спеції. Він пікантний дуже. Трохи гіркуватий, він ідеально замінить перець", — розповідає Павлова.

Всі інгредієнти нарізують дрібними кубиками.

"Якщо будете збирати корінь лопуха, майте на увазі, що восени він більше крохмалистий, а навесні — цукристий. Тому що крохмаль має властивість перетворюватися на цукор", — пояснює гід.

Всі овочі та трави додають в м'ясний бульйон і на 15 хвилин ставлять в розпечену піч. Прямо перед готовністю в борщ додають сирі курячі яйця.

Відвідувачка музею Олександра Ройлян родом з Молдови. У дитинстві щоліта проводила у Вінницькій області. Згадує, як її бабуся варила такий же борщ.

"Моя бабуся, баба Ганна, вона ніколи не варила червоний борщ... Мабуть, бабуся також варила з кореня лопуха, а я не знала", — поділилася з "Домом" Ройлян.

Туристи, які дегустують борщ за старовинним рецептом, не відразу розуміють, що саме їдять.

"Дивлюся, є шматочки якогось кореня. Потім, якісь гілки, кущі. Ну, не знаю, якийсь набір з галявини... Дуже смачно. Ситно. Здається, ніби домашній борщ", — каже турист-дегустатор Максим Магляк.

Трипільському рецепту може бути понад 5-6 тис. років.

"Перший борщ не був червоний. Тому що буряк у нас з'явився за часів Київської Русі. Оскільки трипільці за всіма дослідженнями вживали багато рослинної їжі, це означає, вони її вживали не в сирому вигляді", — розповідає гід.

Трипільський борщ планують зробити обласною гастрономічною родзинкою. І готувати його пропонують в самих незвичайних місцях. Для цього розробляють спеціальний кулінарно-історичний маршрут.

Читайте також: Туристична Україна в карантин: куди поїхати, що подивитися

Прямий ефір