Речі з Колими та рукописи: у Києві відкрили виставку до ювілею Василя Стуса

Друкарська машинка Стуса. Фото: ukrinform.ua

У Національному музеї літератури України презентували виставку "Василь Стус. Пам’ятаємо!" до 85-річчя від Дня народження поета. Експозицію поповнили особисті речі митця — краватка та закладка, шарф і шапка, які Василь Стус вдягав під час заслання на Колимі. Центром виставкового простору став письмовий стіл з автентичною друкарською машинкою, телефоном, рукописами поета, інформує "Дом" з посиланням на "Укрінформ".

Окрім особистих речей відвідувачам виставки представлено вірші Стуса та добірку праць про нього.

"Окремим комплексом ми показали "Палімпсести" з рукописів Стуса. Останню таку бандероль з рукописами отримала Надія Світлична (учасниця руху шістдесятників, — ред.), які вона підготувала у збірку до друку в 1986 році", — зазначила завідувачка відділу науково-методичної роботи Музею літератури Галина Болотова.

За словами організаторів виставки, нині триває ренесанс Стуса, який почався з перепоховання поета у 1989 році. Тоді на його могилі замайоріли блакитно-жовті стяги, і кількість людей, які проводжали митця, була зіставна лише з похороном Тараса Шевченка.

"Колосальна ерудиція, знання мов, а також розуміння свободи особистості у межах тоталітарної системи, яка тисла на особистість і не давала їй повноцінного розвитку, робить Стуса актуальним для України та поєднує з європейськими поетами", — підкреслила Болотова.

Організатори анонсували бесіду з сином поета — Дмитром Стусом, яка відбудеться в Музеї літератури 12 січня. Цю дату обрали не випадково. Саме цього дня арештували поета.

Читайте також: Людина без шкіри: про Василя Стуса розмовляємо з літераторкою Ольгою Пуніною

Нагадаємо, Василь Стус — український поет-шістдесятник, політв'язень СРСР, дисидент. Разом із В'ячеславом Чорноволом брав участь у першому в УРСР публічному протесті під час прем’єри фільму "Тіні забутих предків" у 1965 році. Він зазнав репресій від радянської влади: у 1972 році його заарештували уперше, у 1980 році — удруге. Василь Стус помер за три роки у в'язниці. Його творчість була заборонена та частково знищена.

Медіа-партнери
Прямий ефір