Робота місії МВФ в Україні: підсумки та перспективи (ВІДЕО)

Фото: delo.ua

Ціни на газ і антикорупційна система України були головними темами для обговорення під час роботи місії Міжнародного валютного фонду (МВФ) в країні. Цього року вона відбувалася в онлайнрежимі та тривала майже два місяці. Чому домовитися про новий транш для України не вийшло, інформує "Дом".

Знайти баланс між інтересами українців і виконанням "домашнього завдання" МВФ — головне для успішного співробітництва. Про це заявив голова комітету Верховної Ради України з питань фінансів Данило Гетманцев.

За його словами, одне із суперечливих питань — вимушене регулювання ціни на газ для населення Кабміном, адже МВФ хоче, щоб ціни на енергоресурси встановлювалися ринком.

"Фіксована ціна на газ — це відступ від ринкових умов. Ми це розуміємо. Але тут якраз питання балансу між інтересами нашого народу та інтересами побудови вільного ринку. Ми не можемо побудувати вільний ринок таким чином, щоб у нас люди замерзли. Саме тому уряд ухвалив компромісне рішення. Так — це відступ від ринкових умов, але це тимчасовий захід", — сказав Гетманцев.

За його словами, якщо навіть Україна не отримає черговий транш МВФ, економіка витримає. Однак виконати всі фінансові зобов'язання перед громадянами та кредиторами буде складніше.

Ще один момент, який не дозволив місії МВФ ухвалити позитивне рішення про новий транш, — проблеми з антикорупційною інфраструктурою. Така ситуація склалася після скандального рішення Конституційного суду України (КСУ). 27 жовтня 2020 року КСУ позбавив частини повноважень Національне агентство з питань запобігання корупції та скасував покарання за недостовірне декларування.

Український парламент уже відновив деякі антикорупційні норми, але на комплексне рішення проблеми потрібно більше часу, кажуть в Офісі президента.

"Це питання абсолютно вирішуване. Більше того, президент Зеленський постійно контролює цей момент, щоб законодавчо процес був забезпечений. Вже до Верховної Ради надійшло кілька законопроєктів за підписом президента країни, які стосуються відновлення антикорупційної інфраструктури", — прокоментував радник президента з економічних питань Олег Устенко.

У Національному банку України повідомили, що робота з МВФ продовжується й між місіями. МВФ постійно стежить за рішеннями, які ухвалюють в країні.

"Програма співпраці з МВФ, яку ми підписали в середині 2020 року, має низку ключових завдань, які має виконати Україна, насамперед для себе. Це так звані "структурні реформи". Ми маємо побудувати в Україні судову, податкову, митну, правоохоронну системи як в Європі", — розповів заступник голови НБУ Василь Фурман.

Україна очікує, що чергова місія МВФ почне роботу в країні ближче до середини року. Отримати транш МВФ бажано влітку, вважає позаштатний радник керівника Офісу президента України Тимофій Милованов.

"МВФ — дуже важливий стратегічний партнер. Він — маркер для багатьох інвесторів. Але одного МВФ недостатньо, щоб розвинути економіку. Все це треба робити одночасно. Потрібно, щоб і програма з МВФ була, і інвестиції з іншими країнами, і внутрішні інвестиції", — переконаний Милованов.

Читайте також: Понад 1 млрд євро інвестував Європейський банк в Україну за рік

Нагадаємо, МВФ затвердив програму Stand by для України влітку 2020 року. Вона розрахована на 18 місяців і передбачає кредитування на суму близько 5 млрд дол. Перший транш у понад 2 млрд дол. вже виділили, ще три Україна може отримати протягом цього року.

Раніше повідомлялося, що місія МВФ завершила роботу в Україні, проте рішення про перегляд програми Stand by наразі не ухвалено. 

Читайте такожЗмінити формат співпраці з МВФ планує Мінфін

Медіа-партнери
Прямий ефір