Розстріли та гетто — дослідники уточнюють число жертв Голокосту у Львові (ВІДЕО)

Иллюстративный скриншот видео: kanaldom.tv

У 1931 році у Львові проживали 99 тис. євреїв, з яких вижили лише 900 на момент приходу радянських військ у 1944 році. Цій темі присвячений сюжет нового циклу "Голокост. Пам'ять" телеканалу "Дом".

Тільки в Україні під час Другої світової війни нацисти знищили майже мільйон євреїв. І це лише приблизні цифри, адже історики досі намагаються відновити хронологію подій найтрагічнішої сторінки в історії єврейського народу.

"Протягом як мінімум Другої світової війни кожен день вбивали людей, у тому числі кожен день вбивали євреїв у гетто або у таборах смерті", — розповів кандидат історичних наук Андрій Руккас.

Історик Андрій Руккас, кілька років присвятив дослідженню трагедії Голокосту. Каже, що під час Другої світової війни, тільки на території України було вбито близько 900 тис. євреїв.

"Є різні думки щодо датування початку Голокосту, найбільш поширене — це від приходу нацистів до влади й до завершення Другої світової війни в Європі. Ми дотримуємося цього принципу хронологічно від 1933 до 1945 року. Зрозуміло, що найбільш насиченими були 1941 року, 1942 року, 1944 року. якщо говорити про територію України, якщо говорити про Європу — то це 1939-1945 роки", — додав Андрій Руккас.

У 1931 році у Львові проживало 99 тис. євреїв. Це третина від загальної чисельності населення.

"В рамках власне нацистського захоплення Польщі дуже багато євреїв також з цієї території Польщі втекли до Львова. Коли нацисти прийшли до Львова, вони створили у Львові гетто, і туди вони переселили євреїв, які були розселені по всьому місту", — розповіла кандидатка історичних наук, дослідниця Анна Тичко.

Це сталося у листопаді 1941 року. Тільки у час перших погромів у місті за різними оцінками загинуло від 3 до 6 тис. євреїв. Деяким вдалося сховатися: наприклад, у міській каналізації. Анна виявила один з таких тунелів три роки тому.

"Цей тунель, який вдалося відкрити, він унікальний якраз у тому плані, що це не частина діючої каналізації. Він з'єднаний з діючої каналізацією, це колишній колектор, але сьогодні він не використовується. Тобто там немає потоку води, відповідно деяким з предметів вдалося пережити цей 80-річний термін перебування під землею", — додала дослідниця.

Спочатку у підземеллі переховувалися 70 осіб. Продуктами та водою їх забезпечували львівські поляки та українці.

"Один такий предмет, який дуже характерний з цього місця, який зберігся — це власне тазик, у якому вони швидше за все милися. Були спогади про те, що вони милися у тазиках. Так само у цьому кінці колектора лежать залишки відра, у таких відрах працівники каналізації приносили їм дощову воду", — розповіла Анна Тичко.

Однак вижили лише 11 осіб.

Львівське гетто існувало до червня 1943 року. На той момент там знаходилося 23 тис. євреїв. Майже половина з них загинули під час його ліквідації. Ще 7 тис. осіб нацисти вивезли до Яновського табору, а після — розстріляли у "Пісках". Коли у кінці липня 1944 року радянські війська зайняли Львів, у ньому залишалося всього 900 євреїв.

Читайте також: Бізнес на смерті: у Бабиному Яру діє приватний тир (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір