Земельний штаб об'єднав усіх учасників процесу, — Лещенко

Роман Лещенко. Фото: kanaldom.tv

Земельний штаб, який запрацював в Україні зі стартом ринку землі, об'єднав усіх учасників земельної реформи. Про це в програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" заявив міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.

"Ми відпрацьовуємо правозастосовну практику. Кожен має свою зону відповідальності: нотаріуси, кадастр. Міністерство аграрної політики формує політику в цьому питанні. У межах штабу ми об'єднуємо профільні асоціації, аграріїв, аби зрозуміти, де у нас є слабкі місця в реформі, на що треба звернути увагу. Було питання оцінки землі — зараз відпрацьовується механізм. Треба ухвалити окреме законодавче положення — працюємо над цим", — пояснив Лещенко.

Міністр доповнив, що Земельний штаб дозволяє оперативно реагувати на ситуації, що виникають у правозастосовчій практиці.

"Земельний штаб об'єднав усіх учасників процесу, щоб оперативно реагувати на всі ті ситуації, які виникають у правозастосовній практиці. І це теж висловлення нашої відкритості, публічності, й що реформа працює злагоджено. Інакше б у ЗМІ вже писали про якісь скандали чи рейдерство — це було би відразу у відкритому доступі, всі б це обговорювали. Але ми опрацьовували законодавче поле, ухвалювали антирейдерський закон, ухвалювали систему обміну між реєстраційними органами з однією метою — щоби була відкрита прозора система", — уточнив Лещенко.

Громадянам роз'яснюють їхні права та обов'язки, а також механізми взаємодії з реєстраційними документами, зазначив очільник відомства.

"Ми в межах Земельного штабу напрацюємо механізми правозастосовної практики з погляду роз'яснення прав і обов'язків громадян, з погляду пояснення механізмів взаємодії з реєстраційними документами. Це масштабна робота, вона вимагає часу, й нам дуже важливо нашим громадянам пояснювати їхні права та обов'язки. І ми просимо наших громадян, щоби вони актуалізували свої документи на землю, зареєстрували свої земельні ділянки в кадастрі, щоби були заповнені всі дані", — підсумував Лещенко.

Повна версія інтерв’ю: Ми нічого не боїмося: запуск ринку землі в Україні коментує глава Мінагрополітики Роман Лещенко

Нагадаємо, в Україні 33 млн га землі перебувають у приватній власності, від 5 млн га — у комунальній, державній власності. Ринок землі передбачає придбання та продаж винятково приватної землі. На купівлю державних або комунальних земель накладено безстрокову заборону, їх можна лише здавати в оренду. На першому етапі ринок землі відкривається передусім на паї українців, їхні розміри — 3-7 га. Вартість середнього паю зараз прогнозується на рівні 200 тис. грн.

Станом на 15 вересня укладено 16 589 угод у межах ринку землі. Для отримання доступу до Державного земельного кадастру загалом подано 5587 заявок, із них погоджено 4921, у черзі на розгляд — 19, відмову отримали 647. Відповідно до першого етапу реформи, до 2024 року купувати сільськогосподарську землю можуть тільки фізособи — громадяни України з обмеженням до 100 га. На цьому етапі юридичні особи не можуть купувати паї. Також закон про ринок землі забороняє купувати землю іноземцям.

Читайте також: "Вагони — порожні, землю не вивозять": про процес ринку землі розповів міністр Лещенко

Прямий ефір