Розвиток внутрішнього туризму і будівництво аеропортів: що чекає на Україну

Фото: radiosvoboda.org

Через пандемію коронавірусу в Україні почав стрімко розвиватися внутрішній туризм. Як держава буде сприяти цьому і де в країні побудують нові аеропорти — розповів очільник Державного агентства інфраструктурних проєктів України Кирило Хом'яков.

— Кириле, давайте для початку два слова скажемо нашим телеглядачам, що це за агентство.

— Агентство інфраструктурних проєктів — це агентство, яке виконує всі інфраструктурні проєкти для Міністерства інфраструктури, крім, власне, дорожнього будівництва — для цього у нас є "Укравтодор".

— Як я розумію, агентство займається багатьма напрямами — це і ГСЧС, і безпека на дорогах, аеропорти. Я до чого це: чи є корупційні ризики?

— Саме для того, щоб швидко реалізовувати ті проєкти, яких ще не було в Україні ...

— Це "Велике будівництво" мається на увазі?

— Частково. Такі проєкти, як комплекс автофіксації — ведення загалом усієї системи фіксації, комплекс автоматичного зважування в русі та інше. Саме для цього потрібне Агентство інфраструктурних проєктів, яке може взяти, власне кажучи, проєкт і швидко реалізувати його, ввести в дію. А корупційні ризики, звичайно, є. Там, де є державні гроші й інші гроші, завжди є і корупційні ризики.

— Як ви їх обходите?

— Ну, у нас є антикорупційна політика і ми намагаємося працювати винятково відповідно до неї.

— 2020 рік був досить складним через COVID-19, і для авіації, напевно, мало не першою чергою. Але, з іншого боку, активізується місцевий туризм і пересування всередині країн, ну, всередині конкретно України. Як у цьому контексті ви розв’язуєте проблему створення аеропортів?

— У нас до Євро-2012 було побудовано три аеропорти. Тобто це був Донецьк, Львів і також Харків. І після цього протягом останніх десяти років побудовано лише один новий аеродром — це нова смуга в Одеському аеропорту. Тобто за десять останніх років, за дев'ять, — одна смуга. І вже цього року ми будуємо відразу шість аеродромів. І звичайно, будівництво аеродромів — це не бізнес, це більшою мірою соціальна функція держави. Тому що інвестиції в будівництво смуги — вони не мають того повернення інвестицій, як, наприклад, будівництво терміналу. Тому модель, яку зараз закладає держава, — це наступне. Держава будуватиме смугу і отримуватиме від експлуатанта повернення інвестицій. Це, звичайно, не швидкий процес — може тривати і 30, і 50 років.

Але приватний термінал буде завжди залишатися за приватним інвестором, тому що приватний інвестор завжди краще управляє комплексом, краще управляє бізнесом, ніж держава. Тому таку модель ми використовуємо як в Одесі, так і в Дніпрі, і в усіх наступних аеропортах. Тобто, як ви бачите, не було фінансування, а зараз відразу з'явилося на шість аеропортів. Ми розуміємо, що до тих пір, коли відновиться у нас авіасполучення, ми повинні мати потужні регіональні аеропорти і, власне, розвивати регіони.

— Під час будівництва аеропортів держава є замовником лише в будівництві злітної смуги, а термінал будується приватним бізнесом?

— Так, абсолютно правильно, трохи поясню. У нас є аеродром і аеропорт. Аеродром — це все те, що розташоване на ділянці, крім терміналу. А з терміналом — це вже аеропорт. Так ось все, що є аеродромом, це будує держава: перон, руліжні доріжки, магістральні руліжні доріжки, смуга, системи безпеки, системи посадки, світлосигнальні системи та інше.

Тобто смуга — це лише частина від аеродромного комплексу. Тому що згідно із законодавством, смуга завжди повинна залишатися у власності держави, тому що це стратегічна інфраструктура країни.

— Що цього року буде побудовано в Одесі? І чи дійсно це стане... Ну, для Одеси це настільки логічно, хоча, втім, як і для Дніпра теж.

— Так, це дуже важливе місто для України з погляду і туристичного потенціалу, і взагалі потенціалу міста. Там була одна з найгірших смуг в Європі. Тобто дуже стара, з дуже маленьким коефіцієнтом якості вже залишку з покриття — він називається PCN так званий. І тепер там буде найкраща в Україні і найновіша, найбільш технологічна. Тобто ми завершили вже будівництво всіх бетонних покриттів — це у нас перша черга будівництва — і вже здали смугу в експлуатацію. Тепер експлуатант подаватиме всі документи на отримання сертифікатів з безпеки. І тоді вже з початку сезону там зможуть сідати літаки.

І паралельно буде будуватися друга і третя черги будівництва. Третя черга будівництва — це магістральна руліжна доріжка. Тобто це як повторення смуги, якою літаки будуть розвертатися і повертатися до терміналу. Це значно збільшить пропускну спроможність аеропорту. Тобто будівництво триватиме, але одесити і гості нашої "перлини біля моря" вже з початку сезону зможуть насолоджуватися і новим прекрасним терміналом, який побудував приватний інвестор, і новою смугою, яку побудувала держава.

— Це буде цього року вже?

— Так, звичайно.

— Ось як "Укравтодор" повністю відповідає за якість доріг і терміни будівництва, точно так само ваше агентство відповідає ось у цьому конкретному питанні за якість злітних смуг. Правильно?

— Так, абсолютно точно. У нас є державна програма з розвитку аеродромів до 2023 року, і державним замовником є наше Агентство інфраструктурних проєктів. У будь-якій іншій моделі не можуть будуватися аеропорти.

Хіба що власник балансоутримувача аеропортів — у нас є один такий дуже гарний приклад у Запоріжжі — за власні кошти або із залученням приватного інвестора буде розвивати об'єкт. І ось Запоріжжя — це дуже гарний приклад, коли без допомоги держави, без державного бюджету місто отримало кредит і на реконструкцію злітно-посадкової смуги, і на будівництво нового терміналу та побудувало прекрасний аеродром. Але це, на жаль, імовірніше, виняток, тому що інвестиції дуже серйозні, і без допомоги держави або приватного інвестора це зробити майже неможливо.

— Два, на мій погляд, стратегічних аеропорти — Херсон, оскільки він найближче до Кримського півострова, і Закарпаття. Ось прокоментуйте ситуацію станом на зараз.

— Ви забули Дніпро — це наш найбільший, найдорожчий об'єкт взагалі.

— Я говорила, але ми вже не встигаємо. Ну, якщо можна, тоді і про Дніпро.

— По два слова буквально. Дуже потрібен аеропорт на Закарпатті, тому що Ужгород не літає — дуже коротка смуга і зліт-посадка через територію Словаччини. Тому, щоб розвивався регіон, розвивався прекрасний туризм, гастротуризм улітку і зимовий туризм взимку, дуже потрібен аеропорт.

— Він буде будуватися?

— Так, звичайно.

— В Ужгороді?

— Ні.

— У Мукачеві?

— Це буде одне з двох місць: або це буде селище Середнє, або це буде Мукачево. Зараз ведуть передпроєктні роботи і визначають остаточно, яке буде місто. Тому що там дуже багато нюансів: і газопроводи, й електро...

— А за термінами коли почнеться хоча б будівництво?

— Воно почнеться з першого кварталу вже наступного року. Тому що зараз ми робимо передпроєктні роботи, потім буде тендер на проєктні роботи, які триватимуть шість місяців. Там взагалі нічого немає, тому потрібно запроєктувати весь новий аеродром. Тобто ми всі підготовчі роботи завершимо в цьому році і почнемо в наступному.

— Дніпро і Херсон.

— Дніпро і Херсон. Ну, давайте з Херсона, тому що ви про нього спочатку запитали. Дуже потрібен новий аеропорт, тому що розвивається колосальними темпами регіон. Після того, як Одеса перевантажена, Крим ще не повернувся до України, дуже сильно будується інфраструктура туристична, і дуже багато туристів, і там взагалі все росте і розвивається дуже швидко. І якщо ми дамо туди можливість літати великим літакам, то це дасть ще більш потужний поштовх.

Я думаю, що скоро Херсон зможе стати і конкурувати з Одесою за своїм туристичним потенціалом. Тому вже до кінця цього року завершимо реконструкцію смуги і паралельно шукаємо інвестора на приватний термінал. Я впевнений, що він буде, тому що інтерес потенційний є.

— Дніпро, два слова.

— Найголовніший, найочікуваніший, найбільший, найдорожчий інфраструктурний проєкт вже почали будувати. Через три роки, сподіваюся, буде повністю готовий новий аеродром. А новий термінал з'єднається зі старою смугою і запрацює вже через 18 місяців.

Медіа-партнери
Прямий ефір