Дитину вивезли на окуповану територію без дозволу другого з батьків — як її повернути, пояснив юрист

Михаил Харин. Фото: канал "Дом"

В Україні законодавчо передбачено право заборони на вивезення за кордон неповнолітніх дітей одним з батьків без дозволу другого з батьків. Якщо дитину вивезла третя особа, то це може інкримінуватися як кримінальний злочин. А в разі, якщо дитину вивезено на тимчасово окуповані території (ТОТ), виникає низка проблем. Про це у програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповів юрист, голова Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги міста Києва Михайло Харін.

За його словами, вивезення дитини без дозволу одного з батьків — дуже поширена практика як міжнародна, так і в Україні.

Законодавством врегульовані моменти, коли можна вивозити дитину без дозволу одного з батьків:

  • якщо другий з батьків має статус батька-одинака;
  • якщо другий з батьків не платить аліменти понад 3-х місяців;
  • якщо другий з батьків — іноземець.

Без дозволу дитина може бути вивезена за медичними показниками на один місяць.

Але в разі, коли дитина вивозитися за кордон без дозволу батьків, Міжнародною конвенцією 1980 року визначено механізм повернення таких дітей на територію, де вони проживали раніше.

"Ця конвенція спрямована на боротьбу з крадіжкою дітей, тому що це дуже часто. Але в ситуації [якщо дитина вивезена на ТОТ] виникає проблема, що Україною конвенція ратифікована, в Росії вона також ратифікована, але окуповані території, природно, не сприймають міжнародного законодавства. І ця конвенція ними не ратифікована", — пояснив юрист.

Харін зазначив, що батьки, як мати, так і батько, мають однакові права щодо дитини, а також обов'язки щодо її виховання. Відповідно, як мати, так і батько, навіть якщо вони не живуть разом, вони зобов'язані виховувати дитину і знають, де і як з їхнього боку дитині буде краще жити. Тому передбачено право заборони.

У разі, якщо, наприклад, батько розуміє, що дитина вивезена незаконно, він повинен звернутися до суду з позовною заявою для того, щоб повернути дитину на колишнє місце проживання. У цій заяві він описує всі обставини як це сталося, а також описує обставини, чому дитині дійсно буде краще жити на тій чи іншій території.

"Це важливі фактори, які буде брати до уваги суд. Більше того, якщо ми говоримо вже про Міжнародну конвенцію, яка діє на території України, то цим шансом і механізмом, який в ній прописаний, теж необхідно скористатися. Але для цього потрібно звернутися до Міністерства юстиції, яке займається цим питанням", — додав правозахисник.

Важливий момент — терміни. Потрібно не упустити один рік від моменту вивезення дитини і надалі займатися тим, щоб дитина була повернута на ту територію, наприклад, до України, де проживає другий з батьків.

Юрист зазначає, що до батьків не застосовується кримінальна стаття за крадіжку дітей. Але якщо дитину вивезла третя особа, то це може інкримінуватися як крадіжка людини і може вважатися кримінальним злочином. Але в такій ситуації потрібно розбиратися, яким чином була вивезена дитина, яким чином перевірялися документи, чи давав батько дозвіл.

"Може там були здійснені службові злочини співробітниками міграційної служби або тими, хто пропускав через кордон. Тому що це теж дуже важливо. Чужих дітей не буває, це все наші діти, це громадяни України, вони повинні жити з батьками, і батьки краще знають, де їм жити. Дитина і мати дитини, вони будуть зафіксовані в базі з перетинання кордону, і в будь-якому випадку тоді засвітитися червона картка, і буде видно, що дитину треба вилучити на територію країни. Але цим будуть вже займатися відповідні органи", — резюмував Михайло Харін.

Читайте також: Правила виїзду з дитиною за кордон і на окуповані території роз'яснив юрист

Як повідомлялося раніше, часто батьки розходяться в думках, яке місце проживання або навчання буде кращим для їхньої дитини. І трапляється, що один із батьків ухвалює одноосібне рішення вивезти дитину до іншої країни. Хто та як допомагає повернути викрадених дітей — читайте тут.

Медіа-партнери
Прямий ефір