Раніше — найми, тепер — бізнесмени: як змінилися українські заробітчани в Польщі

В Варшаве. Фото: kanaldom.tv

В Польщі легально працюють майже 400 тис. громадян України та навчаються понад 50 тис. студентів. Протягом останніх років фіксується якісна зміна сфер економіки, в яких задіяні українці. Про це в програмі "Неофициальный разговор" телеканалу "Дом" розповів посол України в Польщі Андрій Дещиця.

"Це ті громадяни, які платять податки в Польщі. І їх близько пів мільйона. Практично 400 тис. українців [в Польщі] платять податки, які легально працюють. Підприємці або підприємства, на яких вони працюють, платять податки до соціальних фондів", — повідомив Дещиця.

При цьому за останні кілька років суттєво змінилася категорія праці, на яку запрошують українців. Наприклад, раніше громадян України переважно наймали доглядальницями, нянями, робочими на будівництво. А зараз українці відкривають в Польщі свої підприємства.

"Ось за останні кілька років кількість фірм, у яких зареєстрований український капітал, зросла до 16 тисяч. 16 тис. фірм — маленьких, більших, менших — або власник українець, або частина капіталу українська. Це дуже багато, я вважаю", — сказав Дещиця.

Якісну зміну трудових мігрантів із України підтвердив і віцепрезидент Польсько-української торгової палати Анджей Дрозд.

"Якщо спочатку це були працівники, які приїжджали сюди просто на роботу, то зараз українці роблять свій підприємницький внесок у польське економічне життя. Нещодавно ми проводили конференцію "Нове обличчя української міграції в Польщі", де показували саме ті зміни, які відбуваються на польському ринку, й основною його частиною стають працівники у сфері IT. Ось вони є інноваційною частиною української міграції, яка зараз змінює ситуацію в Польщі. Така українська фішка", — сказав Дрозд.

Він додав, що крім IT-сфери, багато українців залучено до сфери надання послуг, в транспортній сфері, логістиці та у переробці.

"Це головні сектори, в яких діють українці... Майже в кожному магазині або ресторані працює людина з України", — зазначив Дрозд.

Крім того, в Польщі навчаються понад 50 тис. студентів із України.

"Думаю, що навчаються навіть і більше. Бо не всі навчальні заклади направляють звіти до Міністерства освіти. Вони ж навчаються не тільки у вищих навчальних закладах, але й у різних професійних школах — у гімназіях, ліцеях", — пояснив Дещиця.

Навчання триває польською мовою, тому студенти, крім рідної української мови, досконало володіють і польською. І їх часто запрошують на роботу як перекладачів.

"Дуже багато українців, які навчаються тут, вже так добре знають польську мову, що можуть робити переклади, вести якісь переговори. І зараз поляки для цих цілей наймають не поляків, а українців, які приїхали сюди, які знають добре свою рідну мову й польську вивчили", — додав посол.

Повна версія інтерв'ю: Пропуск на кордоні та нові заробітчани: "Неофициальный разговор" з послом України в Польщі Андрієм Дещицею

Прямий ефір