Розвиток туризму та будівництво доріг на Херсонщині: "Официальный разговор" із Сергієм Козирем

Сергей Козырь. Фото: kanaldom.tv

У межах інвестиційного форуму "Південна стратегія розвитку" презентували програму розвитку Херсонської області. В області хочуть побудувати нові дороги, аеропорт і втілити низку інших проєктів.

Що чекає на Херсонську область в майбутньому, і як чиновники хочуть втілювати плани в життя — розповів очільник Херсонської обласної державної адміністрації Сергій Козир у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Назвіть пріоритети розвитку Херсонської області.

— Херсон завжди був дотаційною областю, і ми розуміли, що це була транзитна область дорогою до Криму або до Одеси. Те, що Крим зараз тимчасово окупований, дає нам шанс для розвитку, зокрема туристичного. Тому що ніяка область в Україні не може зрівнятися з тими пам’ятками, з тією природою, яка є в Херсоні. Ми повинні максимально цим скористатися.

Зрозуміло, що є карантинні обмеження, є питання, які були пов’язані з незрозумілою ситуацією в Криму. Ми бачимо, що це довготривалий конфлікт і нам треба жити далі, розвиватися. Розвитком нашого регіону показувати нашим людям, які перебувають у Криму, що ми на правильному шляху, ми робимо тут Європу, і що їм потрібно прагнути сюди, до нас, повернутися до себе додому.

Тому цим форумом ми хочемо залучити інвесторів, щоб очільники наших громад після реформи децентралізації були промоутерами на своїй території. Вони повинні брати на себе відповідальність за розвиток свого регіону. Не президент, не Верховна Рада, не Кабмін, не адміністрація, а саме громади повинні максимально включатися і розвивати свій регіон.

Ми хочемо максимально залучити інвесторів. Це насамперед розвиток аеропорту, тому що аеропорт — це й економічний розвиток регіону, і пасажиропотік, тому що це туристична область. Також це складова безпеки, тому що це єдиний максимально наближений аеропорт до тимчасово окупованого Криму.

Також обов’язково — це інвестиції в зрошення. Зрошення в нашій області, якщо його довести до розуму, — це від 9 до 15 млрд грн вкладень. Так, це звучить як велика сума, але якщо ці гроші вкласти, через 3-4 роки ми отримаємо збільшення врожаю в 24 рази, і Херсонська область стане флагманом із забезпечення продуктами України. Окрім того, це дає можливість працювати на експорт. І поповнення бюджету буде збільшено, ми будемо отримувати 25-30 млрд грн доходу, тобто витрати окупляться.

Херсонська область унікальна. Немає в Україні таких областей, які можуть зрівнятися з тими можливостями, які є тут.

Ми обрали саме цю локацію, максимально близьку до тимчасово неконтрольованої території, щоб інвестори, представники світового банку побачили, що тут є гарантія, тут безпечно, тут є наша армія. Це не та армія, яка була тоді. Це армія, яка дасть здачі насамперед і ніхто не буде нікого зустрічати з простягнутими обіймами і з хлібом-сіллю. Залучаючи сюди інвестиції, ми розуміємо, що це, зокрема, захист нашого регіону від зазіхань окупанта, бо кожна країна захищатиме свої інвестиції та свої підприємства.

Олег Борисов і Сергій Козир

— У ЗМІ писали, що програму "Велике будівництво" можна назвати "великою крадіжкою", адже в 2020 році на будівництво 4 тис. км доріг витратили 120 млрд грн, а в 2018-му — нібито 40 млрд грн на 3,8 тис. км. Прокоментуйте цю інформацію.

— Якщо є злочин, моя позиція — дайте факти. Я готовий за руку кожного, зокрема себе, завести до правоохоронних органів, якщо крадіжка була. У мене є свої пріоритети. Є факти — людина повинна сидіти в тюрмі. Я повністю це підтримую.

Що стосується якості доріг у 2018 і 2020 роках. Я можу сказати, що в нашій області в 2018 році було проведено 3-5 поточних ремонтів. Станом на зараз ми направили вже чотири позови до суду для притягнення підрядника за гарантійними зобов’язаннями. Питання в чому? Ми ж повинні розуміти, що є різні види ремонту. Якщо ми хочемо зробити нормальний ремонт, треба вкласти нормально грошей, тому що заміна асфальту — це ж не ремонт дороги. Ми розуміємо, що треба вже переходити до більш прогресивних методів.

— В області встановлено кілька комплексів для зважування фур. Це зроблено, щоб перевантажені фури не розбивали дороги?

— Так, ці комплекси працюють, але це стара модель. Це стаціонарний комплекс, де виміри здійснюються вручну, є людський фактор. Їхня робота неефективна.

З минулого року в Україні почали встановлювати сучасні WiM-комплекси, які працюють в Європі, для мінімізації людського фактора. У нас в області вже встановлено два таких комплекси, але поки що ми їх не можемо використовувати, адже немає законодавчої бази. Ми не можемо використовувати дані для притягнення до відповідальності. Ми просто дивимося і враховуємо дані.

— Скільки кілометрів доріг побудують у Херсонській області в 2021 році?

— Ми плануємо цього року зробити близько 150 км доріг державного значення. Це передусім дорога Р-47. Дві ділянки ми зробили минулого року. Цього року в планах повністю її завершити.

Також робиться Т-2207 та дорога Мар’їнська — Берислав. Це дві дороги державного значення, які пов’язують нас з Дніпропетровською областю. Зараз йде розробка ПКД на наступний рік. У планах закінчити дорогу М-14 — це головна артерія, вона йде з Одеси і закінчується в Мелітополі. Далі у нас залишиться дві дороги — в межах Іванівського та Генічеського району. Я впевнений, що протягом трьох років всі дороги державного значення в Херсонській області ми відремонтуємо.

Ми намагаємося залучити інвесторів, щоб вони звернули увагу на дороги місцевого значення. Тому що їх більше втричі і вони в більш жалюгідному стані.

Прямий ефір